Таємниці Дніпра

Найбільшою річкою України є Дніпро, Славутич або Борисфен. Це третя за величиною річка європейської частини материка.

Витікає Дніпро могучий з болотного масиву Аксенінський Мох на Валдайській височині, поповнюючись численними притоками, впадає в Дніпровський лиман Чорного моря. Загальна довжина річки – 2201 км, у межах України довжина Дніпра – 981 км. Дніпро як «водний шлях від варягів до греків» часто згадується у творах давніх авторів. Що ж зберігається на дні головної водної артерії України?

На дні Славутича покояться зуби мамонта, вагони, кораблі, церкви і навіть кладовища.

Але які саме таємні скарби зберігаються на дні найбільшої річки України, мало кому відомо. Зате професійні дайвери, які постійно досліджують дно стародавнього Славутича, знаходять все нові об’єкти.

«Найчастіше на дні Дніпра знаходимо останки стародавніх тварин, зокрема зуби стародавніх тварин. Ми вважаємо, що скелети і зуби турів (стародавні бики), яким по 3-4 тис. років, мамонтів, найчастіше зустрічаються в районі Дніпра на ділянці від Дніпродзержинська по руслу Дніпра в бік Запоріжжя. Але встановити достовірність цих знахідок нам поки не вдалося. Ми передали їх співробітникам різних українських інститутів, вони зараз встановлюють, кому саме належать стародавні останки. Деякі, зберігаємо у себе вдома як трофеї», – розповів дайвер Андрій Воробйов.

Але, як запевняють фахівці, найбільшою проблемою підводного світу Дніпра є «металісти», які полюють на будь-які металеві об’єкти, в тому числі і історично важливі, нещадно їх розрізають, щоб потім отримати прибутки, здавши знахідку на металобрухт.

«У річці є безліч залишків плавучих пристаней, в тому числі і уламки кораблів часів Другої світової війни, наприклад, баржа або десантний катер, який брав участь у форсуванні Дніпра під час визволення Запоріжжя», – розповів дайвер Роман Лихацький.

Що стосується, невеликих знахідок, які мають історичну цінність (монети, стародавні амфори, якорі), то дайвери здають їх в місцеві музеї в Запоріжжі і на Хортиці. За словами підводників-ентузіастів, держава подібні експедиції не фінансує, хоча занурення – справа досить витратна. Тільки вартість професійного підводного спорядження обходиться в $ 4-5 тис. І тому багато таємниць Дніпра досі не розгадані.

Таємниці Дніпра
Дерев’яне судно на підводній скелі

Дерев’яне судно на підводній скелі. Об пороги Дніпра розбивалося безліч суден, залишки яких і на сьогодні знаходяться під водою. Одне з них є в районі острова Леніна біля Запоріжжя, який утворився після будівництва греблі і який зараз планують перейменувати в острів Імені Петра Сагайдачного. Раніше там була ділянка річки Вовче горло. До споруди Дніпрогесу це була найвужча і глибока частина Дніпра – ширина русла не перевищувала 160 м, а глибина – близько 59 м.

«На глибині 31-35 метрів лежить велике дерев’яне судно. Вік судна не відомий, але, імовірно, воно побудовано в кінці XIX століття. Судно лежить на скелі з невеликим креном на лівий борт. Добре зберігся кнехт, кріпильні кільця для такелажу. Повністю видно один борт судна», – каже Батаєв.

Таємниці Дніпра
Кічкаський міст, підірваний Махном

Кічкаський міст, підірваний батьком Махном. Кічкаський міст в районі Запоріжжя був побудований в 1904 році. У той час він служив єдиною залізничною артерією, яка з’єднувала південь України з центром. Під час громадянської війни міст вважався стратегічно важливим об’єктом, оскільки по ньому перевозили війська і боєприпаси, поранених і медикаменти. У 1920 році під час відступу батько Махно підірвав його. Тоді разом з частиною металевого моста в 55-метрову безодню Дніпра пішов цілий ешелон.

«Зараз на дні лежить залізничне полотно і шість розбитих вагонів, від яких залишилися лише колеса», – розповів дайвер Роман Лихацький. За його словами існує кілька версій того, що знаходилося в вагонах цього потягу. Одні запевняють, що вони були наповнені зерном, другі кажуть, що вагони були пасажирські і в них перевозили поранених, але на момент вибуху в них нікого не було.

Таємниці Дніпра
Фундамент підводного храму

Містичний грот Бульби, острів і церква. Серед дайверів давно ходять легенди про численні церкви, які знаходяться на дні річки Дніпро. Але після сканування дна з’ясувалося, що це не такі вже й легенди. На підводних знімках, зроблених в районі обласного центру, видно чіткі обриси фундаменту християнського храму, які, як відомо, і до нині будують у формі хреста зі сходу на захід.

«Поговоривши з місцевим населенням, з’ясувалося, що до затоплення тут було розташоване село Августинівка (русло між Дніпром (обласний центр) і Запоріжжям) і на цьому місці знаходився цвинтар. Тому можна припустити, що на тій території знаходилася і каплиця або невелика церква», – розповідає Юрій Батаєв.

На цій ділянці Дніпра фахівці намагаються знайти містичну печеру Тараса Бульби, в якій за легендою є невеликий отвір з людський зріст. Пройшовши крізь цей отвір можна потрапити в досить простору кімнату, де можуть поміститися близько 10 осіб. В середині печери є витесані з каменю стіл і лава. Подейкують, що це творіння – справа рук ув’язнених, які втекли з в’язниць.

Українськими водолазами також був досліджений острів Перун. Він за розміром невеликий і нагадує за описом величезне чудовисько, яке розмістилося головою на північ і хвостом на південь. Але після будівництва Дніпрогесу острів був затоплений, і тепер він доступний тільки підводникам. Крім того, на острові є печера, яка називається Зміїний.

Таємниці Дніпра
Баржа та десантний катер

Баржа та десантний катер. Біля берегів острова Хортиця, неподалік від гранітного кар’єру, на дні Дніпра знаходиться баржа, що затонула під час війни.

«Носова частина баржі знаходиться на глибині 10 метрів», – розповідає Юрій Батаєв. Судно має три трюми, кожен з яких забезпечений двома люками, розділені між собою водонепроникними перегородками, але всередину потрапити складно через маленький діаметр отворів.

Також біля Запоріжжя при скануванні дна дослідники виявили вісім ще недосліджених об’єктів. Один з них це радянський десантний катер часів Другої світової війни довжиною 6-8 м, який лежить на глибині 12 м.

Таємниці Дніпра
Козача садиба-фортеця вигнанців з січі

Козача садиба-фортеця вигнанців з січі. На острові Кухарєв, який нині затоплений водами Дніпра, знаходиться будівля, що нагадує панську садибу або кріпосну споруду. Довжина стін «підводного особняка» – 70 м, висота – 3, товщина – близько метра. Правда, частина стін вже трохи зруйнована, але будівля явно була фортецею, оскільки в ній є квадратні вікна розміром метр на метр, які кілька звужуються всередину будівлі і, швидше за все, служили бійницями.

Садиба знаходиться на глибині 13 м. Об’єкт ще до кінця не досліджений. Історики впевнені, що саме після скасування Запорізької Січі на острові оселилися козаки, які займалися домашнім господарством і обробляли землю, мали пасіку і рибалили. І, природно, оборонялися. Подейкують, що в садибі жили козаки з іменами Венгер, Майборода, Корчкар, Бабак, в честь яких і було названо місцеві урочища.

Таємниці Дніпра
Водомірний пост Російської імперії

Водомірний пост – вежа царських часів. Двоповерхову старовинну вежу з червоної цегли дайвери знайшли в 2011 році в районі Запоріжжя. Вона знаходиться в 300 метрах від берега на глибині 27 метрів (височить над ґрунтом на 7 м, діаметр конструкції – 6 м). На ній проводилися водомірні спостереження, і понад сто років тому вона перебувала на березі Дніпра. Вежу затопило після того, як побудували Дніпрогес і піднявся рівень води. Усередині башти є дверний проріз і два вікна на другому поверсі. «Водомірний пост діяв за часів Російської імперії. З його допомогою контролювали рівень води в Дніпрі ще в 1881 році», – каже дайвер Юрій Батаєв.

Таємниці Дніпра
Затонулі кораблі, карта

Затонулі кораблі. Під водою в районі Києва досі перебувають судна, плавучі майстерні, ресторани і навіть готелі:
1. Понтон (Русанівська протока, неподалік від Венеціанського острова).
2. Плавуча майстерня (Правий берег, 50 м від входу для стоянки кораблів).
3. Плавучий ресторан «Золотий берег» (Лівий берег, Русанівська протока).
4. Корпус судна неподалік від Долобецького острова.
5. Корпус судна (рукав Долобецького острова, неподалік від Подільсько-Воскресенського моста).
6. Плавучий готель неподалік від Труханового острова, нижче Подільського залізнодорожнього моста).

Залишити відповідь