Цетрарія ісландська

Цетрарія ісландська
Цетрарія ісландська

Хімічний склад цетрарії ісландської,
Дія цетрарії ісландської,
Способи застосування цетрарії ісландської.

Цетрарія ісландська або ісландський мох (Cetraria islandica (L.) Ach.) – багаторічний листоподібно-кущистий лишайник родини Parmeliaceaea (пармелієві). Народні назви: сухоборний мох, олейний мох.

Лишайник цетрарія ісландська висотою до 10-15 см із багатолопатевою розгалуженою зеленувато-бурою, оливково-зеленою, зеленувато-сірою сланню. Мох прикріплений до ґрунту або до кори дерев, пнів волосками – ризоїдами. На кінцях розширених лопатей цетрарії ісландської знаходяться плоскі, круглі, дископодібні, спочатку зелені, а пізніше коричневі плодові тіла.

У суху погоду слань цетрарії ісландської тверда, крихка, коричнева, а у вологу – м’яко шкіряста.

Цетрарія ісландська – своєрідний комплексний організм, що складається з грибних ниток і зелених водоростей.

Зростає цетрарія ісландська на піщаному ґрунті в високогірній мохово-лишайниковій тундрі, на торфовищах і дюнах, в соснових лісах і на кам’янистих місцях високих гір, по високих гірських галявинах, на корі старих пнів, в гірських лісах. Поширена цетрарія ісландська в тундровій і лісовій зонах і високогірних районах майже повсюдно.

Для лікування використовують слані цетрарії ісландської. Заготовляють їх протягом всього літа, відриваючи вручну від землі або кори пнів і дерев, очищають від сторонніх домішок і сушать на свіжому повітрі під навісами, в добре провітрюваних приміщеннях або на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині.

Готову сировину пакують у мішки по 25-50 кг і зберігають у темних сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 2 років.

Хімічний склад цетрарії ісландської. Цетрарія ісландська містить слизові речовини – ліхенін (до 64%) і ізоліхенін (до 10%), цукри – глюкозу і галактозу, віск, жири, камедь, вітамін B12, мінеральні солі, гіркоту цетрарін, лишайникові кислоти – параліхестерінову, протоліхестерінову, протоцетрарову, уснінову, фумаропротоцетрарову, які мають антибіотичні властивості, мінеральні речовини – залізо, марганець, мідь, хром, нікель, бор, титан, молібден.

Дія цетрарії ісландської. Слизи і кислоти, що містяться в лишайнику, мають заспокійливу дію. Лишайникові кислоти мають високу антимікробну активність відносно стрептококів, стафілококів, туберкульозної палички. Відвар лишайника цетрарії ісландської надає пом’якшувальну дію при бронхітах, бронхіальній астмі, проносах, виразках шлунка і кишечника, посилює виділення шлункового соку, регулює діяльність шлунково-кишкового тракту.

У народній медицині відвар лишайника цетрарії ісландської застосовують при туберкульозі легень, кашлюку і багатьох хворобах дихальних органів, при розладах діяльності шлунково-кишкового тракту, як загально зміцнювальний засіб при тривалих хворобах. Зовнішньо відвар цетрарії ісландської використовують для промивань і примочок при гнійних ранах і виразках, опіках і фурункулах.

Способи застосування цетрарії ісландської:
– настій (1 столову ложку лишайника цетрарії ісландської залити 2 склянками холодної води, довести до кипіння, процідити) приймати теплим або гарячим по столовій ложці протягом дня при туберкульозі легень, кашлюку, розладах шлунка і кишечника;

– відвар (1 столову ложку лишайника цетрарії ісландської залити 2 склянками окропу, кип’ятити 10 хвилин, процідити) приймати по 1 столовій ложці в теплому вигляді протягом дня при хворобах дихальних органів.

Залишити коментар