Уран пахне тухлими яйцями

Уран – сьома по віддаленості від Сонця, третя за діаметром і четверта за масою планета Сонячної системи. Була відкрита в 1781 році.

Сьома планета від Сонця повна своїх секретів і таємниць, розкривши які можна дізнатися багато нового про походження нашої Сонячної системи. Наразі міжнародна команда дослідників ще трохи наблизилася до розгадки цих таємниць, але для цього їм довелося з’ясувати, що Уран має один з найбільш неприємних запахів, відомих людині.

Уран пахне тухлими яйцями
Обсерваторія Джеміні

У прес-релізі Обсерваторії Джеміні повідомляється, що за допомогою потужного телескопа, розташованого на вершині гавайського вулкана, в хмарних вершинах Урана виявлено сірководень. Запах цього газу для людей, як правило, асоціюється з тухлими яйцями. Також відомо, що висока концентрація сірководню є небезпечною для здоров’я і життя людини. Концентрація газу в кілька сотень частинок на мільйон може буквально вбити людину за 30 хвилин.

Тобто, якщо людині коли-небудь і судилося відвідати поверхню Урана, її може зустріти там не просто неприємний запах, але й задушення. Але з урахуванням вкрай низької температури (мінус 200 градусів Цельсія), найнеприємніше почнеться задовго до того, як людина відчує смердючий запах.

Дослідники давно підозрювали, що в атмосфері Урана концентрація сірководню значно вища, ніж в атмосфері Сатурна і Юпітера. Однак низька температура, викликана віддаленістю планети від Сонця, заморожує газ. Кристали газу можуть утворювати хмари, але спектрометрам значно складніше впоратися з вивченням твердих і важких кристалів.

Раніше корабель Voyager-2, єдиний, що добрався до планети, яку називають Крижаним гігантом, намагався з’ясувати, які хімічні речовини містяться в хмарах Урана. На жаль, в далекому 1986-му зібрати точні дані для аналізу не вдалося. Сьогодні в Обсерваторії Джеміні існують інструменти, що дозволяють досліджувати газові хмари далеких планет. Їх відкриття здатне перевернути всі припущення про еволюцію Сонячної системи.

Вивчення точного складу далеких планет допоможе визначити, де в Сонячній системі вони вперше були сформовані і як рухалися після свого виникнення. Відомо, що Уран, як і інші планети, був утворений з гігантського диска газу і пилу, який огорнув Сонце близько 4,6 мільярдів років тому. За словами Гленна Ортона, вченого з лабораторії NASA, нове відкриття свідчить про те, що на ранній стадії формування Сонячної системи стався якийсь «струс», що послужило причиною міграції планет.

Склад небесного тіла є фундаментальним параметром у визначенні його формування та еволюційної історії. Відомо, що Уран і Нептун не змогли стати газовими гігантами, як Юпітер і Сатурн. Замість цього вони стали крижаними гігантами.

Газопилевий диск (його щільність) вдалині від Сонця був більш розсіяним і з меншим об’ємом доступних матеріалів, тому Урану і Нептуну потрібно було більше часу на формування. Повільне формування цих планет сприяло тому, що у Сонця був час на вивід великої кількості гелію і водню з Сонячної системи до того, як Уран і Нептун почали захоплювати ці елементи своєю гравітацією. Отже, астрономами доведено, що Уран пахне тухлими яйцями, але прийде час, коли людство дізнається про історію виникнення Сонячної системи більше.

Залишити відповідь