Категорії
Міста, країни, люди

Що таке родій?

Вибираючи ювелірні прикраси, іноді трапляються вироби з покриттям родієм. Родій – це рідкісний і один з найдорожчих серед відомих дорогоцінних металів. Належить до платинової групи. Добувають родій із «сирої» платини. Навіть, якщо зібрати весь родій на планеті, вийде не більше кількох десятків тонн. Офіційно елемент відкритий відомим англійським ученим Вільямом Волластоном в 1804 році. Повністю властивості родію ще й досі не вивчені, але його активно застосовують у сучасній промисловості: ювелірній; хімічній; автомобільній; скляній.

Що таке родій?
Елемент родій

Головна перевага родію — його довговічність і міцність. На відміну від багатьох інших металів не окислюється під дією вологи, кислот, не змінює властивості при температурному впливі. Ізотоп родію хімічно пасивний, не вступає в реакцію з іншими елементами, тому ідеально підходить для захисту золота і срібла від агресивного впливу зовнішнього середовища.

Родій – один із найдорожчих металів, але досі про нього мало що відомо любителям прикрас. Золото або срібло, покрите родієм, виглядає благородніше. Таке покриття наносять на вже готові ювелірні прикраси. Родій використовують як для срібла, так і для білого золота. Метал підкреслює білизну виробу, адже багатьом не подобається, що навіть біле золото має невелику жовтизну.

Ювелірні підприємства зазвичай використовують гальванічний метод, при якому виріб покривають повністю. Перш ніж облагородити прикрасу родієм, її очищують в ультразвуковій мийці, знежирюють і промивають в дистильованій воді. Такий процес необхідний, щоб очистити виріб від всіх часток і зробити покриття ідеальним без зайвих гальванічних реакцій. Застосовують концентрат родію у воді. Прикраса виступає катодом, а титаново-платинова пластинка виконує роль анода. До розчину подають струм, який активує гальванічну реакцію. В залежності від розміру прикраси, хімічна реакція займає до трьох хвилин. Потім оброблений виріб промивають і оцінюють якість покриття: блиск, білизну. Якщо прикраса стала матовою, її заново полірують, а потім ще раз покривають шаром родію.

Для часткового родіювання використовують родієвий олівець. Такий метод дозволяє локально виділити окремий елемент виробу або відновити родієве покриття (але це не забезпечує високу якість захисного шару).

Родіювання надає не тільки особливий блиск. Таке покриття захистить від механічних і хімічних ушкоджень, продовжить довговічність естетичного вигляду ювелірних виробів, підвищує стійкість до подряпин та не дає прикрасам окислюватися, захищає від алергії на золото або срібло.

Що таке родій?
Прикраси з чорним родієм

Якого кольору буває родій? Хоча елемент належить до платинової групи, його покриття буває не тільки сріблястим, а й чорним. Світлий сріблястий родій родій використовують частіше, так підкреслюють естетику білого металу та прозорих каменів, а також це слугує гарним захистом для ювелірних виробів. Чорне родіювання на прикрасу цілком наносять рідше, замість цього зазвичай використовують окислення. Чорний родій підкреслює рельєф прикраси, надає виробу контрастності.

Саме цей метод використовують для чорніння золота високої проби, адже його, на відміну від срібла, неможливо піддати окислюванню. Темний колір дозволяє підкреслити красу і яскравість коштовних каменів. Родіювання в прикрасах з червоного золота надає металу особливий благородний колір і блиск. Родієве покриття в таких виробах наносять лише на деякі елементи, створюючи ефектне поєднання декількох відтінків благородних металів.

Ціни на родій дійсно високі – добувають метал не зі звичайної руди, а з платини. Водночас метал є дуже популярним у багатьох галузях, а головним його споживачем у промислових масштабах автомобілебудування – застосовують у виробництві автокаталізаторів для очищення вихлопних газів. А оскільки автомобілів щороку стає все більше, то і радію потрібно більше.

Родій дорожчий за золото – у березні 2021 року ціна родію становила $20 200 за унцію (1 унція приблизно дорівнює 28 г), тоді як палатина коштувала $1200, а золота – $1737.

Недоліки родієвого покриття:
– вартість – цей рідкісний метал платинової групи є найкоштовнішим серед благородних металів;
– складність обробки – процедуру можуть дозволити собі тільки першокласні майстри;
– недовговічність – покриття через кілька років поступово починає стиратися і втрачати блиск, особливо через неправильний догляд, деякі ювелірні майстерні відновлюють родієвий шар спеціальними інструментами;
– у процесі пайки родієвий шар пошкоджується – якщо виникла потреба змінити розмір каблучки, браслету бо ланцюжка, доведеться доплатити майстрові за відновлення родієвого шару;
– родій змінює природний колір металу – здавалося б, саме заради цього його і наносять на прикраси, але для деяких виробів ця властивість може бути мінусом.

Біле золото без родію має ледь жовтуватий відтінок, тому через роки, коли покриття стираться, проявляється колір металу

Чи довго тримається родій? У різних ювелірних виробів цей термін різниться. При постійному носінні обручки, вкритої родієм, мити в ньому посуд і піддавати впливу побутової хімії, покриття протримається до трьох років. Що збільшити строк, радять знімати каблучку під час миття рук, посуду, волосся.

Набагато довше триматиметься родій на сережках і підвісках. При правильному догляді покриття може залишатися на таких виробах до 10 років. Далі поступово втрачатиме свої захисні властивості. Тоді можна віддати прикрасу на родіювання до ювелірної майстерні.

Як відрізнити вкрите родієм срібло від золота з родієм? Родій надає сріблу і білому золоту однаковий блиск. І, на жаль, на відмінності не видно. Найвірогідніший спосіб дізнатися, з якого металу зроблено, прикрасу зняти шар радію на металі. Якщо нема бажання пошкодити ювелірний виріб, його можна можна зважити, адже золото майже в півтора рази важче, ніж срібло.

Ще один цікавий лайфхак, як відрізнити родоване срібло від білого золота: проведіть по білому аркушу паперу проведіть металом і подивіться, чи залишився слід – сплав золота більш щільний і твердий, тому не залишає слідів.

Але візуально ювелірні прикраси зі срібла i золота, покриті родієм, відрізнити один від одного неможливо. І, щоб не купити родоване срібло за ціною білого золота, правильним буде обирати прикрасу у надійних і перевірених продавців в офіційних магазинах.

Залишити відповідь