Категорії
Психологія

Солодких снів

«Хто пізнає таємницю сну, пізнає таємницю мозку» (М. Жуве).

Сон – фізіологічний стан організму, що характеризується втратою активних психічних зв’язків суб’єкта з навколишнім світом. Сон є життєво необхідним для вищих тварин і людини.

Вважали, що сон являє собою відпочинок, необхідний для відновлення енергії клітин мозку. Однак було встановлено, що активність нейронів ряду структур мозку під час сну істотно зростає, тобто сон – це активний фізіологічний процес.

Сон характеризується вимкненням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники.

Під час сну підвищується рівень анаболічних процесів (сукупність хімічних процесів, обмін речовин в організмі, спрямованих на утворення клітин і тканин) та знижується катаболізм (метаболічний розпад на простіші речовини або окислення речовини, що протікає з вивільненням енергії у вигляді АТФ).

Солодких снів
Циркадний ритм

У нормі cон – це циклічний процес. Цей цикл називають циркадним ритмом.

Супрахіазматичне (або супрахіазмальне) ядро (лат. Nucleus suprachiasmaticus) – ядро передньої області гіпоталамуса. Супрахіазматичне ядро (СХЯ) є головним генератором циркадних ритмів у ссавців, управляє виділенням мелатоніну в епіфізі (шишкоподібне тіло) і синхронізує роботу всіх інших компонентів «біологічного годинника» організму. Активність нейронів супрахіазматичного ядра періодично змінюється протягом доби і підлаштовується під зовнішні світлові сигнали – зміну дня і ночі.

Солодких снів
Ядро циркадних ритмів

Перед сном наступає сонливість (зниження активності мозку):
– зниження рівня свідомості;
– позіхання;
– зниження чутливості сенсорних систем;
– зменшення серцевого ритму;
– зниження секреторної діяльності.

Солодких снів
Сонливість

Фази природного сну:
– повільний сон (ортодоксальний, синхронізований, спокійний, повільноколивний, теленцефалічний сон, сон без швидких рухів очей);
– швидкий сон (активований, десинхронізований, ромбенцефалічний, парадоксальний, сон з швидкими рухами очей, REM Sleep).

Основна функція сну — це відновлення фізичних та психічних сил. Сон становить собою чергування різних функціональних станів головного мозку.

Солодких снів
Сон – циклічний процес

Можна виділити основні групи чинників, які зумовлюють періодичний добовий сон:
– ендогенні чинники, пов’язані зі стомленням і гіпногенними речовинами (гамма-оксибутират, дельта-пептид, мелатонін, норадреналін, серотонін тощо);
– чинники, які діють ритмічно – «внутрішній годинник»;
– безумовні чинники сну (спокій, темрява, сенсорна монотонність, вплив температури і атмосферного тиску);
– умовнорефлекторні (звикання до певного часу сну, його тривалості та ін.).

Свідоме сновидіння – особа розуміє, що спить. У такому сні можливий контроль над своїми діями, контроль над подальшим розвитком сцен сновидіння.

Залишити відповідь