Категорії
Міста, країни, люди

Унікальні артефакти на Дніпропетровщині

Унікальні археологічні артефакти XXXI ст. до н.е. – XV ст. нашої ери чекали свого часу під пластами землі Дніпропетровщини. Їх знайшли під час будівництва дороги транснаціонального значення Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка, про що повідомили в Департаменті житлово-комунального господарства Дніпропетровської ОДА.

Унікальні артефакти на Дніпропетровщині
Приблизно в VII столітті до н. е. на півдні України з’явилися перші гроші. У скіфів грошима служили наконечники для стріл. Спочатку це були прості наконечники, які використовувалися для торгівлі і для виготовлення стріл. В подальшому наконечники змінилися: стали тупими, потім в них пропала дірочка, яка потрібна, щоб вставляти наконечник в древко стріли, а потім і форма лише віддалено нагадувала наконечник. З’явилися монети-стрілки хвостиками, що за формою нагадують рибок. А давньогрецька Ольвія випускала монети-дельфінчики.

Унікальні артефакти, знайдені при будівництві траси, представлені срібними монетами часів хана Тохтамиша, залишками скіфської зброї, бронзових виробів та побутовими речами з кремнію.

«Ми активно співпрацюємо зі службою автодоріг з 2002 року. Сьогодні скрізь, де планують будувати магістралі, спочатку проходять археологи, а вже потім – дорожники. Тільки так можна зберегти унікальні пам’ятки старовини, – зазначив начальник експедиції Науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України Дмитро Тесленко. – Цього року провели розкопки на семикілометровій ділянці траси H-31, яку будують в даний час. Тепер плануємо розпочати дослідження наступних 29 кілометрів».

Траса національного значення H-31 з’єднає сучасною автодорогою Дніпропетровщину з Полтавщиною та Київщиною. Магістраль будують в обхід населених пунктів Петриківського і Царичанського районів.

Археологи працювали на п’яти ділянках біля сіл Гречане і Проточі Петриківського району. Серед знахідок – кремнієві наконечники для копій, виточені найдавнішими жителями Подніпров’я, а також скіфські наконечники стріл з бронзи і рідкісні срібні монети періоду Золотої Орди.

«За один сезон ми знайшли сім бронзових виробів, тоді як весь період незалежності України подібних знахідок було близько 20 – якщо враховувати досліди, що проводилися в різних регіонах держави, – зазначив Дмитро Тесленко – Переважна більшість з них – побутового призначення. Це і скребки для вичинки шкір, і бронзові шила. А ще вироби з кераміки додержавного періоду і середньовічні амфори».