Тепер хоче блокувати сонячні промені

Тепер хоче блокувати сонячні промені
Сонце, що 17 серпня 2018-го сідає в пелені диму лісової пожежі над Альбертою у Британії - видно почервоніння та затемнення Сонця, що зникає з поля зору задовго до того, як досягне лінії горизонту. Інтервали зйомки з автоматичною експозицією за допомогою Canon 6D MkII та об'єктива 35 мм. Кадри є частиною великого 200-кадрового таймлапсу, обробленого за допомогою LRTimelapse, (Фото: VW Pics/Universal Images Group через Getty Images).

Підприємство Білла Гейтса має на меті розпорошити пил в атмосферу, щоб заблокувати сонячні промені. Що може піти не так?

Мільярдер Білл Гейтс фінансово підтримує розробку технології відбивання сонячного світла від атмосфери Землі для досягнення глобального ефекту охолодження.

Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) – експеримент, започаткований Гарвардським університетом, з відбивання сонячних променів шляхом розпилення в атмосферу аерозолю карбонату кальцію (CaCO3) буцімто для запобігання наслідків глобального потепління.

Дослідження ефективності сонячної геоінженерії роками зупинялися через суперечки. Противники вважають, що така наука буде супроводжуватися непередбачуваними ризиками, включаючи екстремальні зміни погодних умов, не схожі на тенденції потепління, свідками яких ми вже є. Екологи також побоюються, що різка зміна стратегії пом’якшення буде розглядатися як зелене світло для продовження викидів парникових газів без змін у поточному споживанні та виробництві.

SCoPEx у червні поблизу міста Кіруна (Швеція) Шведська космічна корпорація погодилася допомогти запустити повітряну кулю з науковим обладнанням на висоту 12 миль (20 км). Вважають, що цей запуск не призведе до викиду стратосферних аерозолів. Скоріше, це буде лише випробування для маневрування повітряної кулі та перевірки комунікацій та операційних систем. У разі успіху це може стати кроком до другого експериментального етапу, який дозволить випустити в атмосферу невелику кількість пилу CaCO3.

Професор прикладної фізики та державної політики Девід Кіт (Гарвардський університет) застерігає про «реальні проблеми» в геоінженерії, що можуть виникнути в результаті експерименту. Кіт та інші вчені SCoPEx в 2017 році опублікували наукову роботу, в якій припускають, що пил в озоновому шарі, може реагувати з молекулами, що сприяє руйнації озону. «Подальші дослідження цього та подібних методів можуть призвести до зниження ризиків і підвищення ефективності методів сонячної геоінженерії», – пишуть автори статті.

Нагадаємо: Геоінженерія (або кліматична інженерія) – це комплекс заходів, спрямованих на активну зміну кліматичних умов у локальному регіоні Землі або по всій планеті.

Тепер хоче блокувати сонячні промені
Санта-Клара (Каліфорнія). Глобальний марш проти хімічних трас та геоінженерії. 27 вересня 2014 р.

Точна кількість CaCO3, необхідна для охолодження планети, невідома. І вчені SCoPEx так само не можуть конкретно підтвердити, чи є це найкращий стратосферний аерозоль для цієї роботи. Ранні дослідження показують, що ця речовина має «оптичні властивості», які дозволять їй поглинати набагато менші випромінювання, ніж сульфатні аерозолі, викликаючи значно менше стратосферне нагрівання.

Мета: як тільки вивільниться необхідна експериментальна кількість CaCO3, повітряна куля пролетить крізь неї, відбираючи зразки атмосферних реакцій і фіксуючи результат динаміки. Френк Койч, головний дослідник проекту, не може сказати, який саме результат можна отримати. Ідеальний аерозоль взагалі не буде відразу втручатися в стратосферну хімію: «Єдине, що він зробить, – це розсіє максимум сонячного світла і в результаті чого планета охолоне».

Прихильники геоінженерії посилаються на глобальний ефект охолодження від вивержень вулканів, які є результатом внесення сірчаного попелу в атмосферу. Наприклад, виверження гори Тамбора в Індонезії в 1815 році призвело до «року без літа». У 1991 році виверження гори Пінатубо на Філіппінах знизило глобальну середню температуру на 0,5°C. У звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату припускається, що процедура SCoPEx може знизити глобальну температуру на 1,5°C за не більше ніж 1-10 мільярдів доларів на рік.

Джерело

Залишити коментар