У китайській річці знайшли скарб

У річці Міньцзян провінції Сичуань (Китай) археологи виявили скарб XVII століття. Знайдено понад десять тисяч золотих, срібних і бронзових предметів, передає Xinhua.

У тому числі виявлені монети, ювелірні вироби, мечі, ножі та списи. Імовірно, скарб був загублений в середині XVII століття під час втечі ватажка селянського повстання Чжан Сянчжуна, якого переслідували війська імператора. Уточнюється, що затонуло не менше тисячі човнів, навантажених скарбами.

Скарб вдалося виявити в результаті створеного в Китаї проекту з осушення річок в районі Сичуані. Проект осушення річок для розшуку цінностей розпочали в січні 2017 року. За допомогою потужних насосів археологам вдалося оголити річкове дно і здійснити розкопки.

Річка Міньцзян

Цінності прекрасно збереглися. Фахівці впевнені, що знахідка матиме велику значимість для вивчення епохи правління династії Мін.

Сама річка зі скарбом Міньцзян протікає в центральній частині провінції Сичуань. Це найбільша повноводна притока річки Янцзи. Витоки річки Міньцзян знаходяться біля південного схилу гір Міньшань на території Нгава-Тибетсько-Цянського автономного округу. Довжина річки Міньцзян становить 735 кілометрів. Міньцзян протікає через повіт Веньчуань, де, в рамках давньої іригаційної системи Дуцзянянь, була побудована велика гребля (повз міст Ченду, Мейшань і Лешань), яка живить водою родючу долину Ченду в західній частині Сичуаньської улоговини.

Гребля Дуцзян

Чжан Сяньчжуна (1606 – 1647) – один з двох головних лідерів (Чжан Сяньчжуна поряд з Лі Цзиченом вів повстанську війну в Північному Китаї) повстань 1630-1640-х років, що в кінцевому рахунку призвели до падіння мінської династії.

У 1641 році Чжан Сяньчжуна взяв два головних міста тодішньої провінції Хугуана (сучасні Хубей і Хунань) – Учан і Чанша і у 1643 році проголосив себе царем Великого Заходу. Наступного року Чжан Сяньчжуна вторгся в Сичуань, зробивши Ченду своєю столицею.

За свідченням сучасників Чжан Сяньчжуна був відомий своєю ненажерливістю і нібито навіть мав схильність до людоїдства.

Через пару років, в 1644 році, цинські війська, що включали маньчжурів і китайців, які перейшли на бік маньчжурів, прибули в Сичуань для знищення режиму Чжан Сяньчжуна. Сам Чжан загинув в січні 1647 року, коли особисто очолював загін, який прямував з Ченду на північ для вторгнення в провінцію Шеньсі.

Чжан Сяньчжуна

Згідно з розповіддю присутнього там португальського єзуїта Габріеля Магеллана, у гори Фенхуан, поблизу Пенчжоу, Чжан Сяньчжуна повідомили, що неподалік знаходяться цинські війська. Він не повірив і з декількома своїми вершниками поскакав перевірити обстановку і дійсно вгледів маньчжурів. Серед цинів перебував китайський генерал Лі Гоїн, який вказав на Чжан Сяньчжуна маньчжурському лучнику, і Чжан Сяньчжуна був убитий однією влучно пущеною стрілою.

Після смерті Чжан Сяньчжуна була знищена і його держава Даси. Три його прийомних сина, Лі Дінго, Сунь Кевала і Лю Веньсю, продовжили ще кілька років воювати з цинами, тепер уже під прапором останнього мінського імператора Юнлі (Чжу Юлана).

Артефакти річки Міньцзян

Як скарби опинилися на дні річки? Відомо, що в 1644 році Чжан Сяньчжуна опанував Ченду і проголосив себе «царем Великої Західної держави». На той час він посварився з колишніми соратниками, пережив кілька великих поразок, встиг побувати союзником свого запеклого ворога з династії Мін, став мстивим і охочим до влади. Але на військово-політичній арені Китаю з’явився новий могутній противник – маньчжурські завойовники династії Цин.

У 1646 році селянський цар Чжан Сяньчжуна був змушений залишити столицю новоспеченої держави і виступити зі своїм військом проти маньчжурської армії. Спочатку його супроводжував успіх, але в його військах починається розбрід і хитання.

Скарби Сяньчжуна (старовинні монети)

Жовтий тигр Чжан Сяньчжуна просуває свою армію вперед і відводить назад без якоїсь ясної цілі – чи то хотів з’єднатися з військами колишніх соратників, які перейшли на бік Мін, чи, навпаки, битися з армією Мін, а може хотів виступити проти маньчжурської армії Цин… Йому так і не вдалося вибрати місце останнього бою, за нього це вирішили інші. За однією версією Жовтий тигр загинув від влучної стріли, за іншою – був поранений, узятий в полон і потім обезголовлений.

А де ж скарби? Згідно з записами в Історичних хроніках провінції Сичуань, в 1646 році Чжан Сяньчжуна намагався перевезти свої багатства по річці, але потрапив під обстріл армії Мін. Близько тисячі дерев’яних кораблів з грошима і коштовностями загорілися і пішли на дно.

Скарби Чжан Сяньчжуна

Століттями ця історія залишалася не більш як старовинною легендою, але в 1950-х роках на берегах річки Міньцзян люди регулярно почали знаходити срібні злитки.

У 2005 році будівельники, що працювали над проектом відведення річки в районі Пеншань округу Мейшань, знайшли сім срібних злитків на глибині 2,5 м. Експерти вивчили знахідки, і в 2010 році місцева влада оголосила ділянку річки Міньцзян охоронною зоною.

Проте археологи продовжували сумніватися в існуванні легендарних затонулих скарбів», але мисливці за скарбами таких сумнівів не відчували – чорні копачі дуже швидко скористалися наданими їм можливостями.

У 2011-му будівельники під час річкових робіт знову натрапили на скарб – велика кількість золотих і срібних монет і артефактів. Повідомлення про знахідку потрапило в пресу, і з тих пір від бажаючих швидко збагатитися відбою не було. За спогадами місцевих жителів, 5-6 років тому на берегах Міньцзян ходили натовпи людей з металошукачами.

Скарби Чжана

У жовтні 2016 року місцева влада оголосила про завершення розслідування, яке тривало цілий рік: поліцейським вдалося відстежити десять груп нелегальних копачів і дев’ять осередків скупки і збуту цінностей, знайдених в річці і на березі. Загальна сума нелегально здобутих скарбів склала 300 мільйонів юанів (44 мільйонів доларів).

«Одна тільки золота печатка у формі тигра, яка, судячи з напису, належала особисто Чжан Сяньчжуну, була продана за 8 мільйонів юанів», – повідомив представник місцевої поліції.

Археологи більше не змогли зволікати. На початку цього року, напередодні зниження рівня води в Міньцзян, ділянку річки біля району Пеншань розмірами 1000 метрів у довжину і 100 метрів в ширину було огороджено. Кілька водяних насосів вдень і вночі відкачували воду. І до березня річкове русло досить просохнуло для проведення розкопок.

Розкопки на осушеній ділянці річки Миньцзян (фото Xinhua/ Li He)

Практично відразу почавши роботи, на глибині 5 метрів від поверхні ріки археологи виявили купи золотих і срібних артефактів, кількість яких вже досягла 10 тисяч.

За словами китайських археологів, знайдені предмети – доказ того, що місце битви було правильно визначено.

«Серед знахідок – величезна кількість золотих, срібних і бронзових монет, ювелірні прикраси, а також предмети, що вказують на присутність армії: залізні мечі, ножі та списи», – говорить Гао Далунь, директор Інституту культурної спадщини та археології провінції Сичуань.

Скарби річки Міньцзян

Написи, вирізані на золотих і срібних злитках, прекрасно помітні: фахівці скоро займуться їх розшифровкою. Серед знахідок є також золоті, срібні та бронзові листи книг. Ювелірні прикраси вражають високою якістю виконання. Окремою роботою стане вивчення дерев’яних останків кораблів, військової амуніції і зброї. Через величезну кількість артефактів дослідження можуть зайняти роки, до того ж розкопки ще не закінчені – у археологів є час до квітня.

«Це відкриття має надзвичайну цінність для науки, історії та мистецтва. Завдяки цим знахідкам ми зможемо краще зрозуміти політичний, економічний, військовий та соціальний стан життя людей в епоху династії Мін», – сказав Лі Бося, археолог Пекінського університету.

Срібні злитки зі скарбниць Сяньчжуна, (фото Xinhua/ Li He)

Місцева влада вже планує будівництво музею поруч з місцем легендарної події, щоб «зберегти і захистити безцінні знахідки» і, можливо, вивчення знайденого проллє світло на загадкову і суперечливу особистість Чжан Сяньчжуна, запеклого Жовтого тигра Великої селянської війни.

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Exit mobile version