Солодка, лікувальні властивості

Солодка, лікувальні властивості
Солодка Коржинського, квітка рослини

Хімічний склад солодки,
Дія солодки,
Способи застосування солодки,
Протипоказання по застосуванню солодки,
Солодка гола,
Солодка уральська,
Солодка Коржинського.

Солодка – багаторічна трав’яниста рослина родини Fabaceae (Leguminosae) – бобові. Представники роду майже космополітичні, зустрічаються в помірному і субтропічному поясах Євразії, Америки, в Північній Африці та Австралії.

Солодка, лікувальні властивості
Солодка гола, склад рослини

Солодка гола (Glycyrrhiza glabra L.)- багаторічна трав’яниста рослина з прямостоячими міцними стеблами висотою 50-150 см. Народні назви: солодка залозиста, солодка гладенька, лакричник, лакриця, солодковий корінь, вербець, солодець голий.

Материнський корінь, вертикальні і горизонтальні кореневища солодки голої утворюють багатоярусну мережу переплетень за допомогою додаткового коріння і проникають в ґрунт на глибину до 10 м, досягаючи рівня ґрунтових вод.

Стебла солодки голої голі або рідко опушені дрібними залозками. Листя чергові, непарноперисті, завдовжки 5-20 см, з точковими залозками.

Квітки солодки голої блідо-фіолетові, зібрані в пухкі китиці. Плід – довгастий прямий або вигнутий бурий біб довжиною 2-3 см. Цвіте солодка гола в травні – липні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Солодка, лікувальні властивості
Солодка гола, квітка рослини

Зростає солодка гола в заплавах і долинах річок з тимчасовим затопленням в весняно-літній період і високим стоянням ґрунтових вод, на берегах і в руслах висохлих річок і стариць, на дні ярів, схилах пагорбів, покладах, берегах ариків, канав, маловодних струмків, в посівах, посадках.

У долинах великих річок Середньої Азії, Казахстану солодка гола утворює чисті зарості. Поширена на заході від пониззя Прута і Дунаю до озера Алаколь і річки Ілі, вниз по Волзі від Самари, в Вірменії та Азербайджані, по всій Середній Азії, в Казахстані.

Солодка, лікувальні властивості
Солодка уральська, склад рослини

Солодка уральська (Glycyrrhiza uralensis Fisch.) схожа на солодку голу, але відрізняється більш густими квітковими китицями, великими квітками і серпоподібно-вигнутими і поперечно-звивистими бобами, скупченими і переплетеними в щільний клубок.

Цвіте солодка уральська в червні – липні, плоди дозрівають з кінця вересня.

Зростає солодка уральська в лісостеповій, степовій і пустельній зонах в заплавах річок, на берегах і в руслах висохлих річок і стариць, уздовж ариків, в канавах, неглибоких балках і ярах, в посівах, посадках як бур’ян, на покладах і солонцевих ґрунтах.

Поширена від річки Уіл і верхів’їв річки Урал (Росія) на заході до кордону з Монголією і північно-західними районами Китаю, в південних районах Західного Сибіру, гірських долинах Паміро-Алаю, Тянь-Шаню, Алтаю, Туві та Бурятії.

Солодка, лікувальні властивості
Солодка уральська, квітка рослини
Солодка, лікувальні властивості
Солодка Коржинського, склад рослини

Солодка Коржинського (Glycyrrhiza korshinskyi Grig.) – багаторічна трав’яниста рослина висотою 30-70 см.

Листя солодки Коржинського непарноперисті, завдовжки 5-12 см, з 2-5 парами еліптичних листочків. Квітки світло-фіолетові, зібрані в короткі пазушні китиці. Боби солодки Коржинського хвилясті, серпоподібно зігнуті, довжиною 1-3 см.

Солодка Коржинського відрізняється від солодки уральської меншою величиною і формою листочків і плодів і відсутністю мішкоподібного здуття на чашечці. Цвіте солодка Коржинського в червні – липні, плоди дозрівають в кінці вересня.

Зростає солодка Коржинського в пустельній і степовій зонах на солонцюватих степах і луках, берегах і в руслах пересихаючих річок, маловодних струмків, канавах, на берегах прісних і солоних озер в спільноті з пирієм, очеретом, полином, неширокими смугами уздовж невеликих річок, озер. Поширена як ендемік від межиріччя Волги, Уралу до Тоболу, Ішиму, Сарису, від Самари, Магнітогорська, Челябінська до північно-східного узбережжя Каспійського моря і північно-західного узбережжя Аральського моря.

Для лікування використовують коріння і кореневища всіх 3 видів солодки. Заготовляють їх з березня по листопад в залежності від районів заготівок. Промислові заготівки кореня солодки ведуться механізованим способом – плугами. На невеликих заростях коріння солодки викопують лопатами.

Солодка, лікувальні властивості
Корінь солодки

Викопані солодкові корені і кореневища очищають від коренів інших рослин і надземних пагонів, від землі, складають в пухкі скирти і сушать на відкритому повітрі або під навісом, а також в сушарках при температурі до 60 °C. Готовий корінь солодки при згинанні ламається, але не гнеться. Готову сировину пакують у тюки, зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання 10 років.

Хімічний склад солодки. У коренях і кореневищах солодки міститься до 23% тритерпенових сапонінів: гліциризин, що представляє собою калієву і натрієву сіль гліциризинової кислоти і який надає солодкого смаку кореням, 27 флавоноїдів (ліквіритин, ліквіритозид, ізоліквіритин, ліквіритигенін та ін.), вміст яких досягає 4%, гліциретинова (глаброва) кислота, ефірна олія, аспарагін, аскорбінова кислота (до 30 мг / 100 г), гіркоти, пігменти, камеді, стероїди (стероли, включаючи бета-ситостерол, сігмастерол), крохмаль (до 30%), білки, різні цукри.

Наземна частина солодки голої містить сапоніни, флавоноїди, ефірні олії, цукри, дубильні речовини. В медицині застосовується як сировина для створення препаратів протизапальної і противірусної дії.

Гліциризин стимулює активність миготливого епітелію і підсилює секреторну функцію слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, полегшує відхаркування.

Гліциризинова кислота та її метаболіти інгібують периферичний метаболізм кортизолу і викликають псевдо альдостероноподібний ефект.

Ліквіритозид проявляє спазмолітичну дію на гладкі м’язи.

Дія солодки. Препарати солодки мають відхаркувальну, пом’якшувальну, легку проносну, сечогінну, ранозагоювальну, спазмолітичну дію, зменшують агрегацію тромбоцитів.

В медицині препарати солодки застосовують у вигляді екстракту сухого або густого, сиропу кореня солодки, складного порошку кореня солодки, грудного еліксиру, препарату гліцираму, який лікує запальні захворювання, бронхіальну астму, екземи. Вживання екстракту кореня солодки зміцнює слизову оболонку травного тракту, збільшує термін життя клітин слизової оболонки. Порошок солодки в фармацевтичній практиці слугує для поліпшення смаку і запаху ліків.

Екстракт солодки запобігає розмноженню вірусів, виникненню інфекційних захворювань, надає омолоджувальну дію на організм, нормалізує гормональну рівновагу і обмін речовин, має відхаркувальну і обволікальну дію, полегшує кашель, що виникає в результаті бронхітів, астми, алергії або застуди.

Використовують при різних захворюваннях дихальних шляхів як протизапальний, пом’якшувальний і відхаркувальний засіб, при ревматизмі, суглобових болях, гіпофункції кори надниркових залоз. Рекомендується як засіб, що регулює водно-сольовий обмін, і як допоміжний засіб з метою корекції раціону харчування при гіперацидному гастриті, виразках шлунка і дванадцятипалої кишки.

Солодка пригнічує фермент 11-бета-гідроксистероїд-дегідрогеназу в нирках, що призводить до зменшення перетворення кортизолу в кортизон. Мінералокортикоїдною активністю кортизолу обумовлено зменшення концентрації калію в сироватці крові і збільшення вмісту натрію, що призводить до затримки рідини в організмі, збільшення маси тіла та артеріальної гіпертензії.

У народній медицині відвар кореня солодки вживають як відхаркувальний і пом’якшувальний засіб при кашлі, бронхіті, кашлюку, астмі, туберкульозі легень, як легкий проносний і сечогінний засіб. Протизапальну дію солодки використовують при виразках шлунка і дванадцятипалої кишки та хронічних запальних станах шлунково-кишкового тракту.

Солодка входить до складу грудних, шлункових, проносних, протигеморойних зборів і до складу складного лакричного порошку. З кореня солодки готують лакричний сироп і екстракти.

Корінь солодки і його екстракти застосовують в харчовій промисловості при виробництві кондитерських виробів, пива, квасу. Сіном солодки годують домашніх тварин.

Способи застосування солодки:

– екстракт кореня солодки густий: подрібнений корінь солодки заливають 0,25%-м розчином аміаку, настоюють до отримання густої маси бурого кольору з нудотно-солодким смаком;

– грудний еліксир: екстракту кореня солодки – 60 частин, анісової олії – 1 частина, спирту – 49 частин, розчину аміаку – 10 частин, води – 180 частин. Приймати по 20-40 крапель 3-4 рази на день як відхаркувальний засіб;

– відвар: 15 г кореня солодки кип’ятити 10 хвилин в 1 склянці води, настоювати 1 годину, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 4-5 разів на день при кашлі, бронхіті, астмі;

– сироп кореня солодки: 4 г екстракту кореня солодки густого змішати з 86 г цукрового сиропу і 10 г спирту. Приймати по 1 чайній ложці кілька разів на день при кашлі;

– складний порошок: корінь солодки (20 частин), листя касії (20 частин), плодів кропу (10 частин), сірки очищеної (10 частин), цукру (40 частин) ретельно перемішати, приймати по 1 чайній ложці з водою 3-4 рази на день при кашлі, як проносне приймати по 1 чайній ложці складного порошку на один прийом;

– як відхаркувальний засіб приймати по 1 чайній ложці 3-4 рази на день суміш екстракту кореня солодки густого 10 г, сиропу простого 200 мл, води дистильованої 100 мл;

– при бронхіальній астмі, екземі, алергічних дерматитах таблетки Glycyrrami 0,05 №100 приймати по 1-2 таблетки 3 рази на день. Курс лікування від 2 тижнів до 6 місяців.

Протипоказання по застосуванню солодки: хронічні гепатити, хвороби печінки з холестазом, цироз печінки, тяжка ниркова недостатність, цукровий діабет, порушення серцевого ритму, артеріальна гіпертензія, гіпокаліємія, вагітність, підвищена чутливість до солодки.

При тривалому вживанні препаратів солодки – підвищення артеріального тиску, поява набряків, порушення з боку статевої системи.

Лікарська взаємодія з солодкою:
– не рекомендується одночасне застосування препаратів солодки з тіазидними діуретиками через ризик розвитку гіпокаліємії;

– гіпокаліємія, обумовлена тривалим застосуванням солодки, може потенціювати токсичну дію серцевих глікозидів;

– при одночасному застосуванні солодки і глюкокортикостероїдів можливе збільшення періоду напіввиведення кортизолу.

Залишити коментар