Велика блакитна діра

Велика блакитна діра (Great Blue Hole) – одне з геологічних див поблизу півострова Юкатан (територія держави Беліз, Центральна Америка), що представляє собою круглу вирву діаметром 305 м і 120 метрів в глибину.

Найкращі види цього котловану чітко відкриваються з висоти. На знімках, зроблених з вертольоту, видна межа темної і світлої води, прозорість якої дозволяє побачити один з найдовших на планеті коралових рифів – атол Лайтхауз-Риф, який є частиною Великого Белізького Бар’єрного Рифу.

Вважали, що це геологічне утворення спочатку було системою вапнякових печер, що сформувалися в часи останнього льодовикового періоду, коли піднявся океан і звід затопленої печери обвалився, через що утворилася карстова вирва – досить поширена форма рельєфу уздовж узбережжя Белізу.

Існувала також версія, що Велика блакитна діра використовувалася стародавніми мешканцями в якості величезної посудини, в якій щось зберігалося. На користь такої точки зору говорить той факт, що стіни діри, як для випадкового утворення, досить рівні.

У тривимірному просторі Велика блакитна діра – це великий циліндр, який нагадує якийсь резервуар. Але дослідник Жак-Ів Кусто, завдяки якому Велика блакитна діра стала всесвітньо відомою, спростував той факт, що стіни блакитного циліндра побудовані людиною.

У 1972 році Жак-Ів Кусто на судні «Каліпсо» провів дослідження Великої блакитної діри і в підсумку підтвердив версію її природного утворення. Учасники експедиції спускались в Блакитну діру на одномісних субмаринах, виявили в ній масивні сталактити, деякі з яких розташовані до вертикалі під кутом 10 ° – 13 °, що вказує на геологічні зрушення.

Велику блакитну діру, яка належить до найбільших карстових котлованів, було внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Велика блакитна діра вабить шукачів пригод підводними печерами з дивовижними сталактитами і величезних розмірів сталагмітами. На глибині (близько 70 метрів) на заході чаші є входи в печери, які з’єднуються одна з одною неширокими переходами. В одній з печер знайшли три людських скелети – найімовірніше, це дайвери, що заблукали і не змогли знайти вихід з печер.

Велика блакитна діра
Блакитні діри зазвичай містять воду, що перебуває під тиском, свіжої, морської або змішаної хімії нижче рівня моря, на великій глибині, і мають доступ до глибоких печерних ходів.
Велика блакитна діра
Риби Великої блакитної діри

Велика блакитна діра в Белізі входить в десятку найкращих в світі місць для дайвінгу. До блакитного котловану від столиці Белізу (відстань 96 км) можна дістатися на катері або моторному човні.

Дайвери зазвичай занурюються не глибше 30 метрів – це пов’язано з тим, що життя через недостатність кисню процвітає ближче до поверхні. Тут у Великій блакитній дірі водолазам можуть зустрітися різноманітні види риб, включаючи гігантського групера, карибська рифова акула або зграї акул-няньок.

Фотографії у Великій Блакитний дірі і в зоні прилеглих рифів зроблені дайвером RobynJChan (травень 2010 року).

Велика блакитна діра
Насичений блакитний колір спричинений високою прозорістю води та яскраво-білим карбонатним піском.
Велика блакитна діра
Блакитні діри – це майже круглі, круто стінні западини, названі так за різкий контраст між темно-синіми, глибокими водами їхніх глибин та більш світлими синіми мілинами навколо.
Велика блакитна діра
Це середовище, яке зазвичай не є токсичним до певної глибини, є несприятливим для більшості морського життя, тим не менш може підтримувати велику кількість бактерій.
Велика блакитна діра
Над Блакитною дірою
Велика блакитна діра
Виявлено багато різних скам’янілостей, які вказують на тип форм життя, що існували в синіх дірах.
Велика блакитна діра
Дослідження блакитних дір вимагає надзвичайно високого рівня знань у галузі дайвінгу, звідси і той факт, що дуже мало дайверів коли-небудь намагалися досліджувати Велику блакитну діру.
Велика блакитна діра
Риба-лев (Велика блакитна діра)
Велика блакитна діра
Морська черепаха (Велика блакитна діра)
Велика блакитна діра
Різнобарвний краб Лайтхауз-рифу
Велика блакитна діра
Креветка (Лайтхауз-риф)
Велика блакитна діра
Мальовничі корали (Лайтхауз-риф)
Велика блакитна діра
Колючий омар Лайтхайз-рифу
Велика блакитна діра
Косяки риб у Великій блакитній дірі
Велика блакитна діра
Акули-няньки (англ. nurse shark) Великої блакитної діри
Велика блакитна діра
Акули-подружки у Великій блакитній дірі

Залишити відповідь