Тирлич хрещатий

Тирлич хрещатий
Тирлич хрещатий, квітка рослини

Хімічний склад тирличу хрещатого,
Дія тирличу хрещатого,
Способи застосування тирличу хрещатого.

Тирлич хрещатий (Gentiana cruciata L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Gentianaceae (тирличеві). Народні назви: серцева трава, змійовик, лихоманник, ранник.

Тирлич хрещатий
Тирлич хрещатий, склад рослини

Рослина тирлич хрещатий з товстим кореневищем, з прикореневою розеткою еліптичного листя і прямими стеблами висотою 20-60 см.

Прикореневе листя тирличу хрещатого (5-8 шт.) обернено-яйцеподібно-ланцетне. Стеблові листки супротивні, в кількості 4-10 пар, сидячі, яйцеподібно-ланцетні, попарно зрощені у піхви. Квітка – дзвіночок, синій всередині і білувато-синій зовні.

Квітки тирличу хрещатого скупчені пучками в пазухах верхніх листків, на коротких квітконіжках. Віночок зрісся, з 4 відігнутими лопатями, чашечки трубчасті, з 4 зубцями. Плід – довгаста двостулкова багатонасінна коробочка.

Насіння тирличу хрещатого коричневе, блискуче. Цвіте в червні – серпні, дозріває у вересні – жовтні.

Зростає рослина на сухих схилах, по чагарниках, на полях, луках, по горбах, в молодих лісах, в горах. Поширена в середній смузі Європи, в Західному Сибіру, в Казахстані.

Для лікування використовують кореневища і коріння тирличу хрещатого. Заготовляють їх у жовтні, очищають від землі, швидко миють у холодній воді, просушують на повітрі, потім сушать в сушарках при 50 °С.

Хімічний склад тирличу хрещатого. Кореневища і коріння тирличу хрещатого подібні за хімічним складом з тирличем жовтим. У листі є аскорбінова кислота і гіркі речовини. Рослина злегка отруйна.

Дія тирличу хрещатого. Кореневища і коріння тирличу хрещатого збуджують апетит, посилюють секреторну діяльність шлунково-кишкового тракту, мають сечогінну, жовчогінну, послаблювальну, антисептичну, ранозагоювальну властивості.

В медицині препарати тирличу хрещатого застосовують для поліпшення апетиту, при порушеннях травлення, що супроводжуються ахілією, при запорах і як жовчогінний засіб.

У народній медицині тирлич хрещатий використовують при різних шлунково-кишкових, легеневих, серцевих захворюваннях, при артритах, подагрі, ревматизму. Настоєм коренів промивають рани і виразки.

Порошок з коріння тирличу хрещатого використовують як присипку.

Способи застосування тирличу хрещатого:
– при легеневих, кишкових, серцевих, захворюваннях застосовують відвар (2 чайні ложки сухих коренів тирличу хрещатого залити 2 склянками води, кип’ятити 10 хвилин, настоювати 2 години, процідити) по ½ склянки 3 рази на день до їжі;

– при печії приймати настоянку (4 чайні ложки кореневищ і коренів тирличу залити 0,5 л горілки, настояти 20 днів) по 2-3 столових ложки до їжі або по чарці перед обідом;

– незагоєні рани присипають порошком з коріння тирличу.

Залишити коментар