В голові людини новий орган

В голові людини новий орган
Орган, що нагадує набір слинних залоз

В голові людини вчені з Нідерландів випадково знайшли раніше невідомий орган, що нагадує набір слинних залоз.

В голові людини новий орган
Науковці виявили позаду носоглотки трубчасті залози

Здавалося б, що анатомію людини вже вивчено-перевивчено вздовж і поперек. Але нідерландські вчені зробили дивовижне відкриття в ході обстеження пацієнтів з раком простати під час сканування PSMA PET / CT (ПСМА – простатспецифічний мембранний антиген – мембранний глікопротеїн, що міститься в нормальних епітеліальних клітинах передміхурової залози, рівень його збільшується при раку передміхурової залози, особливо низького ступеня диференціювання, метастатичному процесі або гормон-рефрактерних формах захворювання; ПЕТ – позитронно-емісійна томографія, КТ – комп’ютерна томографія з введенням в кров рентгенконтрастної речовини для діагностики новоутворень) – введена внутрішньовенно рентгеноконтрастна речовина, що має швидкий час розпаду і після обстеження виводиться із організму природним шляхом, протягом години поширюється по тілу, після чого проводиться ПЕТ-сканування, яке триває приблизно 30-40 хвилин.

«У людини є три набори великих слинних залоз, але не в цьому місці, – говорить радіолог-онколог Ваутер Вогель з Нідерландського інституту раку. – Наскільки було відомо раніше, слинні залози в носоглотці мікроскопічно малі. Близько тисячі їх рівномірно розподілені по слизовій оболонці. Тому уявіть собі наше здивування, коли ми побачили це!»

Слинні залози виробляють слину, необхідну для роботи травної системи. Більшу частину її виділяють три основні набори залоз, відомі як привушні, підщелепні і під’язикові.

У людському організмі є ще близько тисячі дрібних слинних залоз. Вони розміщуються по всій порожнині рота і в дихальному тракті, але вони настільки малі, що побачити їх можна тільки через мікроскоп.

Непомічений раніше четвертий набір слинних залоз, відкритий командою Фогеля, набагато більший і знаходиться позаду носу і над небом, в самій середині голови.

В голові людини новий орган
Нововідкриті залози в різних проекціях: трубчасті залози, показані блакитними стрілками, поруч з іншими слинними залозами, виділеними помаранчевим кольором.

«Два органи, що висвітили при дослідженні, мають всі ознаки слинних залоз, – говорить провідний автор дослідження, хірург порожнини рота Маттейс Вальстар з Амстердамського університету. – Ми назвали їх трубчастими залозами, оскільки вони розташовані над трубчастим валиком (піднесення в носовій частині глотки, в якому знаходиться хрящ євстахієвої труби).

Трубчасті залози були виявлені у всіх 100 пацієнтів, обстежених за допомогою апарату PSMA PET / CT. Розтин двох тіл, чоловічого і жіночого, також підтвердило існування помітної неозброєним оком парної структури у вигляді дренажних капілярів в задній стінці носоглотки.

«Наскільки нам відомо, ця структура не була раніше описана ні в одному джерелі», – йдеться в звіті про дослідження, опублікованому в журналі Radiotherapy and Oncology. На відео добре видно розташування трубчастих залоз.