Категорії
Різне

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці

1. Метал, який плавиться в руках. Існування рідких металів, таких як ртуть, і здатність металів приймати рідкий стан при певній температурі загальновідомі.

Але твердий метал, що тане в руках як морозиво – це незвичне явище. Цей метал називається галієм. Він плавиться при кімнатній температурі і для практичного використання не придатний. Якщо помістити предмет з галію в склянку з гарячою рідиною, він розчиниться прямо на наших очах. Крім того, галій здатний зробити алюміній дуже крихким – досить тільки помістити краплю галію на алюмінієву поверхню.

2. Газ, здатний утримувати тверді предмети. Цей газ важчий за повітря, і якщо наповнити ним закритий контейнер, він осяде на дно. Так само, як вода, гексафторид сірки здатний витримати менш щільні об’єкти, наприклад, кораблик з фольги.

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Газ, здатний утримувати тверді предмети

Безбарвний газ утримує предмет на своїй поверхні, і створюється враження, що кораблик парить. Гексафторид сірки можна вичерпати з контейнера звичайною склянкою – тоді кораблик плавно опуститься на дно. Крім того, за рахунок своєї тяжкості газ знижує частоту будь-якого звуку, що проходить крізь нього, і якщо вдихнути трохи гексафториду сірки, ваш голос буде звучати як баритон Доктора Зло.

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Гексафторид сірки

3. Гідрофобні покриття. Зелена плитка на фото – зовсім не желе, а підфарбована вода. Вона знаходиться на плоскій пластині, яка по краях оброблена гідрофобним покриттям. Покриття відштовхує воду, і краплі приймають опуклу форму. У середині білої поверхні є ідеальний необроблений квадрат, і вода скупчується там. Крапля, поміщена на оброблену область, негайно потече до необробленої частини і зіллється з іншою водою. Якщо ви вмочите оброблений гідрофобним покриттям палець у склянку з водою, він залишиться повністю сухим, а навколо нього утворюється «бульбашка» – вода буде відчайдушно намагатися втекти від вас. На основі таких речовин планується створення водовідштовхувального одягу і стекол для автомобілів.

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Гідрофобні покриття

4. Порошок, що вибухає спонтанно. Нітрид трийоду виглядає як грудка бруду, але зовнішність оманлива: цей матеріал настільки нестабільний, що легкого торкання пера достатньо, щоб стався вибух. Використовується матеріал виключно для експериментів – його небезпечно навіть переміщати з місця на місце. Коли матеріал вибухає, з’являється гарний фіолетовий дим. Аналогічною речовиною є фульмінат срібла – він також ніде не застосовується і годиться хіба що для виготовлення бомбочок.

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Порошок, що вибухає спонтанно

5. Гарячий лід. Гарячий лід відомий також як ацетат натрію, являє собою рідину, що твердіє при найменшому впливі. Від простого дотику він з рідкого стану миттєво трансформується в твердий як лід кристал. На всій поверхні утворюються візерунки, як на вікнах в мороз, процес триває кілька секунд – поки вся речовина не «замерзне».

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Гарячий лід

При натисканні утворюється центр кристалізації, від якого молекулам по ланцюжку передається інформація про новий стан. Звичайно, в результаті утворюється зовсім не лід – як випливає з назви, речовина на дотик досить тепла, охолоджується дуже повільно і використовується для виготовлення хімічних грілок.

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Кристали гарячого льоду

6. Метал, що володіє пам’яттю. Нітинол, сплав нікелю й титану, має вражаючу здатність «запам’ятовувати» свою первинну форму і повертатися до неї після деформації. Все, що для цього потрібно – трохи тепла. Наприклад, можна капнути на сплав теплою водою, і він прийме первісну форму незалежно від того, наскільки сильно був до цього спотворений. В даний час розробляються способи його практичного застосування. Наприклад, було б розумно робити з такого матеріалу окуляри – якщо вони випадково погнуться, потрібно просто підставити їх під струмінь теплої води. Звичайно, невідомо чи будуть коли-небудь робити з нітинолу автомобілі або ще щось серйозне, але властивості сплаву вражають.

Шість дивовижних речовин, що кидають виклик фізиці
Метал, що володіє пам’яттю. Нітинол

Залишити відповідь