Спалах коронавірусної хвороби в Китаї

Спалах коронавірусної хвороби в Китаї
Спалах нової інфекції в КНР

Кількість хворих в Китаї на вірусну інфекцію нового типу зросла до 617 осіб (серед яких інфіковано вже 15 медичних працівників), про що повідомляють китайські ЗМІ, посилаючись на комітети з питань гігієни та охорони здоров’я регіонів КНР.

Випадки захворювання вже зафіксовані в Таїланді, Японії, Південній Кореї, Тайвані, США, Росії. Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що в четвер ухвалить рішення, чи буде оголошувати спалах надзвичайної глобальної ситуації в галузі охорони здоров’я. У такому випадку це буде вже шоста міжнародна надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я, оголошена за останні десять років.

Аеропорти у всьому світі посилили перевірку пасажирів з Китаю, а Європейський центр з контролю і профілактики захворювань заявив, що подальше глобальне поширення вірусу є цілком ймовірним.

Найбільше число хворих (444 випадки) зареєстровано в провінції Хубей. На цей же регіон на сьогодні припадає 17 летальних випадків. Всі летальні випадки зафіксовані в місті Ухань (Центральний Китай), де в грудні 2019 й було зафіксовано перший спалах нового захворювання.

Далі за кількістю хворих слідують провінція Гуандун (32 інфікованих), Чжецзян (27 хворих), Шанхай (16 підтверджених і 22 передбачуваних випадки) і Пекін (14 хворих).

Всесвітня організація охорони здоров’я попередила про можливість поширення коронавірусу 2019 nCoV нового типу за межі Китайської Народної Республіки. Як повідомляє The New York Times, кількість інфікованих в Китаї на раніше невідомий коронавірус зростає. До 19 січня відомо було лише про 60 випадків інфікування.

Щоб мінімізувати ризики інфікування влада Китаю заблокувала ще одне місто в епіцентрі спалаху коронавірусу нового типу, повідомляє Reuters.

Нагадаємо, що з 10 ранку четверга була введена заборона на виїзд з 11-мільйонного міста Ухань, в якому почалося поширення захворювання. Державні засоби масової інформації Китаю повідомили про закриття автодорожніх платформ навколо міста. Охоронці патрулюють основні автомагістралі. Але місцеві ЗМІ повідомляють, що деякі авіакомпанії працюють, незважаючи на заборону. Після того, як місто опинилося в ізоляції, місцеві жителі почали скуповувати продукти, ліки, утворилися черги за бензином.

Кілька годин по тому державні засоби масової інформації повідомили, що аналогічне блокування вводиться в сусідньому місті Хуанган, де проживає близько 6 мільйонів чоловік. Влада міста Хуанган наказала закрити розважальні центри, в тому числі кінотеатри і інтернет-кафе, і закликали громадян не виходити з дому, за винятком особливих обставин. Біля входу на закритий залізничний вокзал Ханькоу на сторожі стоять китайські військовослужбовці в масках.

Чиновники охорони здоров’я побоюються, що швидкість передачі вірусу збільшиться, оскільки сотні мільйонів китайців подорожують усередині країни і за кордон під час тижневих канікул на Місячний Новий рік, який починається в цю суботу.

Вважають, що новий штам вірусу з’явився в кінці минулого року в результаті незаконної торгівлі дикими тваринами і морепродуктами на зооринку в центральному китайському місті Ухань.

Вакцини проти нового типу коронавірусу немає. Попередні дослідження показали, що вірус передався людині від зміїв, але державний медичний радник Чжун Наньшань також передбачає, що в якості можливих джерел можуть бути кажани, борсуки, щури.

Зразки, взяті у пацієнтів, встановили, що причиною інфекційної пневмонії є представник сімейства коронавірусів.

Спалах коронавірусної хвороби в Китаї
Цикл зараження коронавірусом

Коронавіруси – це різновид вірусів, що належать до підродини Coronavirinae в сімействі Coronaviridae, в загоні Nidovirales. Коронавіруси є оболонковими вірусами з одноланцюговим сенс(+) РНК-геномом і нуклеокапсидом спіральної симетрії.

Розмножуються вони у цитоплазмі інфікованих клітин. Передається коронавірус повітряно-крапельним шляхом – крапельки слизу і ексудату, що виділяються при кашлі, чханні, крику, плачі, розмові і містять вірус, передаються від хворого по повітрю і потрапляють на слизові оболонки носоглотки і верхніх дихальних шляхів сприйнятливих людей.

Китайські вчені попереджають, що РНК вірусу знайшли в калі пацієнтів. Чи може китайський коронавірус передаватися фекально-оральним шляхом, ще належить підтвердити, але вже сьогодні рекомендують не нехтувати гігієною в будь-якому випадку. Специфічна локалізація збудника в кишечнику не виключає виведення його з організму джерела інфекції з фекаліями. Далі проникнення в сприйнятливий організм відбувається через рот із забруднених рук, при вживанні контамінованої їжі або води. Тобто реалізація фекально-орального шляху передачі може відбуватися контактно-побутовим шляхом, водним, харчовим, залежно від чинників передачі, що були задіяні в кожній конкретній ситуації.

Інкубаційний період – від 2 до 14 діб.

Зазвичай коронавіруси уражають людей з ослабленою імунною системою, людей похилого віку або дітей. Симптоми, схожі з симптомами ГРВІ, грипу – зокрема, субфебрилітет, нежить, кашель, біль у горлі. Можливий також головний біль та лихоманка. Захворювання триває до кількох діб. Ускладнення – бронхіт, трахеїт, пневмонія.

Симптоми вірусної пневмонії:
– підвищення температури тіла (38-39°C, рідше – 37,2-37,4°C), лихоманка;
– втома, сонливість, пітливість;
– «сухе» покашлювання, кашель з виділенням мокротиння слизово-гнійного (зеленкувате) або навіть гнійного;
– відчуття браку повітря, задишка внаслідок фізичного навантаження, інколи біль за грудиною;
– втягнення грудної клітки – під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини під час вдихання грудна клітка розширюється);
– свистячі хрипи під час дихання;
– зниження апетиту;
– при різкому зниженні температури тіла з’являються судоми.

Наразі немає спеціалізованого лікування нового вірусного захворювання. Лікарі здебільшого працюють над усуненням загальних симптомів вірусної атаки – кашлю, головного болю, лихоманки тощо. Проте фахівці Уханьского університету випробували успішний метод лікування пацієнта, який захворів коронавірусів 2019 nCoV – 53-річного чоловіка вдалося вилікувати за допомогою екстракорпоральної оксигенації.

Як повідомляє ТАСС, медики виявили, що вилікувати пневмонію нового типу допомагає інтенсивне насичення крові киснем. Відомо, що це перший подібний випадок в провінції Хубей.

Базові рекомендації для уникнення зараження:
– регулярно та ретельно мити руки і вмивати обличчя;
– не їсти сире або погано оброблене м’ясо, надавати перевагу рослинній їжі, пити чисту воду;
– уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
– уникати контактів з тваринами.