Категорії
Міста, країни, люди

Шумерська батарейка

Стародавні цивілізації продовжують дивувати сучасних вчених, руйнуючи створений ними ж міф про доісторичних дикунів, які жили в печерах. Виявляється, що багато сучасних відкриттів були вже відомі в далекій давнині, а людству вкотре доводиться заново вигадувати колесо.

Досить поцікавитися винаходами шумерської цивілізації, яка жила майже 6000 років тому на півдні сучасного Іраку. Цей народ, здавалося б, виник з нізвідки і відразу побудував могутню державу, яка зникла також з невідомих причин.

Шумерська батарейка
Шумерська батарейка, схема пристрою

На сьогодні відомо, що ця загадкова цивілізація користувалася колесом, що дозволяло налагодити воза і створювати торговельні зв’язки, займалася виробництвом скла (видування скляних виробів), ювелірним мистецтвом, виплавкою бронзи, гончарним виробництвом (гончарний верстат), володіла писемністю (клинопис, школи писарів) і мала широкі знання в галузі математики (геометрія, шестирічна система обчислювання), медицини (хірургія, бактеріологія, лікування травами, знання про спіральну форму ДНК) і добре розвинену бюрократію. І найцікавіше, шумери користувалися електрикою!

Сьогодні дивовижна знахідка, яка підтверджує цей факт, знаходиться в Національному музеї Іраку (National Museum of Iraq) і називається «багдадською батарейкою». Виявлена вона була німецьким археологом Вільгельмом Кенінгом в 1936 році в Куджут-Рабу біля Багдада.

Шумерська батарейка
Єгипетські гліфи, електричний апарат

Батарейка являє собою невелику глиняну посудину висотою до 15 см, закриту пробкою з асфальту або смоли, в яку вставляли залізний стрижень.

Верхня частина стрижня була покрита шаром металу, схожим на свинець. Всередині судини знаходився мідний циліндр діаметром 25 мм, висотою 9 см. Дно мідного циліндра покривав шар смоли завтовшки 3 мм. Вчені припускають, що для отримання електрики «батарейку» заповнювали виноградним соком або оцтом, який є хорошим електролітом. Неодноразово проводилися експерименти на аналогах батарейки, при цьому вдавалося отримувати напругу до двох вольт!

Вчені припускають, що така батарейка використовувалася шумерами для нанесення тонкого шару золота на статуї. На думку фахівців, тільки гальванічний метод нанесення покриттів дозволяє виконати таку ювелірну роботу.

Цю здогадку підтвердив експеримент єгиптолога Андре Еггельбрехта. В якості електроліту він використовував винний оцет: два з половиною тижні посудина видавала струм силою 5 міліампер з напругою 0,5 вольт.

При послідовному з’єднанні глиняних посудин в більш довгий ланцюжок зростала напруга. Потім Еггельбрехт виготовив копію срібної статуетки Осіріса, опустив її в соляний розчин золота і при цьому до гальванічної ванни підключив 10 шумерських батарейок. Через кілька годин статуетка покрилася позолотою. Цей експеримент змусив багатьох скептиків переглянути свої погляди на даний артефакт.

Але набагато цікавіше дізнатися не те, як стародавні шумери застосовували електрику, а те, як вони отримали ці знання? Звідки шумери знали про способи отримання електрики, про її властивості, про те, як збільшити силу струму, напругу?

Шумерська батарейка
Батарейка 2000-річної давності

Цікаво, що шумери були не єдиними цивілізаціями, над загадками яких до цих пір б’ються сучасні вчені. Взяти, приміром, єгипетські піраміди, споруди, які сучасна людина з наявною величезною технічною базою побудувати не в силах. Передбачається, що для розпису стін і для висічення зображень в абсолютно темних приміщеннях пірамід використовувалися якісь електричні світильники, тому що на стінах не знайшли слідів полум’я від смолоскипів або масляних ламп.

До того ж цікаву знахідку виявив Рейнхард Хабек в XX столітті. У храмі богині Хатхор (IV-I ст. до н.е.) дослідник знайшов зображення грушоподібних предметів, що нагадують лампи розжарювання, в яких нитка розжарення була зображена у вигляді змії (хвиляста лінія), а також низкою були намальовані «кабелі», «шнури», що ведуть до кубу, на якому сидів бог повітря Шу. Раніше ці зображення відносили до ритуальної символіки, але після знахідки «шумерської батарейки» з’явилися припущення, що «груші» – це своєрідне зображення лампи розжарювання.

Шумерська батарейка
Електрика стародавніх єгиптян

Очевидно, що з кожною новою знахідкою археологів людині відкриваються загадкові таємниці давнини, виявляються дивовижні можливості попередніх цивілізацій. Сучасній людині варто лише звільнити свій розум від зверхності і гордині і зрозуміти, що нам є чому повчитися у стародавніх цивілізацій. Розширивши своє сприйняття світу, можливо можна буде дізнатися, чому настільки могутні цивілізації різко починали деградувати і незабаром зникали.

Залишити відповідь