Категорії
Природа Тварини

Скотопланес або морська свиня

Скотопланес або морська свиня (Scotoplanes Globosa) – вид глибоководних голотурій з сімейства Elpidiidae (родина глибоководних морських огірків). Шкіра у глибоководної морської свині прозора, бо живе вона на глибині, куди не проникає світло. 

Скотопланес або морська свиня
Скотопланес

Представники ельпідіїд мають надзвичайно укрупнені трубчасті ніжки, це єдиний серед голотурій приклад пересування за допомогою ніг, при якому для наповнення і розслаблення придатка використовуються порожнини з водою під шкірою, а не всередині самої ніжки. Завдяки цим ніжкам в поєднанні з характерною округлої формою у скотопланесів з’явилася друга назва «морська свиня», але іноді так само називають і інших представників ельпідіїд.

Скотопланес або морська свиня
Морська свиня скотопланес

Скотопланес живе на океанському дні, полюбляє глибоководні (зазвичай глибше кілометра) рівнини Атлантичного, Тихого і Індійського океанів. Деякі родинні види скотопланесів зустрічаються в Антарктиці.

Скотопланес або морська свиня
Скотопланес, трубчасті ніжки тварини

Скотопланес, як і всі глибоководні голотурії, харчується, витягуючи частки органіки з донних осаджень. Помічено, що Scotoplanes globosa віддає перевагу багатій органікою їжі, яка тільки що впала на дно і, щоб знаходити джерела такої їжі (наприклад, туші китів) має добре розвинену сенсорну систему.

Скотопланеси, як і інші морські огірки, часто зустрічаються на великих глибинах. Подорожують групами (іноді до сотні особин). Відомі як господарі деяких паразитичних безхребетних, включаючи черевоногих і танаідацей.

Скотопланес або морська свиня
Креветка танаідацея

Основна загроза – глибоководне тралення. Тральщик за один прохід може зловити і, в кінцевому рахунку, вбити до 300 особин, що створює серйозну загрозу морській екосистемі.

Скотопланес або морська свиня
Скотопланеси на полюванні

Залишити відповідь