Скам’янілі стародавні нори морських черв’яків

Дослідники з Університету Саймона Фрейзера виявили докази, що понад 20 мільйонів років тому близько Тайваню у верхньому шарі дна океану в норах мешкали великі хижі черви, довжиною до двох метрів.

З трьохсот дев’ятнадцяти викопних зразків скам’янілостей, що збереглися в товщах раннього міоцену на північному сході Тайваню команда вчених з Канади, Іспанії, Швеції, Японії та Тайваню змогла відновити нори древніх хижих хробаків Pennichnus formosae, що мешкали колись в верхньому м’якому шарі морського дна, і побудувати морфологічну модель цього сліду скам’янілості.

Скам'янілі стародавні нори морських черв'яків
Викопні рештки розповідають більше про поведінку стародавнього піщаного хробака.

Житла цих істот, що представлені тунелями діаметром 2-3 см і загальною довжиною близько 2 м, направлені в глиб пухкого шару. Нора згинається у вигляді великої латинської букви L, що, ймовірно, пов’язано з необхідністю забезпечити тварину киснем, процент якого в морському дні з глибиною дуже швидко зменшується.

Вхід в тунелі хробаків оточений поглибленням у формі воронки, що вказує на те, що хижий черв’як затягав свою жертву в донний осад. Подальший аналіз показав високу концентрацію заліза у верхній частині нори. Це привело до думки, що черв’як виділяв слиз, чим зміцнював і відновлював стінку свого тунелю після кожного годування.

В наш час подібний спосіб життя ведуть сучасні морські багатощетинкові черв’яки Бобіти, також відомі як пурпурні австралійські черви. З дна визирають їхні чутливі вусики, які відчувають найменше коливання потоку води від риби, що пропливає поблизу. Свої триметрові тіла вони ховають в піску і викидаються вперед, щоб схопити видобуток, що пропливає повз, схожими на ножиці зубами.

Скам'янілі стародавні нори морських черв'яків
Сучасний Bobbit

З’явившись ще в кембрійський період, це близько півмільярда років тому, морські багатощетинкові черв’яки за пройдений час встигли утворити близько 10 000 нових видів, що мешкають переважно у верхніх шарах дна Світового океану. Але тіла морських черв’яків з м’яких тканин швидко розкладаються, залишаючи після себе мало слідів свого існування. Вчені вважають, що вивчення викопаних скам’янілостей проллє світло на ще таємні куточки історії еволюції видів на нашій планеті.

Джерело