Темна сторона парацетамолу

Темна сторона парацетамолу
Парацетамол - лікарський засіб, що має знеболювальну та жарознижувальну дію. Хімічна назва - ацетамінофен.

Парацетамол – один з найпопулярніших анальгетиків. Але як з’ясувала група вчених на чолі з неврологом Болдуїном Уеєм з Університету Огайо, ці ліки не тільки знімають головний біль, але і можуть змусити піти на невиправданий ризик.

Як з’ясувалося, активна речовина ацетамінофен, що входить до складу парацетамолу і подібних за дією ліків, володіє не тільки болезаспокійливою дією, але і знижує почуття емпатії (співчуття), не дозволяє людям помічати те, що вони когось кривдять своєю поведінкою або словами, і навіть притупляє когнітивні функції.

Як пише Болдуін Вей в виданні Social Cognitive and Affective Neuroscience, лише тепер з’ясувалося, що «ацетамінофен, судячи з усього, гасить емоції, що може привезти до невиправданих ризиків. Люди просто не відчувають при цьому страху. А якщо врахувати, що в США 25% населення щотижня приймають ацетамінофен, то стає зрозумілим, що знижене сприйняття ризику не може не мати наслідків для всього суспільства».

І до речі, як з’ясувалося в ході попередніх досліджень, в деяких випадках парацетамол зовсім не справляється з болем і діє не краще за плацебо, але при цьому залишає і безліч побічних ефектів.

Незважаючи на відкриту вченими темну сторону парацетамолу, він сьогодні є одним з найбільш затребуваних лікарських препаратів в світі, засобом, офіційно рекомендованим ВООЗ, і першою лінією оборони на випадок при підозрі на інфікування коронавірусом.

«Уявіть собі сценарій, коли людина з неяскраво вираженими симптомами Covid-19 проковтує парацетамол, після чого вирішує, що не буде нічого страшного, якщо вона зустрінеться з друзями», – розмірковує Вей, пропонуючи терміново переглянути усталене ставлення до парацетамолу.