Категорії
Різне

Велика катастрофа 1554 року

На початку XVI століття системи флотів, які щорічно посилали до Нового Світу з товарами з метрополії і назад зі скарбами Америки, ще не існувало. Іспанці тільки освоювали землі Вест-Індії і Центральної Америки і не були знайомі з особливостями плавання у ворожих водах Карибського моря. Особливості течій і вітрів, сезони ураганів, місцезнаходження мілин і рифів, все це ще залишалося загадкою для мореплавців. Дивно, як лоцманам вдавалося проводити незграбні каравели, нао і галеони через лабіринти рифів і успішно доставляти в Іспанію.

Проте такий стан справ не міг бути нескінченним. Торгівля, що постійно посилювалася з американським континентом і зростаючий обсяг морських перевезень не могли не привести до катастрофи. Вже під час першого плавання Христофор Колумб втратив біля берегів Еспаньйоли (Гаїті) свій флагманський корабель «Санта Марія».

У 1511 році каравела під командуванням Хіеронімо де Агиляра вирушила з Дар’єна (Панама) на Санто-Домінго, щоб перевезти 20 тисяч дукатів – п’ятину, що призначалася для королівського двору. Наближаючись до Ямайки, ця каравела сіла на мілину і потонула. Іспанці змушені були пересісти в великий човен без вітрил і всього з декількома веслами, не маючи ні провізії, ні питної води, рятувались від загибелі. Через 13 днів, коли половина людей в човні померла, їх прибило до берега Юкатана.

Майя звернули іспанців в рабів і змусили робити найважчу і брудну роботу. В результаті в живих залишилося лише двоє – Хіеронімо де Агиляр, що приєднався згодом до Кортесу, і Гонсало Гіерреро, який втік на південь, в провінцію Четумаль, де незабаром став військовим радником при місцевому правителеві Начан Канні, одружився з його донькою і прийняв язичницьку віру індіанців.
Подібні випадки були аж ніяк не поодинокі. Поки іспанський флот втрачав лише окремі судна, це мало турбувало королівських чиновників. Однак стан справ швидко змінювався.

Надалі кількість аварій стала швидко рости. Перша велика катастрофа сталася у 1551 році, коли корабель, який повернувся зі скарбами Мексики, розбився об скелі на південному узбережжі Іспанії. Хоча пірнальники підняли велику частину затонулих скарбів, всіх офіцерів цього корабля в покарання відправили на галери.

У лютому 1552 року в Іспанії почалася підготовка чергового флоту для відправки в заморські американські колонії. Через півроку п’ятдесят чотири судна були готові до подорожі в Америку. Командував цією грандіозною ескадрою капітан-генерал Бартоломео Каррано. В трюмах кораблів ескадри перебували самі звичайні товари для колоній – раби, металеві вироби, такі як цвяхи, ножі, сокири, крім того, тканина, вино і навіть клавесин для розваг іспанської знаті Нової Іспанії.

Відповідно до вказівок ескадрі під керівництвом Каса де Контратасьон належало розділитися після того, як вона досягне берегів Америки. Тільки 16 кораблів повинні були прибути в Веракруз – головного порту Нової Іспанії. Решта – повинні були йти в інші гавані, щоб вивантажити там конкістадорів, священиків і чиновників іспанської адміністрації, разом з необхідними для освоєння нових земель товарами.

Флот Каррано відплив з Іспанії 4 листопада і відразу потрапив в важкі погодні умови. Флагманське судно капітана Каррано майже одразу згоріло в океані. Загинуло тоді понад 300 осіб. Тільки двадцяти морякам, включаючи й капітан-генерала, пощастило перебратися на інший корабель. Підлеглі йому кораблі під час шторму розсіялися в океані. Вісім кораблів зникло без сліду перш ніж вони досягли берегів Америки.

У лютому-березні 14 судів досягли цілі. Але й тут іспанців чекав неприємний сюрприз. Ще у вересні 1552 року ураган зруйнував портові споруди Веракруз. Незважаючи на всі намагання чиновників, відновити пристані вчасно вони не встигли. В результаті назад в 1553 році змогли відправитися тільки два судна. Решта повинні були чекати наступного сезону, оскільки відправлення через океан в одиночку, поза флоту, було суворо заборонено приписами Каса де Контратасьон.

Так починалася грандіозна драма, яка завдала першого удару добробуту Іспанії, заснованому на дешевому іспанському золоті.

9 квітня 1554 року чотири іспанських судна – «Сан Андреас», «Сан Естебан», «Еспіріту Санто» і «Санта Марія де Ікіар» покинули гавань Веракруз. В офіційному вантажному маніфесті значилося 96 000 фунтів дорогоцінних металів вартістю близько 2 мільйонів песо.

Плавання через Мексиканську затоку спочатку проходило досить спокійно. Згідно з правилами тих часів, щоб уникнути зустрічних вітрів, іспанські судна перетинали залив не прямо, а піднімалися спочатку на північ, а потім вже прямували до Гавани. Це і стало фатальним для ескадри. Через два тижні плавання біля берегів нинішнього Техаса кораблі потрапили в шторм. Зазвичай сезон ураганів в цих широтах відбувається з червня по жовтень, це вже добре було відомо іспанським лоцманам. Саме тому плавання і було розраховано на те, що воно займе період до сезону ураганів. Проте кораблі потрапили в сильний шторм у квітні – швидше за все це був шторм під час весняного рівнодення. Як би там не було, підсумок для іспанців виявився сумним. Тільки «Сан Андреас» зміг витримати шторм і зі зламаними щоглами і обривками вітрил насилу добрався до Гавани. Решта кораблів затонули 29 квітня 1554 року біля острова Падре (штат Техас, США).

Сотні людей загинули в бурхливих водах затоки. Принаймні, половина з трьох сотень людей, що знаходилися на борту суден змогли вибратися на берег. Приблизно 30 осіб, включаючи ченця, який залишив свої записки про цю подорож, змогли дістатися до іспанського поселення в Тампі, інші були вбиті індіанцями.

Про те, скільки цінностей виявилося на дні біля острова Падре, можна судити хоча б по тому факту, що загальна вартість вантажів, що перевозилися цими кораблями, становила понад два мільйони срібних песо, що становить більш ніж 9,8 мільйона доларів станом на 1975 рік.

Такі масштабні втрати не могли не викликати бажання підняти хоча б частину затонулого вантажу, і вже в липні того ж року на місці катастрофи опинилася іспанська рятувальна експедиція. Саме іспанці першими визначили приблизне місце аварії в районі 26° 30 хвилин північної широти, хоча фактично місце аварії знаходиться на 26 ° 45 хвилин північної широти.

Водолази-раби змогли підняти приблизно 35 801 фунтів срібла. Решта скарбів продовжували розбурхувати уми шукачів скарбів аж до другої половини XX століття.

У 40-і роки XX століття при розширенні порту Менсфілд зі дна моря було піднято перші уламки невідомого судна. Імовірно це була «Санта Марія де Ікіар». Землечерпалки підняли з дна цілі купи срібних монет XVI століття. Але в ті часи це мало зацікавило шукачів скарбів.

Черговий виток інтересу до зниклого флоту стався в 1967 році, коли компанія «Платоро Лімітед» оголосила, що знайшла залишки «Еспіріту Санто» в трьох милях від порту Менсфілда. Влада штату Техас наклала заборону на дослідження затонулого судна і підйом цінностей. Права на будь-які дослідження «Еспіріту Санто» були передані в Техаську археологічну науково-дослідницьку лабораторію.

Серед піднятих з місця аварії «Еспіріту Санто» предметів були абсолютно унікальні речі, які не мали аналогів на антикварному ринку. Серед них було маленьке золоте розп’яття, золотий злиток, кілька срібних дисків, бронзові знаряддя, арбалети і три астролябії. Останні вважаються найціннішими серед піднятих предметів, оскільки використовувалися в навігації ще в XVI столітті і є надзвичайно рідкісними сьогодні.

У 1972-1973 роках Комітет старовини штату Техас провів дослідження місця катастрофи, уточнивши місцезнаходження «Сан Естебана» в 5 милях від Менсфілда.

При підготовці до досліджень вченими було вивчено понад тисячу сторінок справжніх документів з іспанських архівів. Вивчення «Сан Естебана» стало справжньою польовою археологічною лабораторією. Крім підводних досліджень були проведені розкопки на березі, щоб виявити табір людей, що вижили після катастрофи, і рятувальної експедиції.

Протягом сезону 1973 року були проведені основні підводні дослідження. На поверхню було піднято більше ніж 12 тисяч кг різних побутових предметів – наймасивнішою і цінною знахідкою стала частина корми з кілем. Вони дозволили оцінити розміри судна і більш ретельно його ідентифікувати. Відповідно до отриманих даних судно мало довжину приблизно 21-30 м і водотоннажність в 170-286 тонн. Так само було піднято якір судна, зброю, інструменти, різні металеві вироби, срібна монета і злиток. Серед цікавих і цінних знахідок виявилося дзеркало, зроблене з полірованого піриту, і леза з обсидіану.

Таким чином, були виявлені всі три судна, що входили в нещасливий Срібний флот 1554 року, але історія на цьому не закінчується, оскільки велика частина срібла і до цього дня знаходиться на дні моря.

Залишити відповідь