Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Скумпія звичайна

Хімічний склад скумпії звичайної,
Дія скумпії звичайної,
Способи застосування скумпії звичайної.

Народні назви скумпії звичайної: рай-дерево, жовтиця.

Скумпія звичайна (Cotinus coggygria Scop.) – гіллястий чагарник або невелике деревце висотою 2 – 5 метрів з жовтою деревиною та густою кроною.

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна, квітка рослини

Належить скумпія звичайна до родини Anacardiaceae (фісташкові).

Пагони скумпії звичайної голі або слабо опущені, зелені або червоні, зі світлими чечевичками і молочним соком в зламі.

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна, листя рослини

Листя чергові, яйцеподібні, довжиною 3 – 8 см і шириною 3 – 7 см.

Квітки скумпії дрібні, численні, зеленувато-білі, зібрані у великі розлогі волоті. Волоті при плодах, що утворені з видовжених і густо опушених квітконіжок недорозвинених квіток, пухнасті.

Плоди скумпії звичайної – дрібні, обернено яйцеподібні кістянки, які спочатку зелені, а потім чорніють. Цвіте рослина в травні – липні, плоди дозрівають в липні – вересні.

Зростає скумпія звичайна в горах, по кам’янистих схилах, серед чагарників. Широко культивується в полезахисних лісонасадженнях. Поширена на півдні і в центральній частині Європи і майже по всій території Азії.

Для лікування використовують листя скумпії звичайної. Заготовляють їх від початку цвітіння до утворення плодів (в травні – серпні), зриваючи руками, і сушать під навісами, на горищах під залізним дахом з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині; періодично перемішують. При великих заготівках доцільно використовувати сушарки.

Готову сировину пакують у джутові тюки по 5 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання 3 роки.

Хімічний склад скумпії звичайної. Листя скумпії містять 23-25% дубильних речовин, основну частину яких складає танін, до 25% галлотоніну, галлову кислоту (3-5%), флавоноїди, ефірну олію, барвник міріцітрин.

У свіжому листі є каротин (до 32 мг / 100 г), вітамін E (5,6 мг / 100 г), вітамін C (91,7 мг / 100 г).

Скумпія – цінне джерело високоякісного медичного та технічного таніну.

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна, склад рослини

Дія скумпії звичайної. При зіткненні зі слизовою оболонкою або поверхнею рани танін скумпії викликає часткове згортання білків слизу або ексудату, утворюючи плівку, що захищає тканину від зовнішніх впливів. При цьому звужуються судини, зменшуються запальні явища і больова чутливість. Медичний танін, що отримують з листя скумпії, володіє терпкою, антисептичною, протизапальною дією.

У медицині танін застосовують як терпкий і протизапальний засіб, зовнішньо у вигляді розчину або мазі при запальних захворюваннях порожнини рота, носа, гортані, опіках, виразках, тріщинах, пролежнях. Танін входить до складу антисептичної рідини Новикова.

Рідина Новикова (таніну – 1 г, діамантового зеленого – 0,2 г, 96% – го спирту – 0,2 г, касторової олії – 0,5 г, колодія – 20 г) – антисептичний і ранозагоювальний засіб для лікування саден, подряпин, інших дрібних ран. Перед нанесенням рідини Новикова поверхню рани і шкіру навколо обробляють спиртом в нерозведеному вигляді.

Танальбін (продукт дубильних речовин з листя скумпії з казеїном) – в’яжучий і протизапальний засіб, корисний при гострих і хронічних захворюваннях різного походження.

Флакумін (сума флавоноїдів листя скумпії) застосовують як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів.

У народній медицині настій листя скумпії корисне при проносах і для обмивання виразок і ран. Подрібнене листя рослини, змішане з вершковим маслом, у вигляді мазі допоможе при опіках, гнійних виразках, ранах, різних пухлинах.

Способи застосування скумпії звичайної:

– при проносах приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день настій (1 столову ложку сухого листя скумпії звичайної залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити);

– Танальбін дорослі вживають по 0,3 – 0,5 – 1 г на прийом 3-4 рази на день при гострих і хронічних ентеритах, колітах;

– Флакумін призначають по 1 – 2 таблетки 3 рази на день за 30 хвилин до їжі як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки;

– при опіках для змочування шкіри: 3 г таніну і води дистильованої 100 мл;

– для промивання шлунка при отруєнні алкалоїдами і важкими металами приймати 500 мл 0,5% розчину таніну;

– зовнішньо для змазування тріщин сосків застосовують суміш: взяти 3 г таніну і 100 мл 70% спирту етилового;

– для змазування ясен змішати 2 г таніну, 20 г гліцерину і 1 мл 5% розчину йоду спиртового;

– для змазування дрібних ран на шкірі застосовують рідину Новикова.

Залишити відповідь