Таємне приміщення в піраміді Хеопса

Таємне приміщення в піраміді Хеопса
Піраміда Хуфу, відома як Велика піраміда або піраміда Хеопса, є дещо меншою піраміди Хефрена

Вчені продовжують розгадувати загадки єгипетських пірамід. На цей раз вони виявили всередині піраміди Хеопса раніше невідоме приміщення. Ученим належить зрозуміти, чи представляє знахідка наукову цінність.

Велика порожнеча – тунель довжиною близько 30 метрів і висотою майже 2 метри, знаходиться в самому центрі піраміди. Що знаходиться всередині, чи є там щось цінне і саме призначення порожнечі поки що незрозуміле, оскільки доступу туди немає.

За допомогою високочутливого радара вченим вдалося знайти невелику порожнечу у однієї зі сторін піраміди, застосовуючи метод мюонної радіографії – технологія сканування матеріалів, що полягає в реєстрації процесу розсіювання або поглинання пучка мюонів при проходженні їх через речовину, що досліджується (для довідки, мюон – нестійка елементарна частинка з негативним електричним зарядом і спином ¹/₂).

З початку XIX століття – це перша знахідка подібного масштабу. Вік Великої піраміди оцінюється в 4,5 тисяч років. Будували її між 2509 і 2483 роками до нашої ери. Це одна з найбільших споруд археологічного комплексу пірамід Гізи, розташованого на західному березі річки Ніл під Каїром.

Таємне приміщення в піраміді Хеопса
Піраміди Гізи з космосу. Поруч з пірамідою Хеопса розташовані піраміди Хефрена і Мікерина. Всі вони носять імена фараонів Давнього Єгипту.
Таємне приміщення в піраміді Хеопса
Схема Великої піраміди

Відомо, що в середині піраміди Хеопса знаходиться три великих приміщення, проходи, шахти, тунелі. Найбільше приміщення – Велика галерея – розташована рівно всередині споруди. Це вузька майже вертикальна шахта заввишки близько 8 метрів і довжиною 47. Виявлена ​​вченими порожнеча знаходиться прямо над цією галереєю і має схожі розміри.

«Нам невідомо, горизонтально розташована ця кімната або нахилена, складається вона з одного приміщення або з декількох, – пояснив Мехді Тайобі з Паризького інституту HIP (організації, що займається дослідженням), – але ми точно впевнені, що там є це приміщення».

Таємне приміщення в піраміді Хеопса
Велика галерея, ведуча в похоронну камеру, має довжину 47 метрів і висоту 8,5 метрів, кут нахилу — 26 °.

Команда проекту ScanPyramids, який об’єднує вчених, що досліджують піраміди в Гізі, не ризикують назвати знахідку «кімнатою». В піраміді Хеопса є спеціальні відсіки, які спроектовані для уникнення обвалу породи через великий тиск зверху (загальна вага піраміди – близько 4 млн тонн).

Таємне приміщення в піраміді Хеопса
Над кімнатою фараона, що знаходиться над Великою галереєю, розташовано п’ять подібних пустот.

Відомий американський археолог Марк Леннер, що входить до складу комісії з оцінки роботи команди ScanPyramids, каже, що результатам сканування мюонною радіографією можна довіряти, але він поки що остаточно не впевнений, що знахідка є значимою.

«Це може бути простір, який будівельники залишили для захисту дуже вузького даху Великої галереї від власної ваги піраміди, – сказав науковець в ефірі програми Бі-бі-сі «Наука в дії». – Це дуже важливо з’ясувати сучасними методами, оскільки ми вже не можемо підривати стіни піраміди, як це робив на початку 1800-х років британський єгиптолог Говард Вайс».

Таємне приміщення в піраміді Хеопса
Сканування об’єктів мюонним телескопом

Один з лідерів команди Хані Хелал з Каїрського університету вважає, що знайдена порожнина занадто велика для однієї лише функції розподілу тиску. Але також визнає, що експерти ще будуть сперечатися через це.

«Ми намагаємося дослідити внутрішню структуру пірамід і зрозуміти, як їх будували, – сказав він журналістам. – Знамениті єгиптологи, археологи та архітектори мають кілька гіпотез. Ми надаємо їм дані, а вони скажуть нам, можливо таке чи ні».

Технологія дослідження пустот без проникнення для зондування внутрішньої структури різних природних компонентів (від вулканів до льодовиків) розвивалася протягом останніх 50 років. Використовувалася вона також для розслідування аварії на атомній електростанції в Фукусімі.

Мюонна радіографія використовує потоки заряджених частинок, що виникають після зіткнення космічних променів з молекулами газу в повітрі.

Під час цих зіткнень утворюються різні нові частинки, включаючи мюони, що рухаються зі швидкістю, наближеною до швидкості світла. І з різною швидкістю відбувається поглинання цих мюонів поверхнею планети – за швидкістю поглинання визначають порожнечі в структурі матеріалу.

На сьогодні точно відомо, що скрите приміщення в піраміді дійсно існує, і воно значне за розмірами. Команда ScanPyramids використовувала три види мюонних телескопів, і всі три показали однакові дані про існування порожнечі.

Себастіан Прокурер з університету Парижа підкреслив, що цим методом можна побачити тільки великі порожнечі – звичайну пористість структури піраміди вчені до уваги не брали.

«За допомогою мюонів можна вимірювати інтегральну щільність, – пояснює Прокурер. – Цей показник залишається однаковим, якщо там багато невеликих пустот. Тобто ми б побачили усереднене значення. Але, якщо видно надлишок мюонів, це значить, що порожнеча більших розмірів».

Зараз обговорюється питання, як можна досліджувати виявлене приміщення. Жан-Баптист Мюре з Французького національного інституту інформатики та прикладної математики повідомив, що у них є ідея, як це зробити, але її повинна спочатку схвалити єгипетська влада: «Наша ідея полягає в тому, щоб просвердлити зовсім маленьку дірку. Ми хочемо запустити туди робота, здатного пройти в 3-сантиметровий отвір».