Скарби «Аточі»

Скарби «Аточі»
Nuestra Señora de Atocha - іспанський галеон, затонув 6 вересня 1622 біля берегів Флориди в результаті шторму.

Сьогодні іспанці вже не перевозять до Європи коштовності, що належали знищеним імперіям інків та ацтеків. Проте на морському дні залишаються лежати затонулі галеони, у трюмах яких в метрополію переправляли не лише зброю, мідь та тютюн, а й золоті зливки та срібні монети.

Скарби «Аточі»
Корабель назвали на честь однієї з каплиць Богоматері католицького собору в Мадриді.

Один із таких кораблів виявили у другій половині 20-го століття. Йдеться про галеон «Нуестра Сеньйора де Аточа», серед уламків якого нашим сучасникам вдалося знайти цінностей майже на півмільярда доларів. За оцінками експертів, лише половину скарбів з цього корабля було піднято з-під води.

Іспанський галеон «Нуестра Сеньйора де Аточа» був спущений на воду в 1620 році. Корабель отримав назву на честь однієї з каплиць, розташованої в Мадриді католицького собору. Це був багатопалубний вітрильний корабель водотоннажністю 550 тонн, міг розвивати швидкість до 8 вузлів. Через ризик піддатися нападу піратів судно такого класу оснащувалися досить потужним артилерійським озброєнням – на «Аточі» стояло 20 гармат.

Скарби «Аточі»
Затонулі кораблі продовжують розбурхувати фантазію золотошукачів і сьогодні

Галеон «Аточа» разом із 27 іншими кораблями королівського флоту Іспанії щороку перевозив дорогоцінні метали та інші цінності з колоній у метрополію. Завантаженим з конвоєм вийшов із порту Гавани 4 вересня 1622 року. На борту «Аточі» тоді було 260 осіб – 133 члени екіпажу (матроси та офіцери), 82 солдати, 48 цивільних осіб та раби. Галеон віз срібні зливки загальною вагою 24 тонни, 1,8 млн викарбуваних срібних песо (ще 40 тонн), 125 злитків золота, а також срібний лом, мідь, індиго та тютюн. Це був лише задекларований вантаж.

Практика показує, що крім нього перевозилася і контрабанда, а також маса особистих коштовностей.

Увечері 5 вересня погода погіршилася, і кораблі сильним вітром віднесло на північ – до узбережжя Флориди. Галеони були перевантажені, тому керувати ними у складних погодних умовах практично неможливо. Вітер виніс конвой із 28 кораблів на коралові рифи біля берегів Флориди, внаслідок чого 8 із них затонуло.

На восьми кораблях, що пішли на дно, загинуло 550 людей. З галеону «Нуестра Сеньйора де Аточа» вижило лише 3 матроси і 2 раби. Затонулі цінності оцінили в 2 мільйони песо. Іспанський король Філіп IV був дуже розгніваний, тому що відчував тоді крайню потребу в фінансах – Іспанія вела Тридцятилітню війну.

«Аточа» затонув на глибині всього 16 метрів, тому монарх розпорядився підняти скарби з морського дна. Але корабель із рабами-пірнальниками та індійськими ловцями перлів зміг прийти на місце лише у жовтні, коли залишки галеону і точне місце краху знайти на ті часи вже було неможливо. Пошуки ускладнювали величезні маси рухомого донного піску.

Скарби «Аточі»
Галеон Королівського флоту Іспанії спущений на воду в 1620-му, водотоннажність – 550 т, довжина між перпендикулярами – 112 футів, ширина по мідельшпангоуту – 34 фути, осадка судна – 4 фути.

В 1625 році іспанці спробували ще раз підняти скарби зі своїх кораблів. Цього разу вони мали водолазний дзвін, що дозволило за 4 роки відшукати майже чотириста зливків срібла та 67 000 срібних монет. Всі ці цінності перевозилися галеоном «Санта-Маргарита». Слідів «Аточі» знайдено не було. Пошукові роботи проходили до 1641 року, але безуспішно. Після припинення повторні спроби вже не робилися, оскільки місце аварії не розголошувалося – воно було відзначено лише в іспанських королівських архівах.

Мел Фішер. Через 350 років долею «Аточі» зацікавився американський дайвер Мел Фішер, який з 1960-х років займався пошуком скарбів із затонулих кораблів біля берегів Флориди і досяг у цьому великих успіхів. Для пошуків коштовностей з «Аточі» Фішер створив фірму, залучив інвесторів та історика Юджина Лайонза, який проробив величезну роботу в іспанських архівах і зміг з’ясувати приблизний район аварії корабля. Пошукова операція розпочалася у 1970 році.

До літа 1971-го шукачі обстежили 120 000 квадратних миль без жодного результату. Траплялися тільки бочки, залишки консервних банок і металевих снастей. Головною складністю був товстий шар донних опадів, тому Фішер вигадав оригінальний водомет у вигляді вигнутого циліндра, який закріплювався під гребними гвинтами катера і спрямовував водяний струмінь вертикально вниз (за 10 хвилин цей пристрій вимивав у піску яму глибиною до 3 м та шириною 9 м).

Успіх усміхнувся Фішеру лише на шостий сезон пошуків «Нуестра Сеньйора де Аточа». У 1975 році аквалангісти змогли підняти три золоті зливки, близько десятка гармат і безліч монет. Проте того ж року загинув син Мела Фішера разом зі своєю дружиною – Дірк та Анхель перебували на одному з пошукових буксирів, який зазнав аварії.

Основні скарби «Аточі» було знайдено у 1985 році за допомогою магнітометра, що знаходився на пошуковому катері. Прилад зафіксував під водою велику масу металу. Аквалангісти спустилися на дно і виявили, що уламок скелі насправді є масою спечених злитків срібла. Саме тут за 40 миль від островів Кі-Уест і знайшлася головна частина вантажу «Аточі». В результаті пошуків було піднято:
– більше 1000 срібних зливків, кожен з яких важив близько 40 кг;
– 150 000 срібних монет;
– 3200 колумбійських смарагдів.

Загальна вартість знайдених скарбів становила близько 450 млн доларів. 25% Фішер за законом віддав владі штату Флорида, решта дісталася йому.

Сучасні шукачі скарбів. У 2011 році в тому ж районі знайшли ще один важливий артефакт – 10-каратне золоте кільце, інкрустоване смарагдом. Його оцінили в 500 000 доларів. При виявленні обручки був присутній Шон Фішер, який продовжує справу свого діда. На думку Шона, кільце належало комусь із аристократів, які поверталися до Іспанії на затонулому галеоні.

Успіх Мела Фішера підштовхнув безліч ентузіастів до пошуків скарбів. В результаті в 21-му столітті знахідок з кораблів, що затонули, виявилося чимало. У 2007 році біля португальських берегів знайшли галеон «Нуестра Сеньйора де лас Мерседес», який затонув у 1804 році. В його уламках збереглося 15 тонн скарбів.

Наприкінці 2015 року в Колумбії знайшли корабель «Сан-Хосе». У 1708 році цей 64-гарматний галеон затонув разом з 11 мільйонами золотих дублонів. У червні 2018 року скарби «Сан-Хосе» оцінили майже в 20 мільярдів доларів, тому за володіння скарбом тепер сперечаються одразу чотири сторони:
– колумбійський уряд;
– організатори пошукової експедиції;
– американська компанія, яка заявила про те, що саме вона знайшла цей галеон ще в 1981 році;
– Іспанія, під прапором якої затонув корабель.

Джерело

Залишити коментар