Категорії
Психологія

Шопоголізм, як вилікуватися

Причини шопоголізму,
Симптоми шопоголізму,
Як позбутися шопоголізму?

Поняття шопоголізму або некерованого тяжіння до скоєння покупок без необхідності в них увійшло в побут порівняно недавно. Проте кількість осіб, що страждають залежністю від шопоголізму, незмінно збільшується. Шопоголізм – стан психіки, який ще називають оніоманією, що означає здійснення божевільних покупок.

Часто описувану пристрасть порівнюють з алкоголізмом або іншими варіаціями залежностей. Однак це не так, оскільки неконтрольований потяг до покупок не настільки згубно впливає на існування індивідів.

Шопоголізму більш схильні особи жіночої статі, однак іноді і чоловіків не минає ця напасть. Головною ознакою цієї залежності можна вважати відсутність раціонального змісту при здійсненні певних покупок.

Причини шопоголізму. Отже, шопоголізм або оніоманія – це непереборний потяг скуповувати щось без наявної потреби в придбаних речах. Іншими словами, суб’єкт, здійснюючи покупку, отримує задоволення від самого цього дійства. Покупки для шопоголіка стають розвагою і окремим змістом життя.

Фахівці стверджують, що найчастіше шопоголізм формується у жінок через дефіцит уваги, внутрішню спустошеність, почуття самотності, бажання визнання, а також через депресивний стан при розставанні з партнером.

Крім того, можна виділити ряд інших факторів, що провокують розвиток описуваної залежності, а саме низька ступінь саморегуляції, ілюзія влади, контролю та свободи, жага адреналіну, потреба в любові, психологічні травми родом з дитинства.

Знижений рівень саморегуляції заради досягнення наміченого завдання веде до зниження здатності врівноважувати несприятливі особливості особистості, у поєднанні з суб’єктивною перевагою покупки предмета це часто породжує згубну пристрасть.

Ілюзія влади полягає в придбанні товарів не внаслідок необхідності для індивідуального споживання, а через їх сприйняття як деякий атрибут влади, що включає також ставлення торгових представників до клієнтів: послужливе і улесливе звернення, догідливість, повагу.

Шопінг може дарувати ілюзію контролю над власним існуванням і своєрідною свободою, оскільки він мінімізує тривожність, ліквідує депресивні настрої, підвищує впевненість і повагу до власної персони. Людина має можливість придбати те, що саме бажає в цю секунду, а не необхідні товари або рекомендовані речі. Від цього суб’єкт відчуває почуття свободи.

Адреналін можна вважати своєрідним наркотиком для організму, оскільки індивід швидко до нього звикає, що породжує залежність в отриманні все більших доз. Суб’єкти, які потрапили в залежність від адреналіну, намагаються отримати його, займаючись екстремальними різновидами спорту. Магазин також може бути своєрідним джерелом адреналіну, коли людина приймає рішення про придбання певного товару.

Внаслідок дефіциту любові в мирському існування індивіда, він може зануритися в пучину шопоголізму. Часто недолюблені діти, які страждають від нестачі батьківської уваги і отримують подарунки замість турботи, в дорослому стані можуть страждати на шопоголізм. Недоодержаними дітьми ласка і увага, компенсуються невгамовним тяжінням до покупок на стадії дорослішання.

Якщо з минулого тягнеться купа невирішених проблем, травм, складнощів в комунікативній взаємодії, схильність до розчарувань, схильність до депресивних настроїв, то придбання нового предмета можна розглядати як спробу нагородити самого себе, втішити, проявити турботу.

Крім того, часто шопоголізм являє собою, так званий замкнутий круг – людина робить непотрібну покупку, вдома починає шкодувати про непомірні і нераціональні витрати, що веде до появи почуття провини перед ріднею. Звичайно ж, у суб’єкта падає настрій і виникає апатія, а позбутися від неприємних відчуттів він зможе лише за допомогою нових покупок.

Вважається, що основні чинники, що провокують розвиток шопоголізму можна розділити на зовнішні причини і психологічні чинники, тобто внутрішні. Основою другого є психологічні особистісні проблеми. Шопінг вважається ефективним антидепресантом. При покупці визначеної речі організм людини продукує серотонін, який відповідальний за відчуття радості, а також адреналін, який відповідає за емоційні сплески. Постійні стреси в сімейному житті і трудовій діяльності, невпевненість, занижена самооцінка – ці внутрішні невирішені проблеми шукають шляхи вивільнення, і часто таким виходом стає надмірна тяга до скоєння непотрібних покупок.

Вояжі по торговим центрам – це відмінна можливість «переключитися» і підвищити настрій. Захоплені висловлювання і улесливі погляди продавців щодо придбаного значно підвищують самооцінку. З’являється ілюзорне відчуття влади, адже індивід може дозволити собі володіти цією річчю, отже, у нього є влада. Крім того, покупки дарують мінливе відчуття свободи і можливості управляти власним буттям. Адже людина вважає, що набуває бажане без указки оточення, отже, вона – вільна особистість. Ця ілюзорна свобода згодом веде до того, що індивід починає шукати відповіді на питання: «як лікувати шопоголізм?»

До факторів зовнішньої спрямованості відносяться різноманітні маркетингові ходи, за допомогою яких магазини заманюють покупців. Різні акційні пропозиції та система знижок, красиві та вишукані вітрини, ввічливий і усміхнений персонал – все це спонукає людей зробити непотрібну покупку. Напис на магазинній вітрині «тільки у нас і тільки сьогодні всім, хто купить одну річ, друга в подарунок або знижка на всі товари 70%» володіє воістину магічною силою.

Сьогодні все різноманіття товарів може вразити навіть найвибагливішого індивіда і привести до придбання непотрібного товару. В сучасних супермаркетах і інші торгових приміщеннях забезпечується вільний доступ до всіх товарів, надається можливість помацати річ руками, розглянути її з різних сторін, почитати склад. Щоб людина, яка ще не придбала виріб, уже не захотіла розлучатися з ним.

Рекламні анонси, ідеї, слогани, що чіпляють в ролики, афіші та плакати розроблені професіоналами, які знають, на чому необхідно зробити акцент, заголовки, написані великим шрифтом, які закликають про небувалі знижки та неймовірні акції, мальовнича мотиваційна реклама з урахуванням психологічних характеристик рядового покупця і його потреб, можливість розглянути товар поблизу й доторкнутися до нього, все це підвищує ймовірність придбання в рази, і тоді боротися з шопоголізмом стає важче. Крім того, великим значенням володіє фактор часу. Якщо реклама говорить, що товар обмежений або пропозиція триває всього один день, то мотивація і бажання придбати річ зростає.

Також деякі гіпермаркети для залучення споживачів використовують різноманітні аромати. Дослідження довели, що окремі специфічні аромати мають силу навіювання, наприклад, в продуктових відділах створюється відчуття свіжості, новизни, що може збільшити продажі. У кулінарних відділах аромати свіжої випічки або спецій збуджують апетит, що також змушує індивіда здійснити незаплановану покупку.

В принципі іноді кожен індивід ведеться на маркетингові ходи торгових компаній. Однак коли прагнення придбати що-небудь перетворюється в залежність, тоді необхідно шукати відповіді на тему: «шопоголізм, як вилікуватися» або спробувати розібратися у власних комплексах і вантажах психологічних проблем.

Симптоми шопоголізму. Розглянуте поняття шопоголізму вперше було введено на рубежі 19-го століття німецьким лікарем-психіатром Е. Крепелином. Його спільні праці з Е. Блейлером дозволили виявити основну симптоматику і ознаки описуваної психологічної залежності.

Про існування у суб’єкта шопоголізму можуть свідчити наведені нижче ознаки. Отже, слід задуматися, якщо:

– похід за покупками не супроводжується необхідністю або чітким наміром придбати що-небудь визначене;

– в магазині людина оглядає більшість з виставленого на реалізацію товару;

– індивід захоплюється модними журналами;

– є бажання придбати річ без наявної об’єктивної причини;

– людина постійно обговорює придбаний товар;

– з’являється апатія в відсутності можливості регулярно відвідувати торговельні заклади;

– у будинку безліч модних речей, а індивід не може згадати, який товар придбав останнім;

– опинившись в торговій точці, у людини різко зростає настрій, і вона відчуває небувалий душевний підйом, а нагальні проблеми немов нівелюються;

– при наявності великої завантаженості суб’єкт все одно знаходить час для здійснення непотрібних покупок;

– після конфліктних ситуацій в сімейних відносинах або в колективі індивід може заспокоїтися лише, здійснюючи покупки;

– часто людина відвідує торгові ряди, центри, великі магазини безпричинно.

На перший погляд перерахована симптоматика не несе загрози існуванню, але може в значній мірі вплинути на здоров’я суб’єкта. Тому питання, як позбутися від шопоголізму одягу або скупки інших товарів, досить актуальне і з кожним роком стає більш затребуваним. Адже шопоголізм несе за собою соціальні наслідки, такі як:

– борги, що ведуть до продажу сімейних реліквій, рухомого майна, закладання нерухомості;

– крадіжки в кіосках, супермаркетах, торгових центрах, дрібних магазинах;

– крадіжку грошей у близьких родичів;

– шахрайство;

– нерідко відсутність грошей на здійснення покупок може штовхнути дівчат на заняття проституцією;

– нескінченні сімейні конфлікти і розпад сім’ї.

Вважається, що велику чутливість і сугестивність мають підлітки, оскільки їх смаки остаточно не сформовані. Крім того, часто підлітки дуже залежні від думки однолітків, також ними рухає прагнення виділитися і самоствердитися, довести оточуючим, що вони вже дорослі. Тому часто підлітки не здатні оцінити об’єктивно необхідність придбання того чи іншого виробу.

Багато батьків, які мають чад в пубертатному періоді, особливо представниць прекрасної статі, цікавляться, як позбутися від шопоголізму одягу, скупки косметики. Адже часто звичайне прагнення подобатися хлопцям, виділитися, самоствердитися переростає в згубну пристрасть, що спонукає дівчат бездумно витрачати гроші, скуповуючи безліч непотрібних речей.

Однак крім небезпеки безцільних витрат, шопоголізм може спровокувати такі психосоматичні наслідки, як аритмія, дискінезія жовчовивідних шляхів, вегето-судинна дистонія, гастрит, хронічний коліт, гіпертонічна і виразкова хвороба, депресивні і неврозоподібні стани, стійкі порушення сну. Також може спостерігатися зниження імунітету, що веде до збільшення виникнення простудних захворювань.

Як позбутися шопоголізму? Часом для звільнення від шопоголізму і боротьби з потягом здійснювати непотрібні покупки слід звернутися за психологічною допомогою. Сьогодні навіть функціонують групи «анонімних шопоголіків», товариства добровільної допомоги які зуміли впоратися зі згубною залежністю.

Але більшості шопоголіків позбутися нав’язливого бажання може допомогти вміння контролювати власні витрати. Для цього в першу чергу необхідно планувати і провести дослідження ринку. Психологи, щоб утриматися від вчинення спонтанних покупок, рекомендують заздалегідь проаналізувати необхідність придбання певного товару. Навіть якщо бажаний об’єкт присутній в переліку необхідного, то не варто в магазині кидатися до першої речі, що зустрілася. Спочатку слід вивчити цінову політику, якісні характеристики предмета, дизайн, склад (думки про необхідність придбання нових туфель в тон до сумочки слід відкидати негайно).

Якщо питання шопоголізму «як вилікуватися?» стає насущним, то, перш за все, необхідно усвідомити для себе, що покупки необхідно здійснювати виходячи з важливості товару, що купується, а не внаслідок наявності знижки на нього або вигідності пропозиції. Будь-яка покупка повинна бути обґрунтована.

Тому слід розуміти, що знижка або акція не є аргументованим приводом для придбання виробів. Розпродаж певного товару не робить його необхідним для конкретної людини. Часто шопоголіки, купивши купон на товар, ніколи ним не користуються.

Як позбутися шопоголізму? Нових колекцій теж слід уникати. Навіщо купувати виріб дорожче його номінальної вартості. Краще трохи почекати сезону розпродажів і купити необхідну річ в рази дешевше.

Також рекомендують позбутися і кредитних карток, оскільки розрахунок на можливість при необхідності скористатися ними гарантує впевнене зростання боргів. Крім того, готівкові гроші дозволяють індивіду краще відчути взаємозв’язок між витрачанням грошей і придбанням речі. Щоб контролювати власні витрати рекомендується виходити з дому з лімітованою кількістю коштів.

Також слід вести список витрат. Оскільки збереження чеків і ведення записів придбаних предметів дозволяє побачити реальну картину витрат і оцінити їх раціональність. Крім того такі дії допоможуть зрозуміти що робити, які покупки виключити, а які товари навпаки додати.

Якщо з’являється почуття нездатності контролювати витрати, то рекомендується постаратися деякий час уникати гіпермаркетів та інших місць торгівлі. Необхідно уділити собі трохи часу для обдумування необхідності покупки.

Родичам індивіда, який страждає від неконтрольованої залежності до придбання непотрібних речей, які цікавляться як лікувати шопоголізм, можна порадити наступне. Перш за все, необхідно обмежити шопоголіку доступ до грошових засобів, також обмежити кишенькові гроші. Слід намагатися захищати близьку людину від впливу стресів, уникати з ним конфліктів, намагатися різними способами підвищувати настрій, дарувати більше позитивних емоцій, піклуватися і оберігати.

Залишити відповідь