Категорії
Міста, країни, люди Природа Різне

Великий Сталактитовий орган

Великий Сталактитовий орган – літофон (англ. Great Stalacpipe Organ – Lithophone) – це музичний інструмент, який зроблено в скелі зі шматків породи, знаходиться в Лурейських печерах (англ. Luray Caverns, штат Вірджинія, США). Найбільший орган світу функціонує за допомогою музикальної консолі, яка виробляє звуки з древніх різних за розміром сталактитів за допомогою електромагнітного соленоїдного привода з гумовими молотками, щоб урізноманітнити звукові тони.

Для музичного інструменту було підібрано тридцять сім подібних природно сформованих сталактитів – трубопроводів (традиційні труби органу) разом з консоллю клавіатури в стилі органу. Його розробив і впровадив в 1956 році протягом трьох років Leland W. Sprinkle (Ліланд Спрінкле) всередині Лурейської печери біля Національного парку Shenandoah у Вірджинії, США.

Відомі два пояснення щодо Спрінклівської концепції виготовлення інструменту. Про сприятливі атрибути Печер Luray для створення музичних тонів ще було добре відомо одразу після їх відкриття в 1878 році. Одне з найбільш ранніх посилань на виконання літофонної музики в Печері Luray приходиться на екскурсію групи на чолі з одним із со-першовідкривачів Ендрю Кемпбеллом, відрядженого Смітсонівським інститутом у 1880 році.

Згідно з доповіддю, що зберігається у власників, групу Кемпбелла здивувало формування мелодії в Печері Luray. До початку 20-го століття виступи фольклорних мелодій, співів та інших відомих творів були невід’ємною частиною екскурсій. Під час одного з таких виступів, як кажуть, в часи сучасних екскурсій Спрінкла і задумав створити Великий Сталактитовий орган, коли він на день народження сина в 1954 році гастролював в Печері Luray. В історії зачаття інструменту є те, що син Спрінкла Роберт вдарився головою об сталактит, видавши звук, який і надихнув Sprinkle придумати інструмент. Цей обліковий запис було опубліковано в статті журналу «Meccano Magazine» в 1961 році і в статті «Rosicrucian Digest» в 1959.

Sprinkle створював Great Stalacpipe Organ протягом трьох років, шукав і вирівнював поверхні відповідних сталактитів, які виробляли конкретні ноти. Потім він провів молоточки до кожного сталактита, який активується натисканням правильного ключа на клавіатурі інструменту. Ці сталактити розташовані приблизно на 14 000 м2 (3,5 акрів), але можна їх почути в будь-якому місці в межах 260 000 м2 (64-акр).

Консоль органу був побудований компанією Klann Organ Supply із Вейнесборо, Вірджинія. Оригінальний дизайн пульту з перемиканням циліндрів, що приводяться в дію за допомогою педалей і низки волочильних ручок, обсяг контролю позначених як «Pedal», «Harmonic», «Solo» і «Echo», які змінюють налаштування підсилювача. Але ця функція була згодом видалена на користь естетики, запропонував посилювати кожну ноту на постійному рівні. Орган можна чути у всіх печерах без використання акустичної системи, хоча це зазвичай таким чином не працює, коли печера відкрита для громадськості.

Протягом перших трьох десятиліть вінілові музичні платівки (7-дюймові – 33 1/3 оборотів за хвилину і 45 оборотів за хвилину) запису гри на Великому Сталактитовому органі продавали в сувенірному магазині Печери Люрей. Ці ранні записи в обробці Спрінкла можна знайти в Посібнику органів. Пізніші записи виступів Спрінкла були продані на касеті, перш ніж органіст Монте Максвелл створив свої власні механізми запису органу, які в даний час і продаються на компакт-диску в Печері Люрей. Раніше сувенірний магазин продавав записи, що були записані під час виступу органу в прямому ефірі, в той час як запис Монте Максвелла було вироблено за допомогою відбору проб, треки на цьому релізі є результатом використання синтезатора для створення кожної пісні з оригінальних зразків. Деякі подробиці про цей процес є в буклеті, який супроводжує компакт-диск.

У 2011 році фіно-шведський музичний колектив Пепе Делюкс (Pepe Deluxe) стали першими митцями по написанню і запису оригінальної композиції на Великому Сталактитовому органі. Павло Мальмстрем із групи Jari Salo зіграв і записав «In The Cave» («В печері»), який представлений в альбомі Пепе Делюкс «Queen of the Wave» («Королева хвилі»).

Джерело: The Great Stalacpipe Organ

Залишити відповідь