Тирлич жовтий

Хімічний склад тирличу жовтого,
Дія тирличу жовтого,
Способи застосування тирличу жовтого.

Тирлич жовтий (Gentiana lutea L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Gentianaceae (тирличеві).

Народні назви: гірчанка, лихоманник.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий, склад рослини

Рослина тирлич жовтий з коротким товстим багатоголовним жовто-бурим кореневищем діаметром до 20 см і довгими коріннями, що відходять від нього.

Стебла тирличу жовтого округлі, порожнисті, заввишки 50-130 см. Листя супротивні, великі, еліптичні, нижні – овальні, на черешках, великі, жовті, на квітконіжках, зібрані півкільцями в пазухах верхніх листків. Цвіте в липні-серпні, плоди дозрівають у вересні. Плід – довгаста коробочка з численним насінням.

Зростає тирлич жовтий на високогірних субальпійських луках, серед високогірних чагарників і лісів, на вологих багатих крейдою ґрунтах.

Тирлич жовтий культивується на плантаціях. Поширений в Карпатах.

Для лікування використовують кореневища і коріння тирличу жовтого. Заготовляють їх восени. Викопані корені очищають від землі і дрібних корінців, миють у холодній воді, розрізають на шматки і швидко сушать на горищах, в добре провітрюваних приміщеннях або в сушарках при 40 °C.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий, квітка рослини

Хімічний склад. Кореневища і коріння тирличу містять гіркі глікозиди (амарогентин, генціамарин, генціїн, генціопікрин), алкалоїд генціанін, жирну олію, трисахарид генціанозу, вітаміни, генціостерин, камедь, смолисті, пектинові речовини, барвники.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий, листя рослини

Дія тирличу жовтого. Відвар кореневищ і коренів тирличу жовтого стимулює секрецію і моторну функцію шлунково-кишкового тракту, збуджує апетит, покращує травлення, усуває печію, має бактерицидну, протизапальну і жовчогінну дію.

В медицині препарати тирличу застосовуються при втраті апетиту, диспепсії, ахілії і як жовчогінний при захворюваннях жовчного міхура.

Кореневища і коріння тирличу жовтого входять до складу цілого ряду фармацевтичних препаратів – гіркої настоянки, складної хінної настоянки, складного помаранчевого еліксиру, гірких апетитних зборів та інших препаратів.

У народній медицині відвар кореневищ і коренів тирличу жовтого застосовують всередину при відсутності апетиту, печії, запорах і багатьох шлунково-кишкових захворюваннях, при туберкульозі легень та інших легеневих хворобах, артритах, подагрі, ревматизмі.

Тирлич жовтий
Тирлич жовтий

Настоянка тирличу покращує апетит, знімає печію. Міцний відвар з суміші 1 частини коренів і кореневищ тирличу і 3 частин дубової кори є хорошим засобом при сильній пітливості ніг. У цьому відварі парять ноги перед сном. Порошком з коріння тирличу і квіток ромашки присипають гнійні і незагоєні рани.

Застосовується в лікеро-горілчаній та пивоварній промисловості.

Способи застосування тирличу жовтого:

– при подагрі, артритах, ревматизмі приймають настій (3 чайні ложки подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого залити 3 склянками окропу, настоювати 4 години, процідити) по ½ склянки 3-4 рази на день до їжі;

– для підвищення апетиту, при печії приймати настій (1 столову ложку сухих коренів і кореневищ тирличу жовтого залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3 рази на день до їжі;

– від печії і для апетиту приймають аптечну настоянку тирличу по 20 крапель на 100 мл води до їжі;

– при запорах приймати по ¼ склянці відвару тирличу жовтого (4 г подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого настоюють в 200 мл води 4-8 годин в емальованому посуді, потім в цій же воді 10-20 хвилин їх варять на повільному вогні під закритою кришкою, помішують, настоюють 15-30 хвилин, проціджують, корені віджимають і додають до попереднього обсягу витяжки), відвар використовують протягом дня;

– для підвищення апетиту 1 чайну ложку апетитного збору (10 г подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого і 20 г трави деревію звичайного) заварити як чай 1 склянкою окропу і приймати по 1 столовій ложці до їжі.

Залишити відповідь