Категорії
Різне

Турбійон – іграшка для багатіїв

Людина завжди мріяла подолати силу земного тяжіння, що знаходить своє відображення в фольклорі різних народів світу, в історіях про міфологічних героїв. Через деякий час, завдяки розвитку технологічних наук, мрія людства, нехай і побічно, але реалізувалася через створений турбійон.

Тепер в опозицію з гравітацією вступили годинникові майстри. Зрозуміло, не своєю власною особистістю, а за допомогою складної і дорогої техніки. В 1801 році геніальний винахідник-годинникар Абрахам-Луї Бреге посмів заборонити гравітації впливати на роботу годинникового механізму. Саме він в 1795 році винайшов, а вже в 1801-му запатентував винахід, який і дотепер застосовується у приладах вимірювання часу – Tourbillon Regulateur або турбійон (французькою «вихор»). У 1823 році Бреге помер, встигнувши створити і продати всього 35 годинників з турбійоном.

Сьогодні деякі дослідники низький попит на турбійони пояснюють тим, що цей винахід занадто випередив свій час. Інші схильні вважати, що цей механізм дуже високої складності, тому трудовитратний і занадто дорогий. Є й такі, для яких турбійони – нехай і дуже красива, але абсолютно марна іграшка. Щоб визначитися, хто прав, а хто не дуже, варто розібратися, навіщо взагалі Бреге вирішив настільки ускладнити годинниковий механізм.

Турбійон – іграшка для багатіїв
Турбійонний механізм в сучасних моделях елітних годинників

Однією з головних турбот годинникових майстрів всіх часів була точність ходу годинникового механізму. І після різних робіт по оптимізації конструкцій вузлів і агрегатів приладів часу, механізації процесу обробки деталей, вдосконалення регуляторів ходу, усунення інших факторів, що впливають на роботу механізму і входять в можливості впливу на них людини, перед годинникарями встала одна із найважливіших задач – вплив гравітації на роботу годинникового механізму.

Особливо актуальною ця проблема була в епоху Бреге щодо кишенькових годинників. Адже вони, на відміну від годинників підлогових або настінних, ніколи не перебували в стаціонарному положенні, а постійно лежали в кишенях жилетів, піджаків або пальто своїх власників в самих різних положеннях. Зміни положення в просторі негативно відбивалися на точності ходу, оскільки баланс годинникового механізму під впливом сили земного тяжіння зміщувався від геометричного центру і змінював амплітуду своїх коливань. В залежності від напрямку такого зміщення, годинники починали або поспішати, або відставати. Причому, якщо зміна орієнтації годинника відбувалася в одному напрямку кілька разів поспіль, то зміна ходу «накопичувалася» (годинники поспішали або відставали все більше), а якщо становище змінювалося з періодичною зміною орієнтації, то різниця ходу годинника компенсувалася.

Турбійон – іграшка для багатіїв
Турбійон, який свого часу подолав гравітацію

Саме принцип цієї компенсації Абрахам-Луї Бреге вирішив використовувати для нейтралізації впливу гравітації. Тобто, якщо тримати годинник протягом хвилини в одному певному положенні, а потім стільки ж часу тримати його в іншому, то дві накопичені похибки просто «поглинуть» одна одну. Звичайно, власник годинника не стане стежити за тим, щоб його годинник постійно знаходився в різних положеннях ще й протягом одного і того ж часу. А значить, необхідно було розробити такий механізм.

Створений Бреге турбійон був мініатюрною мобільною платформою, на якій містилися всі деталі годинникового механізму з розміщеним в центрі балансом. Ця платформа здійснювала один повний оборот навколо своєї осі за одну хвилину, а зафіксований на ній баланс, в кожен момент свого ходу був неточним, проте всі його неточності також компенсувалися протягом одного обороту турбійона. Виходило – чим частіше годинникам змінювали положення, тим точніше вони йшли.

В силу своєї дорожнечі годинники з турбійоном відразу ж стали привілеєм для багатих людей, оскільки кожен такий пристрій збирався тільки досвідченими годинникарями з сотень мікродеталей і важив не більше одного грама. Над одним турбійоном майстер працював не один рік і створював його виключно за індивідуальним замовленням.

В даний час турбійони також вважаються одними з найбільш складних пристроїв годинникового механізму. Вартість моделей годинників з турбійоном досягає декількох десятків тисяч доларів, а виробляє їх не більше 20 годинникових заводів-гігантів, відомих по всьому світу, серед яких такі марки, як Omega, Zenith, Cartier, Vacheron Constantin, Breguet, Patek Philippe, Blancpain, Silberstein, Antonio Prezuiso, Franck Muller, Ulysse Nardin, Audemars Piguet, IWC, Girard-Perregaux, Parmigiani, Daniel Roth.

Турбійон сьогодні є однією з найбільш складних і дорогих годинникових конструкцій і виробляються дуже обмеженими партіями. Наприклад, щорічний тираж Sky Moon Tourbillon від Patek Philippe становить всього чотири екземпляри. Вартість такого годинника – близько одного мільйона доларів.

Сучасні турбійони включають в себе 40-90 частин і важать близько 0,5 г, а для їх виготовлення використовуються надлегкі матеріали, такі як, наприклад, титан. Крім стандартної моделі, в сучасному годиннику зустрічаються і, наприклад, турбійони, які здійснюють один оборот не за хвилину, а за 30 секунд або за 4 – 6 хвилин.

У 1927 році Альфредом Гельвігом був винайдений «літаючий» (flying) турбійон, в основі якого ротор, зафіксований тільки з одного боку. Така конструкція складніша і в той же час менш надійна, але більш витончена і ефектна, що важливо з урахуванням того, що більшість виробників роблять турбійон відкритим для власника, тобто за його роботою можна спостерігати крізь віконце циферблата. Для справжнього поціновувача годинників спостерігати за обертанням такого мініатюрного механізму, що включає в себе безліч дрібних деталей – ні з чим непорівнянне видовищне задоволення.

Турбійон – іграшка для багатіїв
Турбійон 1801 року

Однак експерти стверджують, що саме зовнішньою ефектністю якраз таки і обмежений практичний ефект від цього складного і наддорогого турбійона. Більш того, нерідко деякі майстри навіть називають його шкідливим для точності ходу наручного годинника. Адже Бреге розробляв турбійон, спираючись на особливості експлуатації виключно кишенькового годинника.

Сьогодні ж турбійони встановлюються на наручний годинник. На відміну від своїх кишенькових попередників, наручний годинник переважно розташовується в горизонтальному положенні, тому вважають, що турбійон часто дестабілізує баланс, який перебуває в оптимальній для нього позиції – перпендикулярно до вектора дії сили тяжіння. Навіть сам Бреге не заперечував того факту, що в горизонтальній площині обертів турбійонів відбуваються вхолосту. Крім того, для безперервного обертання турбійона необхідна енергія, яка забирається у балансу, що є «серцем» годинникового механізму і відповідає за точність його ходу.

Заради справедливості, варто зазначити, що точність ходу наручного годинника з турбійоном укладається в допустиме відхилення -4 – + 6 секунд за добу. Для механічного годинника це зовсім навіть непогано, але тільки не для кварцового.

Турбійон – іграшка для багатіїв
Мікромеханізм годинникового пристрою

Таким чином, можна зробити висновок: турбійон – не тільки складний, дуже крихкий, дико дорогий механізм; є винятковою відмінністю годинників елітних моделей і ознакою витонченого смаку їх власника, а також свідчить про вміння цінувати справжнє мистецтво. Адже і сьогодні годинникарі могли б почати ставитися до того ж, скажімо, механізму з автопідзаводом з благоговінням і робити ротор, наприклад, із золота або платини. І це будуть купувати.

Турбійон – іграшка для багатіїв
Годинник «Зеніт» з турбійонним механізмом

А якщо врахувати, що турбійон був створений для людини, а не навпаки, нічого не заважає годинниковим майстрам зробити мости, якими турбійон кріпиться до платини, не золотими, а, припустимо, скромними амортизованими гармошками, як це робить у своєму годиннику Royal Oak Concept від Audemars Piguetротор.

Залишити відповідь