Від похмілля

Похмілля – це стан інтоксикації організму алкогольними напоями, супроводжується низкою неприємних ефектів фізичного і психологічного характеру (одутловатість, головний біль, дратівливість і т.п.). Одним вийти з цього стану допомагає міцна кава натщесерце, іншим – таблетка аспірину або добре прожарений тост з маслом. Всі ці методи часто базуються на інстинктивних бажаннях організму і по-своєму частково допомагають.

Основна причина виникнення похмілля – це надлишок продуктів розпаду алкоголю, які отруюють організм. Під дією ферментів етанол розпадається на складові, що тягне за собою поступове протверезіння. Однак крім етанолу алкогольні напої часто містять інші домішки – наприклад, метанол, який розпадається на формальдегід і мурашину кислоту, два сильних токсини.

Цікаво, що ферменти людини дуже вибагливі і спочатку знищують етанол, а лише потім його домішки. Це пояснює бажання похмелитися – якщо випити невелику дозу алкоголю через 8-10 годин після першого разу, то організм просто перемкнеться на новий етанол і залишить реакцію на інші шкідливі речовини «в спокої». Подібні заходи не допомагають уникнути похмілля, але можуть його трохи відстрочити.

Якщо ви дозволили собі зайвого, то похмілля вранці в будь-якому випадку буде не уникнути. Варто зазначити, що порядок прийому алкогольних напоїв справді впливає на стан сп’яніння. Також на симптоматику похмілля впливає зневоднення: коли організму перестає вистачати води, він починає забирати її з резервних систем, в тому числі з мозкової рідини. В результаті когнітивні функції мозку пригнічуються, що укупі з отруєнням токсинами призводить до симптомів і сильного головного болю.

Газовані напої (шампанське, деякі сорти пива і види коктейлів) збільшують швидкість дегідратації, а тому не варто ними також зловживати.

Відновіть баланс рідини. Під дією етанолу виникає сечогінний ефект. Без води тіло повільніше позбавляється від продуктів розпаду етанолу, тобто похмілля триває довше. При похміллі треба багато пити дрібними ковтками. Краще пити розчини для регідратації (з аптеки, наприклад) або мінеральну воду, але якщо вони не лізуть, почніть із солодкого чаю (можна з медом, якщо немає алергії на мед), томатного соку або навіть розсолу. Пийте фруктові соки та бульйони – це не універсальне лікування, але таке рідке харчування допомагає полегшити неприємні симптоми, а фруктоза з соку дасть енергію.

Пийте сорбенти. Кишкові сорбенти треба було пити, звичайно, до похмілля, але виводити з організму отрути треба всіма доступними способами. Краще віддавати перевагу не старому доброму вугіллю, а сучасним засобам, тому що проковтнути 10-20 таблеток вугілля з похмілля – сумнівне щастя.

Похмелитися чи не похмелитися? В атакованому алкоголем організмі і так повно продуктів розпаду алкоголю, пиво або інші напої лише додадуть складнощів. Коли новий алкоголь починає діяти, спочатку здається, що полегшало, але печінка на переробку вчорашнього спиртного для розщеплення минулої порції вже виділила безліч ферментів, тому при повторному алкогольному навантаженні на цей орган отруєння стане сильнішим.

Поспіть. Звичайне похмілля проходить за 24 години, тому цей час треба просто пережити (найзручніше зробити це уві сні).

Прийміть знеболювальне, якщо розколюється голова і не виходить навіть спати. Але використовуйте тільки ті ліки, які вже пробували колись: ви повинні бути впевнені в їхній лікувальній дії.

Прогуляйтеся. Рух допомагає відволіктися, а на свіжому повітрі легше виводити з крові продукти розпаду з диханням.

Що робити, коли з похмілля дуже погано? Алкогольне отруєння може призвести не тільки до болісного ранку. Іноді це провокує більш серйозний стан – інсульт або інфаркт. Тому одразу звертайтеся за невідкладною допомогою, якщо вас турбує:
– сильний головний біль;
– біль за грудиною, що може віддавати в ліву руку;
– часте серцебиття;
– блідість аж до синяви;
– зниження температури тіла;
– блювота, яка не зупиняється і не дає пити (все відразу виходить назад);
– сплутаність свідомості (важко відповідати на питання, незрозуміло, де ви знаходитесь).

Коли ви вже можете тримати голову прямо, пора зробити зусилля і дістатися до дзеркала, злякатися і зайнятися собою:
– випийте ще склянку води;
– вмийтеся і поголіться, прийміть ванну – полежати 20 хвилин в теплій ванні з морською сіллю – безцінне;
– зробіть маску з вівсянки або використовуйте готовий скраб (потрібно видалити мертві клітини шкіри і трохи підсилити кровообіг);
– зробіть компрес із зеленого чаю (пакетики завареного чаю – гарний засіб від мішків під очима);
– зробіть легкий макіяж.

Що зробити, щоб не лякати перехожих своїм виглядом? Свіжий алкогольний запах ще можна заховати звичайним чищенням зубів і ретельним полосканням рота. Навіть проста жуйка і чашка міцної кави очистять рот і приберуть неприємний запах. Перегар, який викликають продукти розпаду етанолу, просто так не замаскувати, тому що ці ж самі продукти виділяє одразу все тіло.

Все одно доведеться почистити зуби, але цього замало, потрібно зробити ще щось:
– пити чисту воду – велика кількість води викликає сечогінний ефект, а разом з сечею продукти розпаду алкоголю вийдуть з організму, а заодно і зменшиться неприємний запах;
– прийняти душ – з шкіри треба змити все те, що вже виділилося з потом;
– поснідати білковою їжею: м’ясом, яйцями, нежирним сиром – це допоможе печінці швидше переробити залишки етанолу, сніданок повинен бути з гострими прянощами – спеції викличуть невелике прискорення обмінних процесів, що скоротить час «вивітрювання» перегару з тіла.
– використовуйте ліки з бурштиновою кислотою – багато сучасних засобів від похмілля містять цей компонент. І хоча від власне неприємних відчуттів він мало допоможе, все ж з запахом стане легше.

Що зробити до підходу до столу? Будь-яке похмілля починається задовго до того, як ви вип’єте першу чарку. Щоб не вжити зайвого і потім не каятися, потрібно провести святкову підготовку організму до алкогольних потрясінь:

– розім’ятися перед вечіркою – наприклад, зробити зарядку або зайти в спортзал – вправи допомагають боротися з дією алкоголю;

– щільно поїсти – жирна їжа перешкоджає всмоктуванню алкоголю в кров;

– випити препарати, які допоможуть переробити алкоголь – це кишкові сорбенти на кшталт активованого вугілля (сучасні аналоги працюють не гірше, а пити їх треба менше) і сухі дріжджі, які допомагають розщеплювати спирт.

Що робити під час вечірки?

1) Не забувайте закушувати і вибирайте поживну їжу. Пийте не тільки алкоголь, але і соки і воду. Похмільний біль з’являється через зневоднення, тому насичуйте свої клітини рідиною (тільки не газовану – бульбашки посилять сп’яніння, це відноситься і до алкогольних напоїв, не налягайте на шампанське).

2) Не змішуйте напої. Насправді на загальний стан впливає тільки загальна кількість випитого алкоголю. При змішуванні напоїв легко заплутатися в різниці концентрації і смаків і перебрати.

3) Танцюйте. Не вмієте? Відправляйтеся погуляти. Головне – більше рухатися, щоб трохи протверезіти або хоча б проконтролювати себе, чи ще тримають вас ноги і чи не хитаються стіни.

10 способів від похмілля із розділу «анекдоти»:

– прокинувшись, різко потрясіть головою;
– зробіть перекид через голову, якщо це не допомогло і через якийсь час ви знову прокинулися на підлозі, зробіть перекид ще раз;
– увімкніть телевізор і знайдіть програму «Ранкова гімнастика»;
– понюхайте спиртне, запропонуйте вчорашньому товаришеві по чарці понюхати спиртне;
– подивіться в дзеркало, якщо це не мало належного ефекту, можете додатково посміхнутися;
– поголіться небезпечною бритвою;
– покачайтеся на гойдалках або просто подивіться на них, за відсутністю гойдалки допоможе гамак або крісло-гойдалка;
– здійсніть поїздку на тролейбусі, а ліпше на автобусі, де до хитавиці додається ще й аромат бензину;
– спробуйте згадати, скільки ви пропили вчора.