Категорії
Міста, країни, люди

Таємниця загибелі Мохенджо-Даро

Сталося це ранньою весною 1922 року, коли відомий індійський археолог Ракхал Банерджі і кілька його колег працювали в долині річки Інд, неподалік від міста Ларкана, провінція Сінд. Зараз це територія Пакистану.

Розкопки в цьому місці проводилися невипадково. Археологи хотіли виявити сліди стародавньої загадкової цивілізації, існування якої згадувалося в давніх індійських легендах. Витівка була досить смілива, так як крім туманних міфологічних сюжетів з місцевого епосу ніяких інших зачіпок у дослідників не було.

І ось, коли вже всі ресурси експедиції були вичерпані, один з помічників археолога Ракхала Бенерджі виявив під оголеною вітром верхівкою бархана щось, що нагадувало руїни доісторичної міської споруди.

Археологи почали копати. Це дійсно був будинок, а в ньому знаходилися скелети 13 дорослих і одної дитини. Але вони не були вбиті або пограбовані – за позами останків стало зрозуміло, що ці люди загинули раптово. Перед смертю вони сиділи і щось їли з мисок.

Подальші розкопки ще більше переконали дослідників, що вони натрапили не просто на древнє місто, а на епіцентр страшної катастрофи, яка в один момент знищила невідому цивілізацію.

Це було давним-давно. Може три або чотири тисячі років тому, а може і набагато раніше… В пахучій долині річки Інд стояло незвичайне для тієї епохи місто. Однотипні будинки розташовувалися буквально по лінійці. У центрі житлового будівництва був двір, а навколо нього кілька житлових кімнат, кухня і приміщення для обмивань.

Головні вулиці стародавнього міста були дуже широкими: одні йшли строго з півночі на південь, а інші із заходу на схід. Вулицями протікали арики. З них в деякі будинки подавалася вода. Кожен будинок був пов’язаний з системою каналізації. Нечистоти по підземних стоках виводилися за межі міста.

Таємниця загибелі Мохенджо-Даро
Водовідведення в Мохенджо-Даро

Це дійсно унікальне місто! Унікальність його, перш за все, полягає в тому, що воно не нагадує древнє або середньовічне місто, або міста 16-17 століть. Воно більше схоже з містом 20-го століття. Наприклад, коли вдалося його відкопати і реконструювати, впало в око і те, що, по-перше, там були багатоповерхові будинки від 3 до 7 поверхів. Крім того місто мало прямокутне планування. Городяни, судячи з усього, були людьми освіченими, про це говорять зруйновані серед руїн публічні бібліотеки.

Ще однією знайденою археологами сенсацією стали будівлі, які ідентифікували як міські громадські туалети, причому з приміщеннями для індивідуальної гігієни. Тільки високорозвинена і багата цивілізація могла будувати подібні елементи інфраструктури.

Скоріше за все, ця цивілізація володіла високим рівнем знань, тому що навіть такі дрібниці як, наприклад, каналізація, яка була там проведена, і громадські туалети свідчать про те, що рівень цивілізації був високий.

Що це була за цивілізація? Чіткої відповіді на це питання і досі ніхто не може дати. За різними таємними джерелами перша цивілізація на землі виникла понад 78 000 років тому на гігантському континенті Лемурія. Через 50 тисяч років вона була зруйнована землетрусами, викликаними зміщенням земного полюса. Крім того, є міф про Атлантиду, яка загинула 12 тисяч років тому. І є ще одна загадкова цивілізація. Вона, за припущеннями деяких дослідників, існувала в Індокитаї і іменувалася імперією Рами. Нині її останки поглинені непролазними джунглями або лежать на дні океану.

Що то були за цивілізації, коли вони існували, з якими можливостями і за якими принципами розвивалися, коли загинули і коли зовсім розчинилися в історії часів? Але в цій феєрії не значилося таємниче місто, останки якого виявили індійські археологи в 1922 році.

Таємниче місто, яке виявили археологи в долині Інду, нарекли Мохенджо-Даро. У перекладі з синдхі (давньоіндійська мова) місто отримало моторошну назву – пагорб мертвих.

Таємниця загибелі Мохенджо-Даро
Холм мертвих, Мохенджо-Даро

Що тут сталося? Місто Мохенджо-Даро перестало існувати миттєво. Засипані землею і камінням поодинокі групові скелети свідчили про те, що до самої останньої миті люди спокійно ходили по місту. Катастрофа застала їх зненацька. У чомусь це нагадувало загибель всього населення Помпеї.

У археологів було таке враження, що містяни просто йшли по вулиці або хтось удома займався звичайними справами і раптом страшний удар, який миттєво знищив всіх людей.

Археологам довелося відкидати одну за іншою версії загибелі таємничої цивілізації. Одна з яких була, що місто раптово було захоплено ворогом і спалене. Під час розкопок виявилося досить багато скелетів, не знайшли ні зброї, ні слідів бою. Всі ці люди загинули не в результаті боротьби. Що ж тоді їх згубило, причому в один момент?

Трохи пізніше натяк на причину трагедії був виявлений в давньоіндійському епосі «Махабхарата». У ньому йдеться про те, що була якась цивілізація в долині річки Інд, і раптом стався потужний вибух, який слідував за сліпучим небесним сяйвом і вогнем без диму. Від високої температури навколишні води скипіли, а риби виглядали як обгорілі. Дивно, але посеред міста Мохенджо-Даро є буквально оплавлена територія радіусом близько 200 метрів.

Тобто природу такого вибуху падінням метеориту (інакше б залишилася воронка) чи ударом блискавки (лінійної або кульової) таких розмірів, просто таких блискавок в природі ще не спостерігали, не пояснити. Отже вибух напевно був.

Усі наступні спроби розгадати таємницю загибелі Мохенджо-Даро приносили все більше несподіваних відкриттів. Аналіз знайдених археологами скелетів показав дивовижну річ: смерть тисячі мешканців наступила від різкого підвищення рівня радіації. Стіни будинків були оплавлені. З середовища уламків дослідники виявили пласти зеленого скла, саме таке скло бачили після ядерних випробувань на полігоні в пустелі Невада, коли плавився пісок.

І розташування жертв катастрофи, і характер руйнування в Мохенджо-Даро нагадували події серпня 1945 в Хіросімі і Нагасакі. Коли приїхали фахівці з Японії (це вже 50-ті роки), вони огледіли ці будинки і кажуть: як це все схоже на Хіросіму і Нагасакі. І тоді члени археологічної експедиції зробили сенсаційний висновок: існує ймовірність, що Мохенджо-Даро стало першим містом на землі, що піддалося ядерному бомбардуванню.

Отже був вибух, швидше за все надземний, потужністю не менше п’яти кілотонн. В результаті цього вибуху люди, вірніше сказати їх залишки, скелети, лежали в дуже дивних позах з високо піднятими руками, таке враження, що вони закривалися від якогось спалаху.

Значить це був ядерний вибух? Але чи можливо таке 4 000 років тому? Якщо уважно читати давньоіндійський епос «Махабхарата», то там можна виявити опис якоїсь загадкової зброї, яку застосовували персонажі твору в битві цивілізацій.

Ось що відбувається при застосуванні цієї зброї: «Здригнулася земля під ногами, разом з деревами захиталася. Сколихнулася річка, і навіть великі моря захвилювалися. Розтріснулися гори, піднялися вітри, померк вогонь, затьмарилося променисте сонце. Білий гарячий дим, який був в 1000 разів яскравіше, ніж сонце, піднявся в нескінченному блиску і спалив місто дотла. Вода кипіла… Коні і військові колісниці були спалені тисячами… Трупи впали і були покалічені жахливою спекою так, що вони більше не нагадували людей… Сонце, здавалося, здригнулося на небесах. Земля тремтіла, обпалена жахливою спекою цієї зброї… Слони спалахували полум’ям і в божевіллі бігли в різні боки… Пали всі тварини, придавлені до землі, і з усіх боків язики полум’я лилися дощем безперервно і нещадно».

Цікаво, що більшу частину таких текстів перекладачі та історики кінця 19 початку 20 століття, адже до ракет з ядерними боєголовками було ще далеко, вважали просто жахливою казкою. Деякі сучасні дослідники вважають, що одна з древніх цивілізацій, про яку нам майже нічого не відомо, могла володіти технологіями розщеплення атомного ядра збагачення урану і виробництва ядерної зброї. Якщо прийняти на віру те, що в той час існувала високорозвинена цивілізація, яка циклічно або якось по-іншому існувала або зникала-виникала знову через кожні 100 тисяч років, то можна говорити про те, що в той стародавній період (3,5-4,5 тисяч років до нашої ери) на тій стадії цивілізації люди володіли якимись засобами, до яких ми прийшли вже в нашому 20-21 столітті.

Цікавий ще один факт, дослідники стверджують, що деякі інші стародавні міста, розкопані археологами в Північній Індії, також мають ознаки слідів вибуху великої потужності. Одне таке місто, яке знайдене між Гангом і горами Тадж Махал, як виявилося загинуло від вкрай високих температур. Величезні стіни будинків були здавлені і сплавлені разом, тобто буквально перетворені в скло. Сильна спека, здатна розплавити навіть камінь, може бути пояснена тільки ядерним вибухом. Місто було стерте з лиця землі повністю. І тут знову приходять на розум страшні сюжети битви богів з епосу «Махабхарата», де небаченою зброєю знищуються міста і держави, і зброя ця, судячи з характеру руйнувань, ядерна.

«Махабхарата» хоча і описує події в Індії, але тлумачити Махабхарату можна і в планетарному значенні. Тобто локальних ядерних воєн не буває. Війна може розпочатися локально, але потім охопить значну територію і переросте в глобальну.

На користь версії глобальної ядерної війни в далекій давнині можуть служити дивні знахідки, зроблені археологами останнім часом. Вчені розкопали міста, в яких кам’яні споруди були буквально перетворені в скло. Ці сенсаційні знахідки були зроблені в Ірландії, Шотландії, Франції, Туреччині та інших місцях. Немає ніякого логічного пояснення так званій вітрифікації, тобто переходу в склоподібний стан твердої кам’яної породи, крім як від застосування ядерної зброї. Тобто йшли бойові дії, але хто з ким воював, людство поки не має поняття, не має інформації.

Є ще один цікавий момент. Як відомо керівник дослідними роботами легендарного Манхеттенського проекту доктор Опер Опенгеймер був знайомий із стародавньою санскритською літературою. На брифінгу для журналістів, який відбувся після того як була випробувана перша атомна бомба в Неваді, Обенгеймер процитував святе письмо давньоіндійської цивілізації «Бхагават Гіту»: «Тепер я став смертю, руйнівником світів». А пізніше, коли його запитали під час лекції в Ротчерському університеті, чи це була перша атомна бомба підірвана на землі, він відповів: «в сучасній історії, так». Тобто творець бомби натякнув на те, що ядерною зброєю цілком могли володіти загадкові давні цивілізації нашої планети.

Однак у версії ядерного вибуху в Мохенджо-Даро чимало скептиків. Не все так гладко складається з рядом деталей. Наприклад, відносно невеликий характер руйнувань в самому епіцентрі – при потужності заряду 5 кілотонн місто мало знести дощенту, але місто залишилося. Значить, причиною катастрофи було щось інше і зовсім не факт, що це був ядерний вибух, хоча б тому, що епіцентр поразки маленький.

Це міг бути електричний вибух. Нині покійний академік Академії природничих наук Ю. Ф. Авраменко, сферою наукової діяльності якого була квантово-механічна енергія, однозначно визначив, що то, що ми грубо кажучи називаємо кульовою блискавкою, може давати ефект електричного вибуху, який приблизно в тисячу разів могутніший, наприклад, за хімічний вибух, але в 1000 разів слабкіший за ядерний.

Відразу виникає питання, якщо у катастрофи в Мохенджо-Даро походження електричне, то хто її спровокував, природа або людина? Припустимо, це був природний катаклізм. Відомо, що стародавні греки і римляни неодноразово описували палаючі колісниці, що з’являлися в нічному небі, американські індіанці – круглі кошики над горизонтом, японці – кораблі-примари з сяючими вогнями.

За свідченням жерця Єзекіїля в Палестину близько 592 року до н.е. «…прийшов вітер сильний з півночі, і виникла хмара велика, і вогонь був з неї палаючий, і блиск був нестерпний, а з середини хмари виходило сяйво яскраве». І «Мхарабхахата» свідчить, що під час загибелі Мохенджо-Даро повітря немов палало. Це було відзначено навіть у сонячний день на тлі яскравого південного неба. І навколо блискало, але при цьому відзначалося, що блискавки були чорними. Точно такі ж чорні блискавки блищали ще над одним древнім містом, виявленим в пакистанському окрузі Сахевал і названим археологами Хараппа.

Мохенджо-Даро і Хараппа знаходяться на стику декількох величезних геологічних пластів – плит, що складаються в основному з кварцитів, тобто зі специфічного каменю, який при взаємодії один з одним викликає ефект п’єзоелектричної запальнички, тому виникають в атмосфері блискавки дуже дивного вигляду, які люди ще тоді називали чорними блискавками.

Ще одна гіпотеза виникнення чорних блискавок в момент загибелі Мохенджо-Даро – атмосферне явище. В повітрі під впливом космічних променів і електричних полів утворюються хімічно активні частинки, здатні породжувати аерозольні скупчення. Рухаючись в атмосфері, частинки під впливом електромагнітних полів конденсуються, злипаються подібно снігу в грудки і утворюють кулі різного діаметру.

Існує гіпотеза, що це кульові блискавки, які ще не розгорілися. Вони можуть вільно плавати в повітрі, довго залишатися на поверхні землі, швидко переміщатися по химерним траєкторіям, темніти і розпалюватися знову.

Вчені встановили, що атмосферні умови, при яких утворюються подібні явища, активізують появу токсичних речовин, отруйного повітря. І мабуть, в Мохенджо-Даро жителі моментально загинули від отруйних газів, а потім над містом стався потужний вибух.

Цікаво, але в літописах різних країн (в Африці і в Південній і Північній Америці) подібні випадки теж описані, але в легендах. Також описано, що раптом виник вогонь без диму, гуркіт грому і страшні промені світла, які спалювали все на землі.

Відомо, що подібний сценарій апокаліпсису можливий тільки при одночасній присутності в атмосфері декількох чорних блискавок. Якщо вибухає одна, то за нею вибухають інші подібно до ланцюгової реакції. Поки вибухова хвиля досягає поверхні землі, вона крушить все на своєму шляху. Температура в момент вибуху чорної блискавки досягає 15 тисяч градусів, що цілком узгоджується зі знайденим в зоні катастрофи оплавленим камінням. І в кінцевому результаті розрахунки вчених показали, що в момент катастрофи в Мохенджо-Даро в атмосфері виникло близько трьох тисяч чорних блискавок діаметром до 30 сантиметрів. При цьому ряд дослідників сумніваються, що чорні блискавки, отруйний газ і подальший за всім цим вибух міг стати наслідком природного катаклізму.

Насправді електричний вибух відносився до одного з видів зброї, яким володіли тодішні цивілізації поряд з такими видами як, наприклад, сушка – спосіб, при якому з людини або з навколишнього простору миттєво випаровувалася вся вода.

Деякі досліди з приборкання блискавки і використання її у військових цілях зроблені на початку 20-го століття видатним вченим і винахідником Ніколою Тесла. Але після його смерті ніяких документальних свідчень існування подібної зброї у вигляді описів або креслень, не кажучи вже про реальні зразки, не збереглося.

Що ж тоді це могла бути за фантастична зброя, аналогів якої немає в арсеналах сучасних армій? Можливо, це були маро-технології – інший спосіб взаємодії з навколишньою речовиною або силами природи. Але чи мислимо було володіти людині такими надприродними технологіями в доісторичну епоху? Не можна виключати і той факт, що в давнину могли існувати цивілізації, які переважали в своєму розвитку нашу.

Цивілізації, які щезли в пожежі ядерної війни або в результаті впливу іншої страшної зброї, технології якої нам не відомі і досі. Але поки що не одна з гіпотез загибелі Мохенджо-Даро не підкріплена досить вагомими доказами, тому трагічна доля таємничого міста в долині річки Інд так і залишається для нас не розгаданою загадкою.

Залишити відповідь