Укуси комах і перша допомога

Укуси комах і перша допомога
Комахи (з фр. Insecta - «тварина з насічками») - безхребетні членистоногі з підтипу Трахейодихаючі.

Оси, бджоли, комарі, шершні, мошки, ґедзі – комахи, зіткнення з якими іноді буває неминучим. Звичайно ж, потрібно бути обережним і вживати заходів безпеки, але укуси комах все ж таки трапляються. Наслідки – від невеликого почервоніння і свербіння до серйозного набряку і навіть проблем з диханням, а для алергіка або маленької дитини можуть стати більш ніж неприємними і дуже небезпечними. Тому завжди потрібно бути напоготові і знати, як правильно діяти, особливо в ситуації, що загрожує здоров’ю і життю.

Комахи – це клас безхребетних членистоногих. За традиційною класифікацією, разом з багатоніжками належать до підтипу Трахейнодишні.

Тіло комах покрито хітиновою кутикулою, що утворює екзоскелет і складається з трьох відділів: голови, грудей і черевця. У більшості видів комах другий і третій сегменти грудей мають по парі крил і по три пари ніг, що кріпляться на грудному відділі. Розміри тіла комах в межах від 0,2 мм до 30 см і більше.

Укуси комарів, бліх, клопів викликають почервоніння шкіри, може виникнути припухлість, а місце укусу може свербіти.

Якщо самопочуття залишається у нормі, а місцевий набряк невеликий і температура тіла не піднімається, то з цією проблемою можна впоратися власними силами за допомогою наступних дій:
– до місця укусу прикласти холод або лід – судини звужуються і токсичним компонентам складніше потрапити в кровотік, так швидше спадає набряклість;
– від свербіння можуть допомогти напівспиртові примочки – розвести 1:1 спирт з водою;
– промивати розчином соди (1 столову ложку соди розвести в склянці води) або просто прикласти густу содову кашку на постраждале місце.

Зазвичай неприємні явища після вжитих заходів проходять. При підвищенні температури, важкому диханні, блювоті, великому набряку та інших тривожних симптомах терміново звертатися за медичною допомогою.

Укуси жалких комах. Більш небезпечними можуть бути укуси бджіл, ос, джмелів і шершнів, які супроводжуються виникненням ущільнення запального характеру, які можуть зберігатися досить довго. З часом відбувається збільшення лімфатичних вузлів.

Особливо треба остерігатися укусів в обличчя, рот, шию, що може викликати біль, набряк і іноді, в найважчих випадках, зупинку дихання. При укусі в обличчя потрібно негайно викликати швидку допомогу.

Найнебезпечнішими в цьому плані є укуси шершнів, в результаті яких виникають ущільнення і розвиток анафілактичного шоку. Навіть один укус шершня в обличчя може виявитися смертельним, особливо якщо постраждала дитина.

Алергічні реакції на укуси комах можуть носити системний характер, який проявляється в наступному:
– утворення висипки навколо місця укусу або на інших ділянках шкіри;
– виникнення набряклості в ураженому місці, що потім може поширюватись на інші ділянки тілу;
– при множинних укусах бджіл, шершнів може розвинутися анафілактичний шок (в цих випадках потрібна негайна спеціалізована швидка допомога).

Перша допомога:
– обов’язково витягнути жало, шкіру промити господарським милом і обробити антисептиком;
– примочки або компреси на 1,5-2 години на основі напівспиртового розчину або розведеного димексиду (1:4);
– до ураженої ділянки прикласти лід або холодний компрес, що знімає набряк і свербіж;
– при множинних укусах необхідно приймати антигістамінні і протизапальні антибактеріальні препарати за призначенням лікаря. Не можна пити алкоголь, намагатися видавлювати отруту, що може привести до її поширення.

При більш серйозній реакції на укуси комах лікування може тривати кілька днів. Завжди потрібно бути напоготові і точно знати, як правильно діяти при численних укусах комах, особливо якщо це загрожує здоров’ю і життю.