Категорії
Різне

Шистосомози

Шистосомози – група тропічних гельмінтозів, що викликаються трьома видами шистосом: Schistosoma mansoni, Schistosoma japonicum, Schistosoma haematobium. Уражаються переважно органи травлення і сечостатеві органи. Людина заражається при зануренні у воду (купанні, переході вбрід, роботі в водоймах), що містить церкарії (личинки).

Шистосомози
Schistosoma japonicum – Японська шистосома. Паразитує в венах товстого кишечника і черевної порожнини.

Клініка. У початковій стадії відзначають сверблячий паулезний висип в місці проникнення церкарія, підвищення температури, еозинофілію, можливий розвиток синдрому, що нагадує сироваткову хворобу (частіше при шистосомозі, викликаному Schistosoma japonicum).

Клінічні прояви пізньої стадії хвороби обумовлені запальною реакцією у відповідь на відкладення яєць в тканинах – формуванням гранульоми (еозинофільної і мононуклеарної), набряком, судинною обструкцією з подальшим фіброзом, кальцинацією.

З шистосомозом пов’язані різні ураження сечової системи. Відкладення великої кількості яєць Schistosoma haematobium викликає гранулематозну запальну реакцію в сечовому міхурі з витонченням і виразкуванням слизової оболонки, м’язовою гіпертрофією, розвитком папілом, втратою скорочувальної здатності міхура. Ведучий клінічний синдром – часте хворобливе сечовипускання, гематурія. Гранулематозний запальний процес в сечоводі веде до обструкції сечоводу, пузирномочеточникового рефлюксу, вторинного бактеріального пієлонефриту, гідронефрозу, при прогресуванні процесу до уремії.

Шистосомози
Schistosoma mansoni – шистосома Мансона. Паразитує в венах товстого кишечника і черевної порожнини.

У хворих шистосомозом, викликаним Schistosoma mansoni і Schistosoma japonicum, можливий розвиток імунокомплексного нефриту, який клінічно проявляється вираженою протеїнурією, нерідко нефротичним синдромом або прогресуючою нирковою недостатністю.

Ранні гломерулярні зміни характеризуються розширенням мезангіального матриксу, проліферацією мезангіальних клітин, більш пізні – загальною гіперклітинністю, витонченням гломерулярної базальної мембрани, склерозом мезангія. При електронно-мікроскопічному і імунофлюоресцентному дослідженні ниркових біоптатів виявляють відкладення в мезангії і базальній мембрані електронно-щільних депозитів, що містять імуноглобуліни і комплемент. Однак присутність в них специфічного антигену або антитіл з антишистосомальною активністю не доведене.

Лікування в ранню стадію хвороби зводиться до призначення антигістамінних засобів і глюкокортикоїдів, в пізню стадію – до застосування антигельмінтних засобів. Найбільш часто при сечостатевому шистосомозі призначають метріфонат (разова доза 7,5 – 10 мг / кг) і нірідазол (25 мг / кг на добу в 3 прийоми протягом 7 днів).

Ефективний також празнікнател (20 – 60 мг / кг в 1 – 3 прийоми протягом 1 дня). Розвиток нефротичного синдрому вимагає звичайної тактики лікування нефротичного гломерулонефриту.

Джерело: Довіднику з нефрології під редакцією Тареєвої, Мухіна, 1986 р.

Залишити відповідь