Скарб Вільєни

Скарб Вільєни
10 кг предметів із 24-каратного золота, скарб Вільєни

Муніципальний Археологічний музей – головна визначна пам’ятка невеликого іспанського містечка Вільєна, розташованого в провінції Аліканте. Цей музей був відкритий 3 листопада 1957 року, а основу його колекції склали матеріали, зібрані невтомним дослідником доном Хосе Марія Солер (1905-1996).

Понад сорок років дон Хосе Марія Солер вів археологічні розкопки в Вільєні і околицях. Завдяки працям Солера наука збагатилася багатьма новими знаннями про давню історію Іберійського півострова. А вінцем його діяльності стала знахідка знаменитого «Скарба Вільєни» 1 грудня 1963 року.

У той час в місті велися роботи з реконструкції історичного центру, і Солер був запрошений спостерігати за перебігом подій: адже стародавня земля Вільєни таїть в собі безліч несподіванок.

Скарб Вільєни
Три золотих посудини, скарб Вільєни

Знявши дорожнє покриття на вулиці Рамбла дель Панадерія, робітники почали копати траншею. У цей момент із землі вивалився залізний браслет. Давши команду негайно припинити роботи, Солер почав обережно розгрібати м’який ґрунт. Несподівано під яскравим іспанським сонцем засяяло золото…

Три тисячі років тому чиїсь турботливі руки акуратно склали шістдесят золотих і три срібних предмета в велику овальної форми посудину і помістили його в маленьку, вимиту струмком печерку. Дивно, але цей скарб лежав на глибині всього-на-всього трьох дюймів від рівня сучасної вулиці. Безсумнівно, це був скарб, «тобто зариті в землі або приховані іншим способом гроші або цінні предмети, власник яких не може бути встановлений або в силу закону втратив на них право». «Власник» цих предметів, як встановили вчені, помер близько 1000 року до н. е.

Скарб Вільєни
Фляги іберійців, скарб Вільєни

Ким був власник скарбу? Які обставини змусили його ховати своє дорогоцінне майно в землі? Безсумнівно, це була дуже багата людина. Можливо, це був вождь одного з іберійських племен, а можливо – великий торговець, який нажив своє багатство на торгівлі з фінікійцями.

В стародавні часи про багатства Іспанії ходили легенди. Розповідали, наприклад, що одного разу фінікійці отримали в обмін на оливкову олію і всякий дрібний товар стільки срібла, що викинули свинцеві якоря своїх кораблів і замінили їх на срібні.

Скарб Вільєни
Фрагменти царського скіпетра, скарб Вільєни

У складі скарбу з Вільєни теж є срібло – три срібні фляги, але основний метал тут все ж таки золото.

З чистого 24-каратного золота виготовлені шість десятків масивних золотих судин загальною вагою десять кілограмів. Зібрані разом, вони представляють собою унікальний набір предметів декоративно-прикладного мистецтва древніх іберійців, який не має аналогів в числі будь-яких інших знахідок, що відносяться до того ж історичного періоду.

Розподіл об’єктів скарбу з Вільєни за типами і маса кожного з типів.

Об’єкт Кількість Маса в грамах
Золоті браслети 28 5170,35
Браслети з заліза 1 31,85
Чаші з золота 11 3508,141
Посудини з золота 2 380,97
Посудини з срібла 3 556,83
Фрагмент брошки з заліза з золотим оздобленням 1 50,49
Ґудзик з бурштину та золота 1 5,84
Інше 12 49,81
Всього 59 9754,31

Leave a comment