У Британії знайшли рідкісний метеорит

У Британії знайшли рідкісний метеорит
Подібні космічні сюрпризи - дуже давні метеорити, що містять велику кількість органіки і складних молекул, а саме - амінокислот (фото space)

Тиждень тому в Англії впав метеорит. На думку науковців, вуглистий хондрит – це рідкість на планеті Земля.

У Британії знайшли рідкісний метеорит
Вчені стверджують, що материнські вуглецеві хондрити проходять атмосферу Землі зі швидкістю 240 000 км/год, чим пояснюється їхнє обгорання (фото NHM)

«Купа обвугленого каменю на доріжці до будинку», – так описав свою знахідку житель Уінчкомба в Глостерширі, що на заході Англії. Вигляд того, що знаходилося в пластиковому пакеті, куди він поклав цю обвуглену купу, у вчених викликав захоплення. Обвуглений камінь виявився уламком метеорита, що 28 лютого 2021 року летів в небі над півднем Англії.

Хімічна назва речовини – вуглистий хондрит – це кам’янистий матеріал, що зберіг незмінний склад з моменту утворення нашої Сонячної системи, 4,5 млрд років тому. Всього в світі до сих пір знайдено 51 метеорит такого типу, а для самої Британії це перший випадок.

У Британії знайшли рідкісний метеорит
Шматок британського метеорита, GLASGOW UNIVERSITY

«Вуглисті хондрити, по суті, є збереженими цеглинками нашої Сонячної системи. Багато з них містять прості органічні речовини, амінокислоти і мінерали, що утворені водою. Ці інгредієнти необхідні для розуміння того, як планета стає придатною для життя», – розказує доктор Ешлі Кінг з Лондонського музею природознавства.

Тисячі людей повідомили про те, що в неділю, 28 лютого, о 21:54 за Гринвічем, вони побачили в небі яскравий спалах. І що особливо важливо, спалах помітили не тільки люди, але і безліч спеціальних камер, якими управляє британський Fireball Alliance. Записи з відеокамер дозволили визначити ймовірну область падіння уламків.

«Десь на північ від Челтнема, у напрямку до Стоу-он-Уолд», – так описали район пошуку розшифровувачі зйомок. З таким же успіхом вони могли сказати вченим, що треба шукати голку в стозі сіна. Але дослідникам пощастило. Частина метеорита впала на добре очищену доріжку перед будинком жителя Уінчкомба.

«Коли я заглянув в поліетиленовий пакет, в який місцевому жителю сказали покласти знайдені уламки, у мене затряслися ноги. Це неймовірно. Це особливий метеорит», – говорить експерт Відкритого університету Річард Грінвуд, який поїхав перевірити, що ж знайшли в Уінчкомбі.

У район, де знайшли перший уламок і місцеві мешканці продовжували знаходити все нові й нові фрагменти метеорита, негайно відправили пошукову групу. В цілому вдалося зібрати близько 400 грамів матеріалу, які передали науковцям і в Музей природознавства в Лондоні.

У Британії знайшли рідкісний метеорит
Вчені і метеорит, GLASGOW UNIVERSITY
У Британії знайшли рідкісний метеорит
Маленькі шматки рідкісного метеорита, GLASGOW UNIVERSITY

«Майже всі шматочки маленькі, розміром з гранітні камені. Ще вони нагадують зламаний брикет вугілля для барбекю. Це одна з найкрасивіших речей, які я коли-небудь бачила», – захоплюється професор Моніка Грейді з Відкритого університету.

За всю історію досліджень всього на поверхні Землі зібрали залишки 65 тисяч метеоритів, але тільки 1206 з них спостерігали безпосередньо в момент падіння, і лише 51 з них відносяться до вуглисто-хондритного типу. Саме цю вогняну кулю було зафіксовано камерами при вході цього небесного тіла в атмосферу Землі, що дозволило розрахувати його орбіту. Прибув він до нас із зовнішнього поясу астероїдів, розташованого ближче до Юпітера.

«По суті, ця частина Сонячної системи (віком 4,5 млрд років) пройшла глибоку заморозку. У метеорита взагалі не було шансів змінитися з допланетарного періоду. Його аналіз дасть нам уявлення про те, якою саме була наша Сонячна система до того, як з’явилися планети», – пояснює професор Сара Рассел з Музею природознавства.

Для того щоб отримати зразок небесного тіла подібного типу, американське і японське космічні агентства відправляли зонди в космос, до астероїдів. Але британським вченим пощастило більше – рідкісний матеріал в прямому сенсі цього слова впав до них з неба.

«Так, на нього подіяла атмосфера, але він все одно повинен бути дуже близьким до свого первозданного складу. На щастя, житель Уінчкомба знайшов його протягом 12 годин після падіння. Більш ідеальної ситуації важко й придумати», – радіє Річард Грінвуд.

Важко оцінити, наскільки ця знахідка є важливою для британської науки. Останній раз в Британії уламки метеорита знаходили ще 30 років тому – у 1991 році – Артур Петтіфор із села Глаттон, що недалеко від Пітерборо (східна Англія), прополював цибулю в своєму городі, коли до нього на галявину впав 10-сантиметровий камінь, який потім назвали Глаттонським метеоритом.

Можливо, десь на просторах Уінчкомба ще лежать уламки свіжого метеорита і чекають, поки їх знайдуть. Вчені просять місцевих бути уважними і повідомляти, якщо раптом десь побачать маленькі чорнуваті камені або навіть просто гірку темного пилу.

У Британії знайшли рідкісний метеорит
Купа чорного метеоритного пилу

Знайдені шматочки радять покласти в фольгу і зайвий раз не чіпати, а ліпше сфотографувати знахідку на місці і надіслати GPS-координати. Найголовніше, поруч зі знайденим метеоритом ні в якому разі не кладіть магніт, який може знищити 4,5 млрд років інформації про Сонячну систему.

Залишити коментар