Категорії
Міста, країни, люди

Таємниці піраміди Хеопса

При спробі розгадати таємницю піраміди Хеопса не можна забувати про вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса. На думку Jean Leclant (французького сходознавця, єгиптолога, який спеціалізувався на історії цивілізації фараонів), датування в історії Єгипту набирають силу, починаючи з 680 року до н.е. Саме з цього періоду їх вже можна звірити з давньоримськими і давньогрецькими архівами. Все, що відбувалося до цього, залишається ще досить туманним – похибка в роках може становити понад 200 років.

Таємниці піраміди Хеопса
Піраміда Хеопса з космосу

Сама єгиптологія ґрунтується на документально підтверджених фактах, які поширюються тільки на деякі періоди. Але у випадку з Давнім Єгиптом все представляється як один великий знак питання, особливо коли мова йде про будівництво пірамід. Існує багато ідей і концепцій, але немає жодного письмового джерела, точних історичних даних про жодного єгипетського фараона. Що стосується Хеопса, чиєю усипальницею нібито є Велика піраміда, то немає навіть точних джерел часів його правління.

Вивчення часто суперечливих кам’яних плит і шматків папірусу, які на незрозумілій мові оповідають про найбільше будівництво в історії людства, дуже складне. Єгиптологи далекі від єдиної думки. До багатьох висновків вони приходять емпіричним шляхом. На сьогоднішній день, коли мова йде про піраміду Хеопса, жодна з теорій не отримала загального підтвердження. Існують тільки припущення.

Таємниці піраміди Хеопса
Храм Abu Simbel

Два сучасних проекти, які допоможуть відчути розмах будівництва піраміди:

1) Перебудова храму Abu Simbel 1963-1972 рр. В 60-х роках минулого століття 22 країни за допомогою передових технологій підняли храм Абу Сімбел, щоб запобігти його затопленню з Асуанської дамби. Незважаючи на наявність кранів і вантажівок, у будівельників пішло п’ять років на перебудову цього храму, який складається з 2200 кам’яних блоків, найважчий з яких важить 30 тонн (в порівнянні з пірамідою – будівництво з 2 млн блоків протягом 20 років без кранів і вантажівок).

Таємниці піраміди Хеопса
5 років на перебудову храму, що складається із 2200 кам’яних блоків, найважчий з яких важить 30 т
Таємниці піраміди Хеопса
6 000 гектарів під основу Великої піраміди еквівалентні шести футбольним полям
Таємниці піраміди Хеопса
Об’єм кар’єру менший за об’єм піраміди Хеопса
Таємниці піраміди Хеопса
Зведення віадука Мійо

2) Глиняний кар’єр Clay Quarry in Forges-les-bains, Essonne (France) нині засипаний гравієм. Обсяг цього кар’єра трохи менший об’єму піраміди Хеопса. На його заповнення витратили 12 років, при тому що вантажівка з гравієм під’їжджала кожні 3 хвилини – це 80 вантажівок кожного робочого дня тільки на підвезення і вивантаження гравію в кар’єр, мова не йде про будівництво.

Задача б спростилася, якби будівництво піраміди тривало довше.

Таємниці піраміди Хеопса
Будівництво піраміди Сонця (Мексика), висота якої в 2 рази менша, тривало 150 років. Будівництво Великої піраміди (Єгипет) – 20 років

Будівництво піраміди «Сонця» в Мексиці, висота якої в два рази менша, тривало 150 років (675 футів в ширину і 195 футів у висоту – в порівнянні з пірамідою Хеопса 690 футів в ширину і 438 футів у висоту).

Чому єгиптологи продовжують дотримуватися версії, що будівництво піраміди Хеопса відбувалося лише протягом 20 років? Може, тому що, якщо термін будівництва цієї піраміди перевищить період правління самого фараона Хеопса, вся теорія про піраміду в ролі гробниці завалиться.

Піраміда – не усипальниця Хеопса, тоді що це?

Таємниці піраміди Хеопса
Вентиляційні шахти піраміди, схема

Якщо відвідати інші давні споруди, або більш древні, можна порівняти й технологію будівництва і зробити висновки:

– Осіріон (Єгипет) – великі камені-блоки дивної форми покладені пліч-о-пліч без цементу. Між двома блоками не пролізе й лезо бритви.

Таємниці піраміди Хеопса
Осіріон, Абідос, Єгипет

Можна також побачити багато закруглених блоків, ідеально підігнаних під округлість, чого дуже складно домогтися, маючи справу з гігантським каменем.

Таємниці піраміди Хеопса
Осіріон (блоки)

Дивна форма блоків знаходить своє пояснення в економії будівельного матеріалу, який завезли здалеку. Але для транспортування треба було створити план, який би дозволив визначити точний розмір кожного блоку, вирізати і обробити ці блоки так, щоб вони щільно торкалися один одного. Як робили вони це голими руками?

Таємниці піраміди Хеопса
Структура закладки каменів в стіні передається в дзеркальному відображенні на другому боці проходу
Таємниці піраміди Хеопса
Дзеркальне відображення блоків

Структура закладки каменів в цій споруді передається в дзеркальному відображенні на іншу сторону проходу. Це змушує засумніватися, що блоки ставили саме в тому вигляді, в якому вони прибували. Їм свідомо надавали цих дивних форм. Обробка каменю, за твердістю схожого з загартованою сталлю, більше ніколи не здійснювалася людиною, а свідоцтва залишилися тільки лише на фресках.

Таємниці піраміди Хеопса
Дивна форма блоків
Таємниці піраміди Хеопса
Закруглення блоків, верхній блок ідеально підігнаний під округлість

Але який сенс ускладнювати собі завдання і робити блоки такої дивної форми? Якщо ви хочете щоб ваш монумент стояв довго, його структура повинна бути різнорідною, що запобігає руйнуванню стін у випадку навантажень, наприклад, при землетрусах. Тобто в стіні немає єдиної лінії з’єднання, блоки не модульні, відмінно дивно підігнані один до одного. Така конструкція дуже міцна і сейсмостійка. Головним підтвердженням цього є й те, що піраміди все ще стоять. Якщо у цього будівельного матеріалу дивної форми така функція, то майстри свідомо надавали блокам такої форми.

А може древнім будівельникам подобалося ускладнювати просте?

Таємниці піраміди Хеопса
Географічна орієнтація піраміди
Таємниці піраміди Хеопса
8 граней піраміди

Згадаймо, що у піраміди вісім граней, хоча чотиригранну піраміду побудувати набагато легше.

Andre Pochan, який наприкінці 30-х років минулого століття викладав математику в Каїрі, одного вечора в період осіннього рівнодення зробив фотографію піраміди з борту літака королівських ВПС. На ній видно як південна сторона піраміди ділиться на дві частини: одна в тіні, інша на світлі. Це відбувається тільки через роздвоєння боку піраміди, коли сонце досягає кутів піраміди, всього на кілька секунд південна сторона піраміди ділиться на дві частини.

Таємниці піраміди Хеопса
Фотографія піраміди в період осіннього рівнодення, яку зробив математик Андре Пошан з борта літака Королівських ВПС у 30-х роках минулого століття (Каїр)

Цей феномен повторюється всього лише два рази на рік у дні рівнодення, коли сонце встає далеко на сході.

Таємниці піраміди Хеопса
Спочатку сторона не була розділена на дві частини, просто з часом сторони просіли

Andre Pochan перевірив цей факт трьома інфрачервоними знімками 21 березня 1934 р. Якщо завантажити піраміду в комп’ютерну програму з її формами, розмірами і точними географічними координатами, також можна побачити цей феномен в періоди рівнодення.

Andre Pochan чув розмови, що спочатку сторона піраміди, як і у випадку з пірамідою Хафри (Хефрена) – друга за величиною давньоєгипетська піраміда (215,3 × 215,3 кв. м, висота 143,5 м), не була розділена на двоє, просто з часом сторони її просіли. Ймовірно, якщо взяти до уваги і той факт, що піраміда Хафри не вигнута під обшивкою, можна припустити, що поділ сторони великої піраміди не був навмисним. Іншими словами, ця «випадковість» під час будівництва піраміди трохи осіла, в результаті чого з’явилися нерівності, які потім прикрили обшивкою. Потім, коли обшивка обсипалася, піраміда також абсолютно випадково стала «подавати сигнали» в періоди рівнодення.

Але складно уявити, що всі грані піраміди випадково зламалися однаково і під одним кутом в обидві сторони. Можна уявити, як піраміда ламається на дві частини, але не на чотири – в цьому випадку структура будівлі була б порушена, що було б помітно зсередини. Безсумнівно, це рішення архітекторів.

Таємниці піраміди Хеопса
Незважаючи на прогини, припускають, що зовнішня обшивка робила сторону піраміди плоскою

Деякі стверджують, що незважаючи на прогини, зовнішня обшивка робила сторони плоскими. Для підтвердження цього факту пропонують кілька блоків, що знаходяться на північній стороні піраміди. Але ці блоки явно не на своєму первісному місці – при розтягуванні можна зачепити блоки, розташовані вище, чого відбуватися не повинно.

Якщо вірити словам фахівців, які говорять, що прогини були навмисним рішенням архітекторів, і враховувати зв’язок з рівноденням, отримуємо причину такої високої складності структури піраміди. Жоден єгиптолог не визнає це, тому що в такому випадку піраміди будувалися в певному місці з блоків конкретної форми і розмірів для того, щоб цей феномен міг відбуватися в період рівнодення. Ускладнює це пояснення й вигляд інструментів, якими користувалися майстри в ту епоху. Тобто друге табу в єгиптології – інструментарій будівельників.

Таємниці піраміди Хеопса
Неподалік від Великої піраміди є виступи гірської породи чорного кольору

Неподалік від Великої піраміди є виступи гірської породи чорного кольору, який служить імпровізованим «столом» для туристів і не привертає особливої уваги. Однак досвідчене око одразу побачить на цих каменях сліди обробки – відполіровані ділянки, щілини, борозни, уламки, відколи.

Таємниці піраміди Хеопса
Схожість між блоками, яку розділяє 5000 років

В порівнянні зі скелею, яку оброблено сучасними інструментами, подібності насторожують, враховуючи і той факт, що між цими блоками 5000 років.

Таємниці піраміди Хеопса
Отвір

В інших історичних місцях Єгипту того ж періоду є отвори. Вони дуже схожі з тими, які роблять в наші дні, тільки вони конічної форми і в них є щілини, значення яких ще не визначено і відтворити які із застосуванням примітивних інструментів не вдається.

Таємниці піраміди Хеопса
Інструмент древніх єгиптян

Щоб судити про обладнання будівельників, має сенс вивчити вироби єгиптян того часу. Найдавніші експонати того часу, не важливо великий це предмет чи маленький, мають бездоганну обробку навіть у випадку, якщо камінь твердіший за сталь. Таких виробів під пірамідами Сахари, де зародилася єгипетська цивілізація, було знайдено 40 000 штук.

Таємниці піраміди Хеопса
Знайдено біля 40 000 найдавніших експонатів, маленьких і великих, обробка яких бездоганна навіть у випадку з твердішим за сталь каменем

В Музеї Musee du Louvre in Paris сказали, що дослідники спочатку звертали увагу на вміст судин (молоко, мед), але не на технологію виробництва цих експонатів.

Таємниці піраміди Хеопса
Вироби єгиптян того часу

Яким чином було зроблено 40 000 майже досконалих виробів всередині кам’яного віку? На давньому малюнку видно технологію таких виробів.

Таємниці піраміди Хеопса
Технологія виробів
Таємниці піраміди Хеопса
Асуанський кар’єр, де видобувають червоний граніт для пірамід
Таємниці піраміди Хеопса
Незавершений обеліск

В гранітному кар’єрі в Aswan Granite Quarry (Egypt) добували червоний граніт для пірамід.

Таємниці піраміди Хеопса
Вхід до технічної шахти
Таємниці піраміди Хеопса
Вхід до технічної шахти, який використовували при створенні монумента
Таємниці піраміди Хеопса
Вхід до шахти

Знайдено незавершений обеліск, висота якого біля 40 метрів, а вага до 1300 тонн, це як 15-поверховий будинок, який важить більше ніж 850 пікапів разом узятих.

Як його добули і транспортували? Біля обеліску розташовані входи до технічних шахт, які використовували при створенні монумента.

Яким інструментом вони були прорубані? Якщо представити масштаб робіт з використанням кам’яного молотка, неможливо не звернути увагу і на обробку звичайної шахти.

Таємниці піраміди Хеопса
Колоси Мемнона

Колоси Мемнона – одні з найтяжчих статуй. Зазвичай їхню масу оцінюють в 1300 тонн, але деякі дослідники впевнені, що вони важать на 500 тонн більше.

Чи можливо транспортувати ці важкі монументи, використовуючи тільки мотузку і деревину? Сам факт існування таких пам’ятників підтверджує, що їх не можна створити за допомогою примітивного знаряддя.

Таємниці піраміди Хеопса
Гіпостильний зал, Абідоський храм, Єгипет
Таємниці піраміди Хеопса
Гліфи
Таємниці піраміди Хеопса
Гліф аеростату
Таємниці піраміди Хеопса
Гліф вертольоту
Таємниці піраміди Хеопса
Гліф танку
Таємниці піраміди Хеопса
Гліф аеросанчат
Таємниці піраміди Хеопса
Два імені двух фараонів
Таємниці піраміди Хеопса
Ім’я Сеті I і його сина – Рамзеса II
Таємниці піраміди Хеопса
Релігійні мотиви
Таємниці піраміди Хеопса
Релігійний вівтар
Таємниці піраміди Хеопса
Жертовні чаші

Чому ж ніхто не замислювався про інші способи обробки? Архівів, які б могли документально зареєструвати справжній спосіб будівництва споруди, не існує, як і не існує жодних доказів, що все будувалося згідно сучасним припущенням, але чомусь продовжують дотримуватися їх.

Таємниці піраміди Хеопса
Ваза у формі квітки лотоса

Висновок. Єгиптологія стала заручницею власних вірувань і підозр. Відкидає будь-які сенсації, хоча сама породжує сенсації, стверджуючи що Велику піраміду було побудовано протягом 20 років.

Про досвід програми каналу BBC: у 1991 році американська телепередача вирішила побудувати копію піраміди. Під час будівництва копії використовували лише сучасні ручні інструменти із загартованої сталі, але стикові шви у всіх були приблизно в 1 см. Підняття одного каменю на висоту близько 1,5 м зайняло у ентузіастів понад 10 годин.

Учасники експерименту говорили, що спочатку робота займала багато часу, але тепер у них є досвід і вони працюватимуть швидше. Замість цього був повний провал, що увійшов як яскраве підтвердження помилкових теорій: BBC-піраміду так і не добудували, а через деякий час споруда зовсім обрушилася. В дослідженні будівництва Великої піраміди можна дотримуватися будь-якої версії, але все залежить від того, допускається чи ні можливість використання інших технологій.

Залишити відповідь