Категорії
Міста, країни, люди

Стародавні сувої Кумрану

Дослідження ДНК сувоїв, знайдених в регіоні Мертвого моря, показало, що не всі рукописи походять з пустельного ландшафту, де їх знайшли. Частина з них виготовлена в іншому місці, про що пише Science Alert. Керівник проекту Управління старожитності Ізраїлю – дослідник Пніна Шор.

Близько 900 рукописів було знайдено (спочатку бедуїнами) протягом 1947-1956 років в печерах Кумран над Мертвим морем, що розташовані на окупованому Ізраїлем Західному березі. Сувої були виявлені в 11 печерах.

На стародавньому пергаменті і папірусі є інформація на івриті, грецькою та арамейською мовами. Деякі з найбільш ранніх рукописів містять відомі тексти з Біблії – найстаріша збережена копія Десяти заповідей.

Стародавні манускрипти досліджують вже протягом десятиліть. Останній аналіз фрагментів рукописів на ДНК-тест показує, що не всі знахідки створені в регіоні навколишніх печер. Дослідники з’ясували, що деякі тексти написані на шкірі корів і вівець (раніше вважали, що це шкіра козла), що підтверджує припущення, що деякі з рукописів завезли в пустелю.

Дослідники пояснили, що корів не вирощували в умовах іудейської пустелі, тому їх написали в іншому місці. Сувої Мертвого моря датуються третім століттям до нашої ери. Науковці з МАА і Тель-Авівського університету точно не знають, звідки завезли шкіру тварин чи вже написані сувої. В семирічному дослідженні основна увага приділялася 13 текстам.

Експерти вважають, що рукописи були написані ессеями (дисидентська єврейська секта, яка відступила в юдейську пустелю в регіоні Кумрану і його печер), але, можливо, деякі тексти були заховані євреями, які рятувалися в тих місцях від римлян.

Такі археологічні дослідження є вкрай делікатними в Ізраїлі і на палестинських територіях, оскільки отримані дані можуть використовуються організаціями або політичними партіями для обґрунтування своїх претензій на спірну територію.

Стародавні сувої Кумрану
Розкопки Кумрану
Стародавні сувої Кумрану
Печери Кумарану
Стародавні сувої Кумрану
Фрагменти стародавніх манускриптів
Стародавні сувої Кумрану
Сувій – Книга пророка Ісайї
Стародавні сувої Кумрану
Сувій – Псалтир