Категорії
Психологія

Що таке «Тетріс-ефект» і як його використовують у відеогрі

Тетріс-ефект або Тетріс-синдром – психічний стан, який виникає у випадках, коли людина занадто багато уваги і часу приділяє якійсь діяльності, аж доки не починає бачити характерні для цієї діяльності образи уві сні, в думках, а також в реальному світі. В першу чергу, звичайно, «Тетріс-ефект» характерний для різних ігор, причому не тільки комп’ютерних. Але не завжди цей ефект пов’язаний з іграми, іноді він виникає від діяльності в реальному світі.
Приклади Тетріс-синдрому:

– люди, які протягом довгого часу грали в «Тетріс», можуть бачити характерні блоки, що падають, уві сні або періодично замислюватися про компактне поєднання різних форм в реальному світі, помічаючи «порожні місця» серед коробок в супермаркеті або в масивах будівель на вулиці;

– люди, які захоплюються швидкісним складанням кубика Рубіка, можуть часто мимоволі в голові візуалізувати алгоритми збірки цієї головоломки;

– після тривалих сеансів гри в аркади, де потрібно лавірувати між перешкодами і швидко ухилятися від ворогів, людина може відчувати потребу триматися подалі від об’єктів в реальному світі;

– людина, яка довго пробула на кораблі в морі, при поверненні на землю може ще деякий час відчувати ілюзію качки;

– людина, що кілька діб їхала на поїзді, може сприймати будь-який шум як стукіт коліс;

– програмісти після довгої роботи можуть бачити сни, де фігурують фрагменти коду;

– математики уві сні можуть бачити числа і формули;

– музиканти після довгого розучування нот або якоїсь певної частини партитури уві сні починають бачити або програвати тексти нот.

Історія дослідження. Найперші спостереження даного ефекту були зроблені ще в 1994 році в статті «This is Your Brain on Tetris», опублікованій в травневому номері американського журналу «Wired». Потім в 1996 році була видана публікація в американському «Philadelphia City Paper», де вперше використаи і де згодом прижився термін «Тетріс- ефект». Втім, найбільш ранню згадку суті цього феномена можна знайти у вірші «Вірус», написаному письменником-фантастом Нілом Гейманом в 1987 році.

Що таке «Тетріс-ефект»
Гра «Тетріс»

«Тетріс» – одна із найпопулярніших відеоігор. Цієї осені аналог гри вийде на PlayStation 4. Власне, саме така гра і буде називатися «Tetris Effect». Детальніше про саму гру буде розказано на E3.

В широкому сенсі «Тетріс-ефект» – комплекс органічно пов’язаних між собою мінливих ознак, об’єднаних механізмом виникнення в результаті довгої гри в «Тетріс» або через будь-яку іншу гру. Мозок людини починає бачити елементи гри всюди, навіть коли перестає грати. Деякі гравці після закінчення гри ще протягом декількох годин поспіль бачили фігури з гри «Тетріс». У 2000 році дослідження в Гарварді показало, що 60 відсотків випробовуваних, які грали в «Тетріс» по 7 годин на день, через кілька годин після гри продовжували бачити падаючі блоки.

Що таке «Тетріс-ефект»
Тетріс-гра в лісовому пейзажі

Такий гравець може проектувати принципи гри на те, що він бачить у реальному житті. Іноді Тетріс-ефект може проявлятися, коли гравець тільки думає про гру або, дивлячись на об’єкти реального життя, стає більш спостережливим.

Саме такий ефект у гравців прагнуть викликати розробники «Tetris Effect». Принцип гри залишиться незмінним, але будуть створені більш яскраві сцени і візуалізації. Крім того, гра буде доступна в VR для найбільш повного занурення в світ падаючих блоків.

Що таке «Тетріс-ефект»
Тетріс-гра в трикутники

Залишити відповідь