SpaceX вивела на орбіту ще 143 супутники

Компанія SpaceX Ілона Маска успішно вивела на орбіту 143 космічні апарати, десять з яких в проекті для створення мережі супутникового інтернету Starlink. Це найбільша кількість супутників, що відправляли на одному ракетоносії.

Запуск, який попередньо планували на 23 січня, але через погані погодні умови було затримано на один день, відбувся з бази Військово-повітряних сил США на мисі Канаверал (Флорида). Ракетоносій Falcon 9 успішно стартував в повітря о 10:00 за місцевим часом, а його перший ступінь приземлився через майже 8 хвилин після запуску.

Запуск такої кількості супутників одночасно здійснили в межах місії «Transporter-1». Це перша місія SpaceX, в якій пропоновано райдшеринг – послуга компаніям, що не мають власних ракетоносіїв, вивести свої апарати на орбіту на SpaceX.

Загалом зі 143 супутників, виведених на орбіту 24 січня, лише 10 належать SpaceX (це супутники проекту Starlink для глобального інтернету), решта — супутники інших комерційних та урядових компаній. Загальна маса вантажу, що підняла сьогодні ракета Falcon 9, становить близько п’яти тонн.

Як зазначає Forbes, оскільки вага комерційних супутників на борту Falcon-9 становила 2700 кг, а вартість доставки одного кілограму комерційного вантажу становить 5000 доларів, SpaceX сьогодні заробила майже 14 млн доларів.

Деякі фахівці до запуску місії «Transporter-1» ставилися з засторогою, оскільки компанія SpaceX не розкривала всіх подробиць, які саме супутники виводитимуть на орбіту. І якщо враховувати, що деякі з них достатньо малі, їх буде важко відстежити із Землі, що порушує питання космічного сміття.

Попередній рекорд за кількістю космічних апаратів, відправлених у космос на одному ракетоносії, належить Індії. У лютому 2017-му вона вивела на орбіту 104 супутники. Всього на земній орбіті тепер перебуває 3000 робочих супутників, тобто кожен двадцятий з них був відправлений сьогодні, 24 січня 2021 року.

Цікаво, що тестування Starlink уже розпочалося. Перші користувачі стверджують, що інтернет працює без перебоїв навіть за екстремальних погодних умов. Але це задоволення поки що не з дешевих – у жовтні 2020 року в Apple Play з’явився додаток для користування Starlink, де місячна підписка коштує 99 доларів, а річна — 499 доларів.