Категорії
Міста, країни, люди

Стародавні скарби Єгипту під піском

В селищі Саккара, що в 30 км від Каїра, прямо під поверхнею ґрунту дослідникам пощастило відкопати незайману розкрадачами могил єгипетську гробницю. В усипальниці вирізані статуї в стінах, і всі вони списані ієрогліфами. Належить вона верховному жрецю Ватайє та його сім’ї.

Під час розкопок на раніше незвіданій ділянці пустелі Єгипту археологи знайшли заховану гробницю. Усипальниця знаходилася під породою, що обвалилася, саме це і допомогло зберегтися їй в первісному вигляді, мародери її просто не знайшли.

З початку 1800-х років археологами і єгиптологами знайдено тисячі стародавніх реліквій і таємниць, прихованих пустелями Єгипту. Але є ще багато дорогоцінних фактів, які ще належить нам розкопати.

Стародавні скарби Єгипту під піском
На розкопках в пустелі
Стародавні скарби Єгипту під піском
Розграбування артефактів

Завдяки турботі і знанням давніх людей, які побудували ці гробниці, сучасна робота археолога – делікатне полювання в поросі історії.

Міністерство старожитностей Єгипту в останні роки намагається проводити дослідження по всій країні, нібито для нових відкриттів, а також щоб зменшити шкоду, заподіяну плином часу і грабіжниками гробниць.

Після єгипетської революції 2011 року багато районів, таких як Велика піраміда, залишилися без охорони. В результаті розкрадаються артефакти.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Історія, що захована в пустелі
Стародавні скарби Єгипту під піском
Грабіжники використовували дітей для розкрадання гробниць

Грабіжники гробниць використовують дітей, щоб увійти в шахти гробниці, які занадто малі для дорослих.

Одним з нещодавно розкопаних місць був некрополь Саккара – стародавнє історичне місце. Тут в 2018 році були знайдені новаторські скарби, які були добре збережені і єдині в своєму роді.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Знайшли раніше невідому гробницю

Труна Саккара. Багато важливих стародавніх реліквій було знищено або вкрадені. Всередині дерев’яної труни була виявлена захована позолочена срібна маска. В світі існує лише кілька скарбів такого роду.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Жук-скарабей із гробниці

Незабаром після виявлення мумії археологи знайшли ще древні артефакти. Усередині кам’яного хребта була захована група з семи гробниць, в одній з яких містилися муміфіковані кошенята та рідкісні жуки-скарабеї.

Людські тіла були муміфіковані, щоб захистити їх у загробному житті, тоді як скам’янілі тварини – це частина релігійних жертв. Зібравши бездоганно збережених істот, вчені дослідили двері до непорушної гробниці, які, як вважають науковці, містить людські останки.

Стародавні скарби Єгипту під піском
В гробниці Єгипту
Стародавні скарби Єгипту під піском
Різьблене місце поховання (4 400 років)

В часи П’ятої династії давньоєгипетський фараон Неферіркаре Какаї призначив Ватайє високопоставленим членом священства.

Протягом 4400 років витончене різьблене місце поховання первосвященика Ватайє залишалося повністю неушкодженим і прихованим.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Цікаві відкриття

Гробниця довжиною 33 фути, шириною 9 футів і висотою 10 футів містила багато підказок про чоловіка, похованого в її стінах. Складні різьблення, картини та ієрогліфи зображували життя Ватайє.

Насправді, первосвященик Ватайє в любові до своєї матері був трохи «маминим хлопчиком». Можливо тому був похований разом зі своєю улюбленою матір’ю Меріт Мін. Археологи навіть намагалися знайти місце в гробниці, де він не віддавав би їй шани. Стіни прикрашали малюнки, картини і навіть пам’ятники його матері.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Розкопки давніх поховань

Згідно з написами, у Вахайта була дружина на ім’я Верет Птах. І тепер люди нарешті змогли побачити витончені сцени, зображені на вапнякових стінах через тисячоліття після того, як вони вперше були намальовані.

Некрополь Saqqara розкрив велику кількість інформації про повсякденне життя Стародавнього Єгипту – суспільство молодих і освічених жителів, з ескізами музичних актів, гончарних виробів і виноробства, а також вітрильного спорту та виготовлення меблів.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Могила Ватайє
Стародавні скарби Єгипту під піском
Вахайт був похований зі своєю улюбленою матір’ю

Оглядаючи гробницю всередині, вони дізналися більше про Ватайє. Дізнатися про життя, сім’ю та положення Ватайє в п’ятій династії було дуже цікаво, але команда також шукала «перлину корони» – приховане місце останнього спочинку Ватайє.

Стародавні скарби Єгипту під піском
13 грудня 2018-го було виявлено п’ять шахт

13 грудня 2018 року команда з розкопок очистила останню частину сміття з поверхні – було виявлено п’ять шахт. В результаті розпочався довгий і важкий процес з отримання входу в усипальню.

Що всередині гробниці? Коли відкрили першу шахту, вона була абсолютно порожньою. З іншого боку, чотири інші шахти могли містити відкриття, свідками яких сучасне суспільство ще не було.

Стародавні скарби Єгипту під піском
В саркофазі

Мостафа Вазірі, генерал Вищої ради старожитностей, припустив, що всі інші об’єкти можна знайти в цій же місцевості: «Ця шахта має вести до труни чи саркофагу власника гробниці».

Дослідники передбачили, що впродовж найближчих місяців у збережених камерах буде знайдено більше історичних фактів. Археологи копали вручну, перебираючи уламки скелі та пісок в надії віднайти більш стародавні артефакти.

Стародавні скарби Єгипту під піском
В Александрії, Єгипет

Що ще було знайдено? Під час звичайних розкопок будівельники в Александрії, неподалік від Вахті, зрозуміли, що знайшли щось цікаве вдарили щось за межами скелі.

Стародавні скарби Єгипту під піском
Олександр Македонський (фреска)

Під час своєї стародавньої слави місто, що засноване Олександром Македонським, було галасливим портом, повним кораблів, торговців і купців, служило сполучною ланкою між Грецією та долиною Нілу в Єгипті.

Стародавні скарби Єгипту під піском
KV62 – Kings’ Valley No. 62 – давньоєгипетська гробниця в Долині Царів, в якій при розкопках Говардом Картером і археологом-аматором лордом Джорджем Карнарвоном в 1922 році була виявлена мумія фараона Тутанхамона, померлого близько 1327 року до н. е.

Залишити відповідь