В гільзі знайшли агітматеріали УПА

У лісі на Житомирщині неподалік урочища Криниченька (територія хутору Соболів) археолог-аматор знайшов італійську гільзу від снаряду, в якому були заховані друковані в 1947 році агітматеріали УПА, про що розповів виконувач обов’язків директора Радомишльського народного краєзнавчого музею Сергій Галицький.

«В гільзі, що була закрита дерев’яною пробкою, понад сімдесят років пролежали у землі три друковані артефакти: газета «Зов крови» за 1947 рік, листівка «Українська молодь!» і буклет «За що бореться Українська Повстанча Армія (УПА)», – зазначив історик. – Радомишльщина – це повстанський край, і народний спротив тут тривав до 1952 року. Лише на хуторі Соболів діяла підпільна організація з шести вояків ОУН, на хуторі Жадок – п’ятеро повстанців, у селі Негребівка – двадцятеро, так і в решті сіл».

Як розповідає історик, він також знайшов спогади МДБіста Андрущенка, в яких розказується, що таку ж гільзу з листівками УПА чекісти знайшли у 1951 р. на хуторі Жадок. У ній, так само як і у знайденій тепер, містилися листівки УПА. Тобто в 50-х роках Житомирщина ще чинила спротив радянській владі. За словами Сергія Галицького, останній бій, у якому полягли троє вояків УПА, відбувся під Глуховим-2 у 1952 році.

До наших днів, на жаль, радомишльські повстанці не дожили. Дмитро Овсієнко, останній з них, помер в 2009 році. Гільза з артефактами УПА є прямим доказом того, що повстанський рух був поширеним і на Житомирщині. Це руйнує усталений стереотип, що УПА діяла тільки на західноукраїнських землях.

В гільзі знайшли агітматеріали УПА
Документ УПА 1947 року
В гільзі знайшли агітматеріали УПА
Листівка УПА
В гільзі знайшли агітматеріали УПА
Артефакт День героїв
В гільзі знайшли агітматеріали УПА
Артефакти українських повстанців
В гільзі знайшли агітматеріали УПА
Українська повстанська армія (скорочено УПА) – підпільна військова організація часів Другої світової війни.