ШКТ і «очищення раковини»

Анатомо-фізіологічні особливості травної системи людини,
Шанкха-Пракшалана (Варісара) – «очищення раковини»,
Вправа 1. Сарпасана (поза кобри),
Вправа 2. Урдхва-Хастоттанасана (нахили в боки з піднятими руками),
Вправа 3. Каті-Чакрасана (поза для поперекової чакри),
Вправа 4. Ударакрасасана (поза скорочення м’язів живота),
Павана-Муктасана – вправа для виведення зайвих газів,
Головні етапи очищення Шанкха-Пракшалани.

Всі знають, що більшість хвороб в організмі виникає через бруд, який тим чи іншим шляхами потрапляє в організм, і один з цих шляхів – неякісне харчування. Але мало хто знає, що понад 70% клітин імунної системи знаходиться в кишечнику. До того ж в кишечнику живуть бактерії, які вбивають патогенні мікроби, які атакують наш організм, провокуючи більшість інфекцій. Ці «солдати» кишечника підтримують імунні клітини і виробляють для нас цінні амінокислоти і вітаміни. Якщо з якихось причин цих відповідальних мікроорганізмів стає занадто мало, виникає дисбактеріоз, що пригнічує клітини імунної системи і відкриває двері до багатьох хвороб. Крім уразливості перед застудами, дисбактеріоз може сприяти появі алергічних реакцій, висипів на шкірі, піску в нирках, випадінню волосся, а іноді навіть це є причиною депресивного стану. Тому так важливо підтримувати чистоту в шлунково-кишковому тракті.

Анатомо-фізіологічні особливості травної системи людини. Травлення – механічний і хімічний процес обробки і розщеплення речовин в шлунково-кишковому тракті для засвоєння їх клітинами організму. В ході травлення відбувається перетворення макромолекул в більш дрібні. Процес здійснюється за допомогою гідролітичних ферментів. Після розщеплення їжа всмоктується через кишкову стінку і проникає в рідинні середовища (кров і лімфу) організму.

Травна система людини складається з органів шлунково-кишкового тракту і допоміжних органів (слинні залози, підшлункова залоза, печінка, жовчний міхур та інші).

Умовно виділяють три відділи травної системи:
– передній відділ (органи ротової порожнини, глотка і стравохід), де відбувається механічне подрібнення їжі, змочування її слиною і формування харчової грудки;

– середній відділ (шлунок, тонка і товста кишка, печінка і підшлункова залоза), де переважно здійснюється хімічна обробка вжитих речовин, всмоктування і формування калових мас;

– задній відділ представлений каудальною частиною прямої кишки, що забезпечує виведення відходів життєдіяльності і неперетравлених залишків їжі.

В середньому довжина травного каналу дорослої людини 9-10 метрів. Починається він з ротової порожнини (тілесний отвір, через який приймається їжа і здійснюється дихання). У людини рот обрамлений губами. В ротовій порожнині, де відбувається механічне подрібнення, обробка їжі ферментами слинних залоз і всмоктування простих і легкозасвоюваних організмом речовин (глюкози, алкоголю і т.д), в нормі – лужне середовище.

ШКТ і «очищення раковини»
Схема шлунково-кишкового тракту людини

Глотка – воронкоподібний канал, довжиною 11-12 см, сполучає порожнину носа і рота зі стравоходом і гортанню відповідно. Під час ковтання вхід в гортань закриває надгортанник, тому їжа потрапляє не в дихальні шляхи, а в стравохід.

Стравохід – частина травного тракту, має довжину 25-30 см. Являє собою сплюснуту в передньо-задньому напрямку порожнисту м’язову трубку, по якій їжа з глотки надходить в шлунок. Моторна функція стравоходу забезпечує просування харчової грудки в шлунок.

ШКТ і «очищення раковини»
Схема будови шлунка

Шлунок – порожнистий м’язовий орган, розташований в лівому підребер’ї і епігастрії (в середньому у дорослої людини об’єм пустого шлунка – близько 500 мл, після прийняття їжі розтягується до літра, а у деяких до 4-х), в резервуарі якого знаходиться шлунковий сік, який виробляється різними клітинами слизової оболонки, що забезпечує кисле середовище і здійснює подальше хімічне перетравлювання проковтнутої їжі. У шлунку всмоктується вода, алкоголь, деякі солі і моносахариди (в мінімальних кількостях). Речовини, розчинені в спирті, в шлунку всмоктуються в великих кількостях.

ШКТ і «очищення раковини»
Стінка тонкої кишки
ШКТ і «очищення раковини»
Ворсинки тонкого кишечника. Мікроскопія (електронний сканер): а – збільшення в 100 разів; б – збільшення в 900 разів; в – мікроворсинки на поверхні ентероцитів.

Тонка кишка – найдовший відділ травного тракту людини, в якому відбувається інтенсивне всмоктування, розташований він між шлунком і товстою кишкою. В основному процес травлення відбувається у тонкій кишці, де виробляються ферменти, які спільно з ферментами підшлункової залози і жовчного міхура, сприяють подальшому розщепленню їжі на окремі компоненти. Тонка кишка людини ділиться на дванадцятипалу (лат. Duodenum, 15—30 см довжиною), порожню (лат. Jejunum) і клубову (лат. Ilium), сумарна довжина досягає 7 – 8 м. Діаметр нерівномірний: у проксимальному відділі – 4-6 см, в дистальному – 2,5-3 см.

Товста кишка – кінцева нижня частина травного тракту, в якій відбувається в основному всмоктування води і формування з харчової кашки (хімусу) оформленого калу.

Товста кишка людини складається з:
– сліпої кишки (лат. caecum) з червоподібним відростком (лат. appendix vermiformis);
– ободової кишки (лат. colon) з її підвідділами: висхідна ободова кишка (лат. colon ascendens), поперечно ободова кишка (лат. colon transversum), спадна ободова кишка (лат. colon descendens);
– сигмоподібної кишки (лат. colon sigmoideum);
– прямої кишки (лат. rectum) з широкою частиною – ампулою прямої кишки (лат. ampulla recti) і кінцевою звуженою частиною – задньопрохідним каналом (лат. canalis analis), яка закінчується анусом.

Товста кишка розташовується в черевній порожнині і в порожнині малого тазу, її довжина коливається від 1,5 до 2 метрів. М’язи товстої кишки працюють незалежно від волі людини. Середина товстої кишки вистелена слизовою оболонкою, що полегшує просування калу і оберігає стінки кишки від шкідливого впливу травних ферментів і механічних пошкоджень. Клітини епітелію, яким вкриті шлунок і кишечник, контактують з агресивним середовищем (шлункові соки і ферменти, що переробляють їжу), тому оновлюються кожні 3-5 днів.

Залозами кишечника виробляється кишковий травний сік – безбарвна або жовтувата рідина (має лужну реакцію) з грудочками зі слизу і клітин епітелію, містить ферменти, які закінчують розщеплення білків, жирів і вуглеводів. У людини виділяється за добу від 1 до 3 літрів кишкового соку.

ШКТ і «очищення раковини»
Види моторики тонкого кишечника

Йогічна наука («йога» – «гармонія», «союз») приділяє особливу увагу очисним процесам. Якщо за певних умов змусити воду пройти через кишечник, то можна його очистити від всіляких нечистот. Прохід через кишечник звивистий, як через раковину равлика, тому цю очисну вправу називають «очищенням раковини».

Вправу «очищення раковини» проводять натщесерце. Під час виконання вправи залпом зі склянок п’ють солону воду (одну десертну ложку солі на літр води) і одночасно виконують фізичні асани. Солона вода подразнює рецептори кишечника, що прискорює перистальтику і випорожнення. Вода, що застосовується для вправи «очищення раковини», не повинна бути занадто холодною чи гарячою, неприємна теплота може викликати блювоту. Важливо, щоб вода вимила всю шлунково-кишкову систему, тому, щоб випити велику кількість розчину, виберіть найприємнішу для себе температуру води.

Після першої випитої склянки солоної води негайно виконайте вправи:
– позу кобри з поворотами тулуба вправо-вліво по 4 рази в кожну сторону;
– нахили в сторони з піднятими руками по 4 рази в кожну сторону;
– повороти корпусу по 4 рази в кожну сторону;
– вправу скорочення м’язів живота.

Весь комплекс складається з 4-х вправ, які виконують за одну хвилину. Потім потрібно випити другу склянку солоної води і повторити комплекс вправ. Зазвичай вода одразу вільно проходить по шлунково-кишковому тракту. Відкриття шлункового сфінктеру може супроводжуватися відрижкою і при цьому одразу зменшується наповненість шлунка – тобто так починається активний осмос в системі. Якщо вода залишилася в шлунку і не пройшла далі в дванадцятипалу кишку, то комплекс вправ треба повторити.

Кількість випитої води, яку приймають для викликання випорожнень, залежить від індивіда. Одним потрібно 3-4 склянки, іншим до 8-10 склянок. Як тільки відчуєте послаблення, оперувати в позі Кагасана (ворона).

ШКТ і «очищення раковини»
Кагасана. Стопи на ширині плечей, з видихом опустіть таз, намагаючись не відривати п’яти від підлоги, розсуньте коліна, опустіть руки на килимок між ними. Упріться руками в кут між колінами і стегнами, намагайтеся розсунути ноги ширше, розкриваючи тазостегнові суглоби. Руки зігніть в ліктях, зімкніть долоні. Лікті впираються в область під колінами. Дивіться перед собою і тягніться верхівкою вгору, хребет не згинайте, дихайте рівно, глибоко.

Після дефекації всю процедуру повторіть спочатку в швидкій послідовності. Очищення травної системи проводять до чистої води. Якщо осмос сам не припиняється, треба випити склянку теплої води без солі і соди і виконати очищення шлунка Канджала, що припинить витікання води з ануса. Після виконання очищення можна прийняти теплу ванну, що допоможе запобігти охолодженню.

Фізіологічною основою цієї вправи є очищення і зрошення свого травного тракту. Сіль в розчині викликає подразнення слизової оболонки травного тракту і стимулює перистальтику кишечника, а також діє як легкий дезінфікуючий засіб.

Очищення кишечника відбувається швидко і повно, що дуже допомагає при діабеті. Для отримання позитивного ефекту від цього очищення необхідно строго дотримуватися зазначеного правила: їжу приймають не раніше ніж за 30 хвилин після очисної процедури. Їжа повинна складатися з каші з невеликою кількістю рослинної олії, вся подальша їжа протягом наступних 20 годин не повинна мати в своєму складі ніяких молочних і м’ясних продуктів. Протягом доби вживають тільки овочі, фрукти і каші. Ігнорування цього правила веде до ризику нашкодити собі.

Процедура очищує всю травну систему. Вправа лікує хронічні головні болі, хвороби очей, носа, зубів, серця, живота, прямої кишки. Виліковуються хвороби кишечника і жіночої статевої сфери, 25 видів сечостатевих хвороб. Прекрасно очищається весь організм. Здорові люди повинні виконувати цю вправу один раз на тиждень, що підтримує імунітет в належному стані проти всіх хвороб і насичує організм здоров’ям і силою.

Шанкха-Пракшалана (Варісара) – «очищення раковини». Вінцем йогівських очисних методів травного тракту є «очищення раковини». Кишечник людини настільки звивистий, що нагадує раковину равлика. Звідси і назва вправи.

Для проведення процедури використовується підсолена вода, яка механічно відмиває стінки шлунково-кишкового тракту. При цьому слизова оболонка відіграє роль сифона – напівпроникної мембрани, яка пропускає рідкі субстанції в одному напрямку – в сторону просвіту шлунково-кишкового тракту під дією високого осмотичного тиску підсоленої води з подальшим виведенням з організму. Так видаляються водорозчинні токсичні шлаки, що накопичуються в слизовій оболонці травного тракту протягом багатьох років.

Перш ніж приступити до очисної процедури, потрібно навчитися легко виконувати Кунджалю і Басті (очищення водою шлунка і товстого кишечника відповідно).

Підготовка до процедури. Закип’ятити і остудити до температури гарячого супу 4-5 л води, в якій розчинити сіль із розрахунку одна десертна ложка солі без верху на 1 л води. Якщо воду не посолити, вона буде вбиратися в стінки кишечника і не виконає роль сифона.

Сприятливий час для виконання процедури вранці, натщесерце, в неробочий день і не після дня голодування. Процедура займає 1,5-2 години. Після неї необхідно відпочити і навіть поспати, якщо втомитеся. Якщо ви вже освоїли дихальні ні вправи Пранаями, то зробіть їх перед «Шанкха-Пракшаланою». У день очищення основний ранковий комплекс вправ виконувати не треба.

Техніка виконання. Випийте один стакан приготованого розчину. Відразу після цього зробіть серію з чотирьох вправ, кожна з яких повторюється по 4 рази в швидкому темпі. Підібрані вправи сприяють просуванню солоного розчину від шлунка до прямої кишки. Виконання всіх 4-х вправ займає одну хвилину. Перш ніж почати виконувати процедуру очищення в цілому, необхідно вивчити ці вправи. Дихання у всіх вправах довільне, увага зосереджена на кишечнику.

Вправа 1. Сарпасана (поза кобри).

Вихідне положення – ляжте на живіт на килимок, підборіддя впирається в кисті рук, що лежать долонями вниз на рівні плечей, лікті притисніть до тулуба. Ступні ніг розставте на 25-30 см, пальцями ніг упріться в килимок, п’яти спрямовані вгору.

Техніка виконання. Спираючись на долоні рук, прогніть тулуб назад. Зробіть поворот тулуба вліво і подивіться на п’яти, не зупиняючись в ході повороту, зробіть такий же поворот тулуба вправо. Поворот вліво і вправо вважайте за один раз. Вправу повторіть 4 рази. Потім прогніть тулуб назад і відразу вийдіть в початкове положення. Вправа займає близько 15 секунд.

ШКТ і «очищення раковини»
Сарпасана (поза кобри). Протипоказання: виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, грижа, кишковий туберкульоз, гіперфункція щитоподібної залози. В разі високого артеріального тиску і при захворюваннях серця слід проявляти обережність при виконанні асани.

Вправа 2. Урдхва-Хастоттанасана (нахили в боки з піднятими руками). Вихідне положення – станьте прямо, зберігши ступні ніг паралельно одна до одної на відстані 25-30 см. Пальці рук переплетіть і прямі руки долонями вгору підніміть над головою. Спину тримайте прямо.

Техніка виконання. Не змінюючи положення рук, зробіть швидкий нахил тулуба вліво наскільки зможете, не згинаючи ноги в колінах (рис. 19). Не зупиняючись, поверніться у вихідне положення і зробіть такий же нахил тулуба вправо. Нахил вліво і вправо вважається за один раз. Вправа наповніть 4 рази, це займе приблизно 10 с.

ШКТ і «очищення раковини»
Урдхва-Хастоттанасана (нахили в боки з піднятими руками)

Вправа 3. Каті-Чакрасана (поза для поперекової чакри). Поперекова чакра – це нервові сплетення, що управляє роботою кишечника. Вихідне положення таке саме, як в попередній вправі, але становище рук інше. Пряму праву руку витягніть вперед долонею вниз, пальці разом. Ліву руку зігніть в лікті так, щоб вказівний і великий пальці торкалися правої ключиці, долоня звернена до тулуба, лікоть опущений вниз.

Техніка виконання. Тулуб поверніть вправо, направляючи витягнуту праву руку назад якомога далі, при цьому дивіться на пальці правої руки. Не зупиняючись в кінці повороту, негайно поверніться у вихідне положення, і одразу змініть положення рук і зробіть такий же поворот вліво. Поворот вправо і вліво вважається за один раз. Вправу виконують 4 рази, що займає близько 10 секунд.

ШКТ і «очищення раковини»
Каті-Чакрасана (повороти попереку)

Вправа 4. Ударакрасасана (поза скорочення м’язів живота).

Початкове положення – сядьте навпочіпки, зберігаючи відстань 25-30 см між паралельно поставленими ступнями, долоні покладіть на коліна.

Техніка виконання. Лівим коліном торкніться підлоги перед правою ступнею; тулуб і голову поверніть вліво якнайдалі, а долонею правої руки притискайте праве стегно до живота, натискаючи ним на праву частину живота.

Щоб посилити перекручення тулуба і тиск на живіт, дивіться позаду себе. Потім те ж саме треба виконати в інший бік, помінявши положення ніг. Поворот вліво і вправо вважається за один раз. За 15 c вправу повторіть 4 рази. Цю вправу важливо почати з повороту тулуба вліво для впливу, насамперед, на висхідну ободову кишку, що сприяє правильному просуванню вмісту товстого кишечника.

ШКТ і «очищення раковини»
Ударакрасасана (поза скорочення м’язів живота)

Примітка: враховуючи досвід авторів інших шкіл, є підстави запропонувати іншу послідовність виконання описаних вправ, а саме: 1) нахили в боки з піднятими руками; 2) повороти попереку; 3) поза кобри з прогином спини назад; 4) поза-масаж м’язів живота.

Після виконання 4-х вправ випийте ще одну склянку приготовленого розчину і знову повторіть серію з 4 вправ. Таким чином пийте по одній склянці розчину і одразу виконуйте серію з 4 вправ. Після 3-6-ої склянки розчину зазвичай з’являються позиви до дефекації. Звільняють товстий кишечник в положенні «Karacaна» («поза ворона»), сидячи навпочіпки.

Якщо після прийняття б склянок розчину і виконання наступних вправ кишечник не випорожнився, то треба зробити Удар Шактівардхак (вправа для зміцнення м’язів живота) з основного щоденного ранкового комплексу. Якщо і після цього не відбулася дефекація, то треба ще один раз повторити запропоновану серію з 4 вправ. У разі якщо і після контрольних 4-х вправ не відбувається спорожнення кишечника, треба виконати Басті (очисну клізму), використовуючи 0,5-1 л теплої кип’яченої води.

ШКТ і «очищення раковини»
Початкове положення – стоячи, ноги разом видихнути і зробити різкий глибокий вдих (живіт з максимальним зусиллям випинається вперед), без всіляких зупинок робиться різкий глибокий видих (живіт максимально втягується всередину). Таких вдихів-видихів животом слід зробити до 25 разів за один підхід.

Якщо кишечник випорожнився, тоді знову випийте склянку розчину і після цього виконайте серію з 4 вправ. Ці маніпуляції (пиття розчину, вправи і евакуація шлаків) повторюють, поки не буде виходити прозора і чиста вода. Кількість випитої рідини залежить від ступеня забруднення шлунково-кишкового тракту і правильності виконання всіх рекомендацій.

Якщо після припинення пиття води осмос продовжується, проводять 1-2 рази процедуру Кунджалю (промивання шлунка теплою кип’яченою водою без солі).

Кашу слід готувати на воді без солі. До каші можна додати варену моркву. Кількість їжі за обсягом – не більше тарілки. Не слід їжу запивати водою. Після першого прийому їжі, якщо є бажання, можна поспати. Через годину після їжі можна попити воду, легкі трав’яні і ягідні відвари м’яти, материнки, шипшини та ін. Під час другого прийому їжі дозволяється приймати варені овочі, варені фрукти, каші.

Важливо запам’ятати, що протягом перших 24 годин після очищення забороняється вживати м’ясо та інші продукти тваринного походження (за винятком меду), молочні продукти (молоко, сир тощо), перець, оцет, гірчицю та інші спеції, гостру та кислу їжу, алкоголь, мінеральну воду, сирі фрукти, сирих овочі, горіхи. Через 24 години після процедури очищення можна повернутися до звичайного режиму харчування.

Перший акт дефекації після очищення відбувається через 24-36 годин, стілець при цьому буває золотисто-жовтого кольору, без запаху, як у немовляти.

Процедуру очищення рекомендують робити на початку кожного сезону, що адаптує організм до мінливих сезонних перепадів. Якщо процедура добре переноситься і немає протипоказань, йог Дхірендри Брахмачарі радить робити таке очищення один раз на 2 тижні.

Протипоказання. Процедура протипоказана при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, проносі, дизентерії, гострому коліті (при хронічному можна), туберкульозі кишечника, злоякісних пухлинах шлунково-кишкового тракту, кишковій непрохідності.

Терапевтичні ефекти. При застосуванні процедури видаляються шлаки зі слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, тонізуються нерви травної системи, поліпшується робота печінки, жовчного міхура і підшлункової залози. Виліковуються легкі форми діабету, нормалізується обмін речовин (повні худнуть, худі набирають нормальну вагу), виліковуються хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (хронічний апендицит, хронічний коліт), ліквідуються захворювання статевої сфери, виліковуються деякі форми безпліддя. Виробляється міцний імунітет до всіх імунозалежних захворювань. Поліпшується колір обличчя, зникає висип на обличчі і на тілі. Виліковується мігрень, хвороби очей, носа, зубів, хронічний тонзиліт, поліпшується сон, з’являється свіжість подиху. Перелік можна продовжити, виліковуються численні, які не мають, здавалося б, ніякого відношення до травлення хвороби, оскільки в організмі все взаємопов’язано.

Примітка. Якщо після вжитих 3-4 склянок солоного розчину ви відчуваєте переповнення шлунка, тяжкість в животі, яка доходить до стану нудоти, це значить, що сфінктер шлунка не відкрився, вода розтягує шлунок і не проходить в дванадцятипалу кишку. В такому випадку виконується серія 2 і 3 вправ без пиття розчину. При відсутності нудоти процедуру можна продовжувати.

Іноді заважає газова пробка і кишечник не може нормально працювати. В такому випадку треба зробити масаж живота руками або вправу Віпаріте-Карані. Може сприяти виділенню газів колінно-ліктьове положення (вперед на коліна нахиліть тулуб, щоб груди і передпліччя торкалися підлоги, голову повертайте вправо-вліво і дихайте так, щоб живіт брав активну участь в акті дихання). Для виведення зайвих газів допоможе також асана Павана-Муктасана.

ШКТ і очищення раковини
Віпаріте-Карані не рекомендується гіпертонікам і людям з хворобами серця, мозку, очей або внутрішнього вуха, при травмах шиї або спини, менструації, збільшенні щитоподібної залози, під час прийому сильних ліків, антибіотиків, а також з 4-го місяця вагітності.

Павана-Муктасана – вправа для виведення зайвих газів.Вихідне положення: ляжте на спину, руки покладіть вздовж тулуба долонями вниз, ноги разом. Дивіться перед собою.

Техніка виконання. Зробіть спокійний повільний вдих через ніс, випинаючи живіт, затримайте дихання і підніміть праву ногу вгору, зігніть її в коліні, двома руками обхопіть гомілку і щільно притисніть стегно до живота. Залишайтеся в цьому положенні кілька секунд. Потім опустіть руки в початкове положення, ногу в колінному суглобі випряміть (пальці ніг не витягуйте) і одночасно з видихом через ніс опустіть ногу в початкове положення.

Зробіть те ж саме лівою ногою, залишивши праву в початковому положенні.

Потім виконайте вправу обома ногами разом. Рухи правою і лівою ногою і двома ногами разом вважаються за один раз. Повторіть вправу 2-3 рази. Увага під час виконання вправи спрямована на кишечник.

Терапевтичні ефекти. «Павана-Муктасана сприяє відводу газів з кишечника, запобігає запорам і болям в спині і животі, які викликані в результаті порушень функцій кишечника. Ця вправа покращує роботу печінки і жовчного міхура, зміцнює м’язи живота і зменшує жирові відкладення на передній черевній стінці.

ШКТ і «очищення раковини»
Павана-Муктасана (асана для звільнення від зайвих газів)

Головні етапи очищення Шанкха-Пракшалани:

1. Випити одну склянку дуже теплої підсоленої вод і виконати повний цикл з 4 вправ, кожну з яких робити по 4 рази.

2. Випити другу склянку приготованого розчину і знову повторити повний цикл з 4 вправ.

3. Продовжувати виконувати ці процедури, поки не буде випито 6 склянок розчину і не з’являться позиви до дефекації. Потім піти в туалет і звільнити кишечник.

4. Якщо після 6-ої склянки розчину і виконання вправ, дефекація не відбулася, то треба зробити вправи для живота – «Удар-Шактівардхак» з щоденного ранкового комплексу. Якщо протягом 5 хвилин ви не сходили в туалет, то треба повторити 2 і 3 цикли з 4-х вправ, але без попереднього пиття води. Якщо знову не буде результату, то треба зробити очисну клізму з теплої кип’яченої води. Після випорожнення слід випити склянку солоного розчину і виконати цикл з 4-х вправ і знову сходити в туалет.

5. Чергування пиття солоної води – вправи – туалет продовжують до тих пір, поки не буде виходити чиста вода. Для цього треба випити близько 10-16 склянок приготовленого розчину.

6. Щоб закінчити «Шанкха-Пракшалану», необхідно видалити солону воду, що залишилася в шлунку. Для цього необхідно зробити 1-2 рази «Кунджалю», тобто випити 2-4 склянки теплої кип’яченої води і викликати блювотний рефлекс. В результаті рефлекторно скоротиться жовчний міхур, печінка і селезінка. Тим самим вимкнеться сифонна дія кишечника. Якщо шлунок не промити, солона вода ще деякий час буде виходити з організму.

7. Їжу можна приймати через 30 хвилин після закінчення процедури. Не варто залишати шлунково-кишковий тракт порожнім більше години після закінчення процедури.

8. До закінчення першого прийому їжі потрібно опиратися жадобі.

9. Після процедури намагайтеся не охолоджуватися протягом доби.

10. В подальшому дотримуйтеся рекомендованої дієти.

Залишити відповідь