Цивета африканська і Chanel № 5

Цивета африканська і Chanel № 5
Цивета африканська (Civettictis civetta)

Африканська цивета (латинською Civettictis civetta) є найбільшим представником африканських віверових. Африканську цивету можна знайти на півдні від Сахари впоперек всієї Африки від узбережжя до узбережжя.

Цивета або африканська куниця – одинокий ссавець, якого легко впізнати за його унікальним забарвленням. Чорні і білі смуги і плями покривають грубе волосяне хутро тварини. Чорні смуги, що оточують очі африканської куниці, нагадують єнота. Іншими відмітними ознаками африканської цивети є її непропорційно великі задні кінцівки і еректильний спинний гребінь.

Африканська куниця – всеїдний універсал. Більш активна вночі, вдень цивета спить в густій рослинності. Харчується дрібними хребетними, безхребетними, яйцями, падаллю і речовинами рослинного походження, здатна зловити отруйних безхребетних, таких як багатоніжки, змії. Під час полювання виявляє здобич насамперед за запахом і звуком.

Деякі віверові, такі як африканська цивета і водяна цивета Конго, є напівводяними. Вівверові в більшості своїй живуть на землі, але, наприклад, є пальмова куниця, що мешкає на деревах і їсть фрукти.

До нашого часу із сім’ї віверові дійшли тільки Binturong, які відповідають або перевищують африканську цивету в розмірах. У той час як самицям іноді приписують трохи більші розміри, між статями у вимірах майже немає ніяких великих помітних відмінностей.

Цивета, як і всі куниці, має промежині залози, які виробляють рідину, відому як цивет. Циветом тварина маркує свою територію, а люди використовують його в парфумерній промисловості.

Цивета африканська і Chanel № 5
Цивета африканська

Африканська цивета є кремезною твариною з довгим тілом (довжина голови і тіла тварини – від 67 до 84 см, хвіст – 34-47 см). Але відносно свого розміру ця тварина досить коротконога (висота плеча в середньому до 40 см), задні кінцівки помітно більші і потужніші. Вага тварини може коливатися від 7 до 20 кг, з середньою масою близько 12,5 кг.  Цивета має коротку широку шию з загостреною мордою, невеликі округлі вуха, маленькі очі і довгий пухнастий хвіст.

На лапі африканської куниці п’ять пальців, перший палець трохи осторонь від інших, кігті довгі, вигнуті, напівзібрані. Її ноги компактні і не підходять для риття або підйому, підошви ніг голі.

Череп африканських цивет модифікований, синапсидний (тероморфний), найдовший з будь-яких віверових, має добре розвинений сагітальний гребінь, велика площа якого призначена для прикріплення скроневого м’яза. Вилична дуга надійна і забезпечена великою площею для прикріплення жувального м’яза.  Міцна мускулатура щелепи африканської цивети орієнтована на всеїдні дієти, наносить потужний укус. Загалом у африканської цивети є сорок зубів (зубна формула: 3/3, 1/1, 4/4, 2/2).

Цивета африканська і Chanel № 5
Chanel № 5

Як і у багатьох інших ссавців, африканська куниця має два типи хутра: підхутро та остьове волосся. Хутро цивети, як і відбитки пальців у людини, є унікальним. Волосяний покрив африканської цивети грубий і жилавий. Спинний основний колір хутра варіюється від білого до кремово-жовтого і навіть червоного. Смуги і плями, які покривають тварину, від темно-коричневого до чорного кольору. На задніх кінцівках на хутрі і на середній частині тварини присутні горизонтальні лінії, вертикальні смуги спереду вище передніх кінцівок.

Хвіст африканської цивети чорний, з кількома білими смугами, лапи повністю чорні, голова, шия і вуха чітко позначені. Чорні смуги простягаються через очі і забарвлюють шию тварини, через дві чорні смуги на шиї це забарвлення називають подвійним коміром.

На хребті тварини від шиї до основи хвоста знаходиться еректильний спинний гребінь. Волоски еректильного гребеня більші ніж решта волосяного покрову. Якщо африканська куниця відчуває загрозу, вона підвищує свій спинний гребінь, щоб виглядати більш грізною і небезпечною. Така поведінка у хижаків характерна для оборони.

Добре відома залоза промежини цивети виділяє білу або жовту воскову речовину під назвою цивет (civet), яку використовують куниці для маркування території та люди, як основу для парфумів.

Анальні залози і залози промежини є у самців і у самиць африканської куниці. Але залози самців більші і можуть виробляти більше секрету. Залози промежини розташовані між мошонкою і крайньою плоттю у самців і між анусом і вульвою у самиць.

Назва Civettictis походить від французького Civette і грецького ictis, що означає ласка. В Африці з давніх часів куницю цінували як домашню тварину. Протягом сотень років секрет залози промежини куниці цивети був основним інгредієнтом багатьох парфумів. Африканських віверових тримали в неволі і доїли для отримання цивету. Його використовують і сьогодні, хоча з моменту створення синтетичного мускусу застосування цивету пішло на спад.

За тиждень тваринка може виділити до 3-4 грамів цивету, і це може бути продано трохи менше ніж по п’ятсот доларів за кілограм. Лабораторні тести виявили цей інгредієнт в Chanel № 5. WSPA стверджує, що Chanel, Cartier і Lancôme зізналися у використанні цивету в своїх продуктах.

Середня тривалість життя африканської куниці п’ятнадцять-двадцять років. Спарювання відбувається в теплі і вологі літні місяці (з серпня по січень), в часи збільшення популяцій комах. Самиці створюють гніздо, яке знаходиться в густій рослинності і, як правило, вирите іншою твариною. Зазвичай самиці африканських віверових народжують від одного до чотирьох дитинчат. Але цим самицям властивий поліеструс, і вони можуть мати до трьох приплодів за рік.

В порівнянні з іншими хижаками молодь цих тварин народжується на просунутій стадії. Дитинчата покриті темною короткою шерстю і одразу після народження можуть повзати. Через півтори доби після народження вже вилазять із гнізда, але ще місяці два через молоко залежать від своєї матері і потребують її захисту.

Залишити коментар