Сонячний стовп над Криворіжжям

На Водохреща у небі над Кривим Рогом під час заходу Сонця можна було спостерігати сонячний стовп.

Сонячний стовп над Криворіжжям
Сонячний стовп у Кривому Розі

Сонячні стовпи – візуальне атмосферне явище, один з видів гало, який являє собою вертикальну світлову смугу, що тягнеться від сонця під час заходу або його сходу. Викликається шестикутними пласкими (коли сонце знаходиться на висоті 6 градусів над горизонтом) або стовпоподібними крижаними кристалами з майже горизонтальними пласкими поверхнями (коли сонце на висоті 20 градусів над горизонтом).

Завислі в атмосфері пласкі кристали льоду відбивають промені світла. При падінні в повітрі вони прагнуть зайняти горизонтальну позицію, і від їхнього взаємного розташування залежить вид світлового стовпа. Такі крижані кристали утворюються в високих перистих хмарах. При низьких температурах подібні кристали льоду також можуть утворюватися в більш низьких шарах атмосфери. Тому, сонячні стовпи найчастіше спостерігаються в холодну пору року.

Відзначимо, що це природне явище досить поширене. Такий же оптичний ефект можна спостерігати від місяця, яскравих планет або міських вогнів, тому їх іноді називають світловими стовпами. Світлові стовпи, що виходять від низько розташованих джерел світла, зазвичай довші, ніж сонячні або місячні стовпи.