Таємничий Карадаг

Таємничий Карадаг
Сплячий вулкан Карадаг

Карадаг – гірничо-вулканічний масив в Кримських горах, досить популярне місце серед туристів. Найвищою точкою масиву є Свята гора (577 метрів), яку за радянських часів називали за ім’ям гірничо-вулканічного масиву Карадаг (з кримськотатарської – Чорна гора). Цей згаслий стародавній вулкан проявляв свою активність десь 120–160 млн років тому.

Греки – один із найдавніших народів Криму, вважали, що саме тут розташований вхід в «Царство Аїда». Можливо через свою суворість і величність Карадаг не викликав у них інших асоціацій. В античні часи в Тавриді було дві основні грецькі спільноти: заснований дорійцями Херсонес Таврійський і Пантікапей, заснований вихідцями з Іонії.

Сьогодні відокремлений між долиною річки Отузка і Коктебельською улоговиною, що розкинулася на березі Чорного моря, Карадазький гірський масив є найбільш мальовничим і примітним місцем Криму. Оригінальністю форм рельєфу і красою пейзажів міг би скласти конкуренцію знаменитому Єллоустонському національному парку.

Береговий хребет і куполоподібний масив Святої гори розташований в глибині суші. У дуже ясну погоду з одного боку вершини тут відкривається чудовий вид на Чорне море, з іншого на Азовське. Повітря в цей час як збільшувальне скло наближає віддалені гори і краєвиди. На північно-західному схилі Святої гори знаходиться ще одна вершина – Малий Карадаг. Великий інтерес викликають химерні прибережні скельні утворення, серед яких скелі Шайтан-Капу (Чортові ворота), Чортів Палець, Іван-Розбійник, Лев та ін.

Основні гірські породи, що складають масив Карадаг, мають вулканічне походження – це кератофіри, порфірит і частково альбітизований порфірит, двупірооксеновий андезит і скловатий андезит, базальт. Серед мінералів зустрічаються на Кара-Дазі численні різновиди кварцу, халцедон, з неповторним забарвленням агат, опал, сердоліки різних відтінків, аметисти, цитрини, кварцево-халцедоновий онікс, строкатих кольорів яшма (яшмою на Кара-Дазі називають різновид халцедону – яшмоїд). Зустрічаються тут типові для вулканічних масивів пластинчасті мінерали з групи цеолітів – гейландит і стильбіт, а також радіально-променисті зірчасті зростки голчастих цеолітів натроліту та мезоліту. Також в пустотах мигдалин можна знайти кристали анальцима і апофіліту.

Кримський Карадаг – найстаріший у світі сплячий вулкан. Якщо Карадаг прокинеться (силу такого вулкана можна прирівняти до 100 атомних бомб), стовп попелу підніметься на 50 кілометрів. Припускає, що від вибуху попіл, розжарений до 200 ° C, розліт зі швидкістю 400 км / год аж до російського міста Смоленськ.

Карадаг овіяний загадковими легендами і історіями, що відбуваються тут з давніх часів. За переказами, на вершині гори була похована свята людина, могила якої зцілює хворих. Але не всіх. Шанс зцілитися від недуги є у того, хто щиро молиться і духовно очищується від гріхів. Тому хворі люди, незважаючи на випадки загибелі, йшли сюди з усіх боків Криму. Кажуть, що письмову згадку про Святу могилу можна знайти в описі подорожі по Криму академіка П. С. Палласа в 1793-1794 рр.

Таємничий Карадаг
Петро Симон Паллас – німецький учений-енциклопедист, натураліст і мандрівник.

Ця свята людина, що жила в тутешніх околицях, перед смертю попросила людей поховати її там, де впаде її посох. Кинула стара людина свій посох. Замайорів посох в небо і полетів над найвищою горою, і опустився на її вершину, вказавши людям місце. Але люди, спостерігаючи далекий політ палиці, не змогли відразу визначити точне місце, куди опустився посох. Коли спустилась темрява, гора раптом загула-заревіла, а на її вершині посох, кинутий напередодні чистою людиною, спалахнув яскравим полум’ям. Полум’я вирувало всю ніч, а гора вила і гуркотіла, наганяючи на людей моторошний страх. На ранок люди спорудили легкі носилки і вирушили на вершину гори. Після нічного кошмару вони вже точно знали, куди йти.

Коли люди з тілом на легких носилках піднялися на вершину і стали шукати місце, звідки світил всю ніч їм посох, виявили лише згорілу головешку, ввіткнуту в землю. А шлях їх був довгим, і йшли вони з Білої Скелі на Чорну гору (з Чарівної на Святу), тому і до наступної ночі вони не встигли поховати тіло. Тільки почали копати яму, як стало сутеніти. Налякані напередодні нічним ревом, селяни поспішили покинути вершину гори і заночували внизу під горою.

В середині ночі вони прокинулися від яскравого світла і чарівних звуків. Над горою світило сонце. Золотий диск стояв до ранкового світанку, коли інше сонце встало над землею. Два світила зустрілися і протягнули один одному свої промені-руки. Потім один з променів вдарив о землю, поруч з людьми, що розташувалися на галявині під горою. Звідти вирвався фонтанчик кришталевої крижаної води. Люди визнали це хорошим знаком і, напившись надзвичайно смачної води, знову піднялися на гору. Але яким же було їх здивування, коли вони не виявили тіла.

Довго шукали тіло, але знову настали сутінки. А вночі в той же самий час їм прийшло одкровення. Вони почули голос, який обіцяв наступні події, що відбуватимуться на Землі. А з того місця, де стояв посох і напередодні люди поклали тіло, в небо вдарив найсильніший промінь світла. Міріади зірок, виблискуючи і випромінюючи різнокольорові промені, відгукнулися на спалах. Опускаючись назад на вершину гори, промінь приніс з собою з Космосу незвичайної краси дванадцятипелюсткову квітку, схожу на квітку лотоса. І знову одкровення прийшло людям на галявині біля підніжжя гори. Кожному з них, а було їх дванадцять, дано було своє завдання для виконання. Вони були розділені по чотири людини: квадрат людських націй, квадрат стихій, квадрат сторін світу. Кожному доручено тримати на собі точку свого квадрата. Люди повинні були розійтися, кожен на своє місце. Але де б вони не були, їх орієнтир – Квітка на горі, їх маяк, енергія, сенс життя. Направляючи свої думки, кожен зі свого місця в цю точку, буде мати зв’язок один з одним, щоб діяти спільно, щоб координувати один одного, підтримуючи таким чином рівновагу в світі. На ранок, зійшовши в долину, люди розповіли про пророцтва.

Від тоді люди почали приходити до чарівного місця, де зцілювалися від багатьох хвороб. Щоб не затоптати святе місце, з оселі святої людини з Білої Скелі привезли Білу плиту, яку поклали саме на те місце, де стирчала головешка. Плита була вкрита знаками і буквами.

Почувши про дивовижні зцілення, потяглися сюди хворі люди з усіх боків Криму. Безліч ніг витоптали дорогу, яка змією обгинала гору і підходила до Білої плити. Найбільш немічних клали на Білу плиту, і залишали на троє діб без їжі з одною пляшкою води. Три доби хворий молився, просячи собі прощення за порушення законів. На четверту добу за ним приходили родичі або він сходив зі Святої гори самостійно, вже свіжішим і здоровим. Але іноді страждальця знаходили на Білій плиті мертвим. Очі померлих були широко відкриті і наповнені жахом. Люди вирішили, що це злі духи відвідують їх грішних родичів. Так з’явилася срібна решітка, призначення якої було відлякувати злих духів і не дати підійти до хворого ні духам, ні диким звірам.

На початку XX століття московський невропатолог Терентій Вяземський вирішив розкопати Святу гору і отримати доступ в її надра. У червні 1901 року біля західного схилу Святої гори Вяземський купив за 30 000 рублів (на останні гроші дружини, тому що сам був бідний) близько 50 десятин землі, і з 1907 року намагався створити, щоб мати офіційний доступ до Святої гори, якийсь державний проект. Але почалася Перша світова війна, в часи якої, скориставшись плутаниною, Вяземський вирішив привласнити собі Святу гору. Для відводу очей від В’яземського був підписаний липовий контракт з якимось Козловським. Але Вяземський збагатитися все одно не зміг – у нього почалися сильні головні болі і спазматичні стискання серця, потім знайшли пухлину, а через півроку він відійшов у інший світ.

У XX столітті земля Карадага зазнала руйнівних ударів від природних стихій – це тривала злива 29 липня 1914, землетрус 1927 року, шторм 15 жовтня 1992 року.

29 липня 1914 року випала піврічна норма опадів – 162 мм, град завбільшки з куряче яйце, перервано телеграфне сполучення, розмито залізничну колію, вікові ліщини, пірамідальні тополі, старі виноградники, гарби, коні, худоба, капітальні стіни будинків, кам’яні мости, все це стало іграшкою стихії. За словами очевидців, липнева повінь 1914 року значно перевершила повінь 1906-го (саме в 1906 році Вяземський почав агресивні дії по відношенню до Святої гори, тоді рікою було знесено всі кам’яні мости). Потім 8 серпня 1914 р. відбулося сонячне затемнення. Вяземський помер 23 вересня 1914 року в Москві, повернувшись після літа з Карадага.

У 1927 році була відновлена розробка трасу (гірська порода, багата на аморфну кремнекислоту, нагадує пемзовий туф), якого повно в околицях. Почалося будівництво будинків і підсобних приміщень для робітників, що працювали в кар’єрі на Святій горі. Спеціальний відділ ОДПУ, що займався магією, розташувався поблизу (і сьогодні на цьому місці знаходяться залишки військової частини). Повна розробка почалася влітку 1927 року. Кримський землетрус 27-го року є примітним в тому плані, що за землетрусом 26 червня силою в 6-7 балів в ніч з 11 на 12 вересня послідував більш руйнівний 8-бальний землетрус, після чого Кара Даг включили в зону руйнівних 8-бальних землетрусів. Роботи зупинилися, але ОДПУ залишило загін спостерігачів за поведінкою Гори (і досі спостерігачі військової частини, тепер вони називають себе «черговими», слідкують за Горою). Загальні збитки від землетрусу оцінювалися в 50 мільйонів радянських рублів того періоду. Поштовхи тривали два місяці. Люди до середини листопада жили на вулиці.

У 50-ті минулого століття трас на Карадазі добували кар’єрним способом, свідченням чого є зіяючі рани на схилах гори з боку Коктебеля.

З 1927 по 1968 роки і до початку 70-х всі події, що відбулися в околицях Карадазького заповідника залишаються засекреченими. Тільки відомо, що на початку 70-х в Криму знову був сильний землетрус.

Могила святої людини на Святій горі стояла незворушеною до 70-х років XX століття. В кінці 70-х прилетів вертоліт, підчепив на трос Білу плиту і полетів в невідомому напрямку. Кінець XX століття – величезна радянська імперія стала занурюватися в хаос. Нині на Святій горі теж є могила, але це вже бутафорія. Вона ніяк не нагадує колишню і знаходиться зовсім в іншому місці.

В кінці 90-х Біла плита була власністю Барона фон Розенштерна (в Росії він Риков Володимир Дмитрович). Риков був левітом. Саме він і помітив дивну властивість цієї Плити, яка ввібрала в себе енергію Квітки, що є сакральним центром дванадцяти променів. Коли він вставав ногами на Плиту, то з кожної його пори на шкірі, з очей і носа починала сочитися кров. Риков зробив для себе висновок: чим більше забрудненої крові, тим більше ризик стекти кров’ю на Плиті і померти. Провівши такі експерименти, Риков вирішив ризикнути і змінити склад всієї своєї крові. Спочатку раз на місяць він ставав на Плиту і швидко зістрибував, потім це було два рази на місяць, потім три, чотири. Треба сказати, прогрес спостерігався, але кажуть, що Риков впав у астральну каталепсію в неділю 4 червня 2000 року, через півроку як його протеже Путін прийшов до влади в Росії.

Де тепер Біла плита і чи зберегла свої властивості, невідомо.

Таємничий Карадаг
Казки стародавнього Карадагу
Таємничий Карадаг
Що приховує Карадаг?
Таємничий Карадаг
Що пам’ятає Карадаг?
Таємничий Карадаг
Чорноморський трас
Таємничий Карадаг
Хмари Карадагу
Таємничий Карадаг
Таємниці Карадагу
Таємничий Карадаг
Схили гір Карадагу
Таємничий Карадаг
Скелі Карадазького масиву
Таємничий Карадаг
Печери-вікна Карадагу
Таємничий Карадаг
Пейзажі Карадагу
Таємничий Карадаг
Краєвиди Карадагу
Таємничий Карадаг
Квіти Карадагу
Таємничий Карадаг
Карадазький масив
Таємничий Карадаг
Карадазький масив, вигляд з моря
Таємничий Карадаг
Карадазький масив в ясну погоду
Таємничий Карадаг
Карадазький гірничо-вулканічний масив
Таємничий Карадаг
Карадазький вулканічний масив
Таємничий Карадаг
Карадаг
Таємничий Карадаг
Карадаг, сон стародавнього вулкану
Таємничий Карадаг
Карадаг, навколишній ґрунт
Таємничий Карадаг
Карадаг, навколишні краєвиди
Таємничий Карадаг
Карадаг, колись дуже давно тут кипіли камені
Таємничий Карадаг
Карадаг, загадки стародавнього вулкану
Таємничий Карадаг
Карадаг, вулканічний склад поверхні
Таємничий Карадаг
Історичний Карадаг
Таємничий Карадаг
Загадковий Карадаг
Таємничий Карадаг
Гірська вулканічна порода Карадагу
Таємничий Карадаг
Гірничо-вулканічний масив Карадаг
Таємничий Карадаг
Вулканічні скульптури Карадагу
Таємничий Карадаг
Карадазький гірничо-вулканічний масив, вид на море
Таємничий Карадаг
Схили Карадагу
Таємничий Карадаг
Про що мовчить Карадаг?

Leave a comment