Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

В’язіль строкатий або різнокольоровий

Хімічний склад в’язелю строкатого,
Дія в’язелю строкатого,
Способи застосування в’язелю строкатого.

В’язіль строкатий (Coronilla varia) – чагарники або багаторічні, рідко однорічні, трав’янисті рослини родини Fabaceae (бобові). Народні назви: заяча конюшина, багатоцвіт, сухотна трава, мишачі стручки, польовий горошок, рябчик.

В'язіль строкатий або різнокольоровий
В’язіль строкатий, склад рослини

Латинська назва рослини походить від «corona» – вінець, за подібність суцвіття з вінком. Українську назву рослина отримала від слова «в’язати» через властивість паростків стелитися по землі і підійматися за допомогою вусиків на незначну висоту.

Відомі садові сорти: Emerald – листя більш багатшого зеленого відтінку, квіти рожево-білі; Penngift – введений Pennsylvania Highway Department, відрізняється енергійним ростом.

В’язіль строкатий – сланка рослина, заввишки 30-100 см. Стебла лежачі або піднімаються, всередині порожнисті, гладкі, зрідка злегка опушені, розгалужені від основи. Кореневище повзуче, гіллясте. Листя складне, чергове, непарноперисте, з еліптичними листочками і ланцетними прилистками, до 10 см довжиною, прекрасно текстуроване, складається з 5 – 12 пар довгастих зелених листочків завдовжки до 2 см і завширшки до 1 см. Прилистки ланцетні, вільні або зрощені.

Квітки в’язелю дрібні, метеликові, зібрані в напівкулясті парасольки, на довгих квітконіжках, мають звичайну для бобових форму човників, біло-рожевого або білого відтінку в контраст до листя. Оцвітина подвійна, п’яти-членна, чашечка дзвоникоподібна, віночок метеликовий, строкатий (прапор – рожевий, крила і човник – білі, дзьоб човника – темно-червоний), тичинок – до 10, маточка з верхньою зав’яззю.

Плід – стручок завдовжки 4-5 см, розпадається на членики, що вносить свій вклад в декоративний ефект рослини. Насіння – сплюснутий подовжений біб.

В’язіль строкатий – посухостійка рослина, з широким екологічним діапазоном. Полюбляє кислі або нейтральні кам’янисті ґрунти, утворює великі зарості. Віддає перевагу сонячним місцям, допустима легка півтінь. У південних областях є злісним бур’яном.

В’язіль строкатий – медонос. Цвіте в травні – серпні. Зростає на луках, схилах, лісових узліссях, серед чагарників. Поширюється швидко, утворює самосіви. Зустрічається в середній і південній смугах європейської частини материка, в Західному Сибіру, Середній Азії, Африці.

Розмножується насінням і діленням. Ділити можна протягом всього сезону. Насіння попередньої обробки не вимагає, але скарифікація бажана. Рослина відома своєю невибагливістю, здатністю закріплювати круті схили, умінням збагачувати ґрунт азотом за допомогою бактерій, що живуть на його коріннях і прекрасними квітами рожевого і білого відтінку. Оскільки бактерії, що живуть на коренях в’язелю витягають азот з повітря (в ґрунті), то рослина не вимагає великої кількості добрива.

Для лікування застосовують траву і насіння рослини. Траву зазвичай заготовляють під час цвітіння; насіння – з червня по серпень. Слід знати, що в’язіль строкатий – отруйна рослина. Тому заготовлювати траву і насіння в’язелю строкатого потрібно з великою обережністю. Бічні пагони з плодами зрізують звичайними ножицями, висушують, видаляють плодоніжки, плоди обмолочують і насіння відокремлюють просіюванням через сито.

В'язіль строкатий або різнокольоровий
В’язіль строкатий, квітка – корона

Хімічний склад в’язелю строкатого. Насіння в’язелю строкатого містить серцеві глікозиди (коронізид, коронілін), вуглевод стахиозу, жирну олію, насичені жирні кислоти, сечову кислоту. Трава – коронізид, коронілін, псевдокумарин, дубильні речовини, аскорбінову кислоту, каротин; в квітках в’язелю є також ефірна олія (0,16%), сліди алкалоїдів.

Крім того в траві і насінні в’язелю строкатого також знаходяться азотовмісні сполуки, таніни, кумарини, флавоноїди, органічні кислоти, катехіни, галактоза, фенолкарбонові кислоти, антоціани та ін.

Коронізид має характерну для серцевих глікозидів дію на серце, за характером близьку до строфантину K.

Дія в’язелю строкатого. Фармакологічні властивості в’язелю строкатого визначаються його хімічним складом. Виділений з насіння глікозид коронізид має виражену лікувальну дію на серце. Однак практичного застосування в офіційній медицині препарати в’язелю строкатого не знайшли в силу слабкої вивченості коронізиду і іншого глікозиду короніліна, виявленого також в насінні.

В народній медицині лікувальні властивості в’язелю строкатого застосовують при туберкульозі легень, лихоманці, асциті, гастроптозі, діатезі, кольках, дизентерії, злоякісних пухлинах (пригнічує ріст пухлинних клітин). Використовується як серцевий (кардіотонічний), сечогінний і кровоспинний засіб при набряках серцевого походження, кривавому проносі і як шлунковий засіб при захворюваннях, викликаних підняттям тяжкості (при опущенні шлунка). Зі свіжого товченого листя в’язелю строкатого готують однорідну масу, яку прикладають зовнішньо до уражених ділянок шкіри при порізах і саднах для зупинки кровотеч.

В'язіль строкатий або різнокольоровий
В’язіль строкатий

Способи застосування в’язелю строкатого. Настій в’язелю строкатого: 1 ч. ложки насіння або 1 ст. ложка сухої трави в’язелю на 400 мл окропу настоюють на водяній бані 15 хвилин, після охолодження проціджують. Приймають по 1 ст. ложці 4 рази на день при хронічній серцево-судинній недостатності, порушеннях серцевого ритму, больових відчуттях в області серця і як сечогінний засіб.

Рослина отруйна! Застосування препаратів в’язелю різнобарвного допустимо тільки під наглядом лікаря.

Залишити відповідь