Стародавні загадки бурштину

Зазвичай усередині скам’янілої смоли хвойних дерев опиняються лісові комахи. Але іноді природа може сильно здивувати – недавно китайські геологи знайшли невеликий фрагмент бурштину, який містить в собі древніх комах і морських істот. Яким же чином мешканці морів потрапили в ліс і були замуровані разом з мурахами, кліщами та іншою крихітною живністю? Але вчені дають цілком переконливу відповідь.

Розміри знахідки досить маленькі: 33 × 9,5 × 29 міліметрів, а вага дорівнює всього лише 6 г. Незважаючи на це, в фрагменті бурштину містяться останки близько 40 різних древніх істот: павуків, багатоніжок, тарганів, мух, кліщів і ос. На подив дослідників, з ними по сусідству несподівано виявили равликів і головоногих молюсків – амонітів.

Дослідники вважають, що жодна з морських істот в ліс не проникала. Все набагато простіше – останки об’єдналися в таку дивну суміш, тому що дерева, які випускали смолу, росли уздовж берегової лінії. Ймовірно, в смолі спочатку застрягли літаючі комахи, потім липка речовина почала стікати вниз по стовбуру і полонила мурах і багатоніжок. В кінцевому підсумку, смола досягла пляжу і уклала в себе раковини морських істот.

Стародавні загадки бурштину
Стародавня начинка бурштину

Примітно, що раковини були порожніми – швидше за все, створіння покинули свої «житла» раніше, і вони пролежали порожніми досить довгий час. На щастя, бурштин добре зберіг їх, і дослідникам вдалося з’ясувати, яким саме істотам вони належали.

Вчені вивчили структуру раковин за допомогою мікрокомп’ютерної томографії і з’ясували, що це раковини амонітів під назвою Puzosia, які жили тут близько 99 мільйонів років тому.

Янтар дійсно відмінно зберігає давні останки. Одного разу в ньому знайшли структуру очей стародавнього павука, які не втратили здатність світитися навіть через 110 мільйонів років.

Залишити відповідь