Категорії
Природа Тварини

Скляний метелик або метелик Грета ото

Скляний метелик (англ. Glasswing Butterfly, іспан. Espejitos) або Грета ото (лат. Greta oto) – вид метеликів, що належать до сімейства Nymphalidae і підродини Danainae. Гусениця червоно- і пурпурно-смугаста. Розмах крил у метелика грета ото становить від 5,5 до 6 см. Середня довжина комахи – 28-30 мм.

Скляним метеликом комаху грета ото назвали через прозорі крила. Кант крил метеликів по периметру виділено темним кольором (від коричневого до червонувато-коричневого). Через коричневу область у верхній частині переднього крила комахи є біла смуга. Дуже важко між підліском рослин серед плям світла і тіні стежити за мерехтінням скляного метелика під час польоту.

Скляний Метелик або метелик Грета Ото
Скляний метелик

Метаморфоз гусениці скляного метелика – вона перетворюється в невелику лялечку хромо-сріблястого кольору. Такий колір маскує її, нагадуючи блискучу краплю води на стеблах рослин. В Коста-Ріці ці лялечки грета ото виглядають як маленькі дзеркала, тому їх називають espejitos (дзеркала).

Дорослий метелик грета ото має лускаті антени і елегантне тонке коричневе тіло. На крилах видно вени – тонкі включення, крила чіткі. Самці скляного метелика грета ото мають додаткову функцію до своїх крил – на задньому крилі невелика цівка з тонкими волосками, які більшу частину часу ховаються під перекриттям переднього крила, але стають в нагоді під час залицяння.

Скляний Метелик або метелик Грета Ото
Скляний метелик, гусінь

Тканина між венами на крилах у скляних метеликів прозора. Непрозорий кордон крил має темно-коричневий колір, іноді олов’яний з червоним або рудим відблиском. Саме тіло – також темного кольору. Яйця самиця скляного метелика Greta oto відкладає на рослини роду цеструм (рід вічнозелених чагарників і невеликих дерев сімейства пасльонові), якими потім буде харчуватися гусениця і в той же час набирати в тканини свого організму отруйні алкалоїди. В майбутньому дорослий скляний метелик грета ото на смак стає противним навіть для таких хижаків, як наприклад, птахи. В дієті у скляного метелика Greta oto – послід від птахів, які харчуються комахами. Так скляний метелик отримує амінокислоти для свого організму.

Цей вид метеликів зустрічається у вологих лісах від Мексики до Аргентини. Найчисленніше розповсюдження на території свого проживання – у вологих лісах Амазонки Південної Америки.

Метелик грета ото – міграційний вид, тому розповсюджений майже по всій території Коста-Ріки: його можна зустріти на відкритих майданчиках, а іноді і в садах в Месета Центрального регіону. Діапазон цього метелика (від 500 до 1600 м) знаходиться на берегах Атлантичного і Тихого океанів в Коста-Ріці і від Мексики до Панами, в національних парках: Національний парк Гуанакасте, Національний парк Рінкон-де-ла-Велья, Монтеверде, Palo Verde National Park, Національний парк Carara, Poás Volcano National Park, La Selva Reserve і Biological Station, Juan Castro Blanco National Park, Irazú Volcano National Park, Chirripó National Park, La Amistad International Park.

Скляний Метелик або метелик Грета Ото
Метелик Greta oto

На сьогодні відомо 64 види міграційних скляних метеликів. Вид грета ото є одним з найбільш поширених і був поміченим частіше, ніж деякі з його сородичів. Його можна знайти протягом усього року, але з місяця в місяць популяція може коливатися. Індивідуальні подорожі під час міграції метелика грета ото можуть досягати 12 км протягом одного дня. Дорослим цей метелик п’є нектар деяких квітів (Asteraceae і Boraginaceae). Тіло скляного метелика поглинає складові речовини з нектару цих рослин, що робить його на смак досить неприємним.

Скляний Метелик або метелик Грета Ото
Скляний метелик або Грета ото (лат. Greta oto)

Також Метелик використовує алкалоїди зі статевих феромонів. Коли самці шукають собі пару, щоб «зазвати» самиць, вони збираються в тінистих куточках лісу і виділяють ці феромони. Довге волосся цих самців збільшує запах. Самиці відчувають самців і приєднуються до цього дійства.

Залишити відповідь