Скелет динозавра-гіганта в Аргентині

На території нинішньої Аргентини знайшли скелети динозаврів. Знахідка пояснює деякі моменти в еволюції цих гігантів. За словами палеонтологів, тварини, аби досягти надвеликих розмірів, розвинули характерні сплески швидкого росту та легені, схожі на пташині.

Скелет динозавра-гіганта в Аргентині
Кістки динозаврів висвердлюють з ґрунту

На північному заході Аргентини під час польових досліджень викопали рештки динозаврів. Це найбільші тварини, що колись ходили по Землі. Знайшли чотири скелети – один скелет динозавра нового виду та три пов’язаних з ним.

«Новий вид назвали Ingentia prima, що з латині означає «перший гігант», – зазначила доктор Сесілія Апалдетті з Національного університету Сан-Хуана.

Вид Ingentia prima, що важив близько 10 тонн і сягав у довжину до 10 метрів, віднесли до групи lessemedaurids. Належить він до Тріасового періоду (тобто з’явився десь на 47 млн років раніше знаменитих рослиноїдних довгошиїх диплодоків та брахіозаврів). Дивовижна знахідка чотирьох скелетів давніх гігантських тварин змушує переосмислити, коли і за яких умов динозаври збільшились до таких розмірів.

Ми звикли думати, що перші гігантські тварини виникли на початку Юрського періоду. Але знахідка скелетів в Аргентині дозволяє припускати, що принаймні деякі з цих тварин змогли досягти гігантських розмірів в останній частині Тріасового періоду, до цього вимирання.

Несподіванкою було і те, що лесемзаври збільшилися до величезних розмірів незалежно від завроподів – ящіротазових динозаврів, таких як апатозаври та диплодоки, які дійсно розвивалися пізніше, під час Юрського періоду.

Скелет динозавра-гіганта в Аргентині
Кістки аргентинських динозаврів

Якими були динозаври, кістки яких знайшли вчені? Один з них представник групи, яку називають завроподоморфами, що означає з «ногами як в ящірки». Згодом вони перетворилися на чотириногих істот, які стали найбільшими тваринами, що колись ходили по землі. Цей десятиметровий динозавр мав довгу шию та хвіст, хоча і не досяг тих розмірів, що диплодок. Як і в динозаврів, що жили пізніше, в нього були повітряні мішки, схожі на пташині, які необхідні для охолодження тварини та забезпечення великою кількістю кисню. Кільця росту його кісток показують, що зростав він дуже швидко.

Скелет динозавра-гіганта в Аргентині
Реконструкція динозавра (зеленим позначені повітряні мішки, коричневим – легені).

«Ми вивчали кістки (кільця росту), в яких були помітні високі періоди зростання», – наголосила доктор Апалдетті, яка була членом команди, що знайшла скелети. В результаті дослідження виявили більше одного шляху збільшення динозаврів до величезних розмірів. «Це новий спосіб отримати розмір тіла на ранньому етапі еволюційної історії, – наголосила пані Апалдетті. – Раніше цей метод не використовувався в історії динозаврів».

Скелет динозавра-гіганта в Аргентині
Брахіозавр – «плечистий ящур»

Науковці припускають, що можуть знайти ще більших представників світу динозаврів.