Та, що гуляє сама по собі

Та, що гуляє сама по собі
Ситий кіт гарно спить

Цей вираз про кішку, що точно визначає характер цих тварин, з’явився зовсім не випадково.

В сучасному світі нараховується понад 250 порід кішок: пухнастих і короткошерстих, лисих і кудлатих, агресивних і миролюбних, ласкавих і не дуже.

Історики вважають, що першими одомашнили кішок єгиптяни. Жили єгипетські кішки в храмах, і дбали про них самі жерці. В ході еволюції кішка все більше зближувалася з людиною. Кішки стали улюбленими домашніми співмешканцями, навіть випередивши за популярністю собак. При цьому кішка зберегла в своєму характері незалежність – ласку і турботу від людини приймає як належне, але любить усамітнюватися. Тобто вираз «гуляє сама по собі» – це саме про них.

Кішка – тварина дуже емоційна. Навіть якщо поведінку і наміри її не завжди можна пояснити, спостерігаючи за характером і звичками вашої улюблениці, можна передбачити її бажання. Господарю необхідно знайти спільну «мову» зі своєю компаньйонкою, а це можливо лише терпляче вивчаючи знаки, які виражають поведінку кішки, за найяскравішими індикаторами яких (поза, положення вух, хвоста, тембр голосу, муркотіння тощо) можна зрозуміти бажання і настрій: кішка припала до землі, притиснула вуха до голови, позою показує готовність втекти, зіниці розширилися, шерсть стала дибки. Кішка шипить, плюється, змахує лапами, немов залякуючи невидимого ворога – тварина захищається. А якщо страх досяг свого апогею і страхітливі методи оборони вже не діють, спина тваринки вигинається горбом, вона загрозливо шипить і починає задкувати. Передні лапи значно випереджають задні, кішка повертається в різні сторони, при цьому поводиться войовничо і агресивно, намічаючи шляхи до відступу, гарчить, але при нагоді швидко тікає. Досить часто домашня кішка в стані сильного переляку атакує.

Живучи поруч з людиною, яка про неї піклується, кішка втрачає навички боротьби за існування. Їй не потрібно полювати, захищати свою територію і вона знаходить безліч способів віддячити господареві за сите і спокійне життя і показати свою прихильність.

Ми посміхаємося, коли на порозі нас зустрічає муркотіння компаньйонки. Тваринка треться об ноги, вигинаючись від задоволення, тицяючи головою в долоню, щоб її погладили. Але варто трохи «піти проти шерсті», волелюбний характер кішки обов’язково проявиться – розбитою чашкою на столі, слідами гострих кігтиків – свого домогтися кішка вміє.

Кішки полюбляють поодинокий спосіб життя, при цьому ревно охороняють кордони своїх володінь. Вже у віці одного року котячі готові до продовження роду. Заважати котячим проявам дітородних інстинктів не варто – будете весь час слухати дикі крики, а кішка завжди знайде лазівку, щоб втекти на вулицю, знесе будь-які перешкоди, але при цьому може отримати розлад нервової системи, а воно вам треба?!

Кішка – тварина кмітлива, легко навчається і вміє пристосовуватися. Прекрасно розуміє слова, швидко вчиться трюкам, які допомагають їй у житті: багато хто бачив, як кішка натискає на дверну ручку або смикає ланцюжок унітазу.

Повідомляти про свої потреби кішки можуть за допомогою голосу, вміють звуками просити і вимагати. Кішка придушено нявкає або видає гучний утробний звук невдоволення – просить їсти. Гучні несамовиті крики – крик про допомогу, щось болить. Муркотіння означає задоволення або подяку. Але іноді муркотіння може бути злісним, що означає – не заважай.

Ще один орган, який допомагає кішці «говорити» – це жестова мова хвоста. Якщо у вашої Мурки хвіст трубою, та при цьому вона ще й ступає важно – присутнє задоволення, впевненість. Якщо кінчик хвоста закрутився гачком – кішка в радісному передчутті смачної їжі або рухомої гри. Якщо ж кішка нервово смикає хвостом – намагається застерегти, що роздратована і не підходь.

Очі у кішок не мигають – так влаштований їхній зір. Щоб подивитися на зацікавлений предмет, кішці потрібно дивитися прямо і весь час повертати голову. У нічний час очі кішки можуть заломлювати світловий промінь від будь-якого джерела, райдужна оболонка відкривається, пропускаючи максимальну кількість світла, поки зіниці не стануть круглими. Тому кішки добре бачать у темряві. Але в непроглядній темряві кішки не бачать, що б про них не говорили.

Зміна розмірів зіниць залежить від освітленості, а ще це говорить про зміни настрою кішки. Широко розширені зіниці – тварина відчуває емоційне потрясіння, як приємне, так і насторожено-агресивне; вузькі зіниці – зачаїлася агресія, іноді надмірне нахабство. У всіх випадках тварину краще заспокоїти.

Часто ми нарікаємо, що кішки багато сплять – хочеться пограти, а вони солодко спочивають. Дорослі кішки сплять до 16 годин за добу, це ще одна біологічна особливість цих тварин. На тривалість сну впливають умови життя. Вуличні бродячі кішки сплять менше – більше турбот: потрібно полювати, охороняти свою територію. Домашні ж вихованці ведуть розмірений спосіб життя, сплять спокійніше і довше. Якщо кішку позбавити сну, вона стане дратівливою, агресивною.

Є у кішок улюблені і нелюбимі аромати. Полюбляє запах валеріани лікарської. Цей аромат просто магічно діє на всіх котячих – вони стають напівсонними, ласкавими але іноді агресивними. Не люблять кішки запах цибулі, часнику, оцту. Якщо потерти часником або половинкою цибулини місце, куди кішка намірилася ходити замість свого звичного туалету, можна її швидко від цього відучити.

Багато цікавого ще можна розповісти про кішок. Ми спілкуємося з кішками, захоплюємося, часто вони нас дивують, але точно відомо, що знаємо про них ще дуже мало.