Категорії
Різне

Відкрито новий тип нейронів головного мозку

Одним із найзагадковіших людських органів є головний мозок. І не так давно він знову зміг здивувати дослідників – група вчених з Угорщини та США під час спільних досліджень виявила в корі головного мозку новий тип нейронів.
Як повідомляє редакція журналу Nature Neuroscience, за відкриття відповідають дослідники з Сегедського університету та Інституту Аллена.

Новий тип нейронів, які отримали назву «клітини шипшини» (rosehip cells) за зовнішню схожість з однойменною рослиною, були виявлені в корі великих півкуль людського мозку.

Відкрито новий тип нейронів головного мозку
Нейрони «клітини шипшини»

В процесі секвенування РНК-клітин вченим вдалося виявити тип інтернейронів, ключову роль в роботі яких грає ГАМК (гамма-аміномасляна кислота). ГАМК чи γ-аміномасляна кислота – непротеїногенна амінокислота, найважливіший гальмівний нейромедіатор центральної нервової системи людини та інших ссавців. Утворюється як ендогенно, так і може надходити ззовні, в тому числі і в складі лікарських засобів. ГАМК є біогенною речовиною, що бере участь в процесах метаболізму в головному мозку, сприяє утилізації глюкози і видаленню з головного мозку токсичних продуктів обміну. Крім цього, вона позитивно впливає на процеси пам’яті, а також відновлює кровообіг після, наприклад, інсульту.

Особливістю нових клітин є не тільки їх незвична форма, але і взаємодія з іншими типами клітин. Rosehip cells зв’язуються в основному лише з пірамідальними нейронами, які відповідають за збудження. За словами провідного автора дослідження доктора Габора Тамаса, «якщо уявити, що нейрони – це система управління автомобілем, то rosehip cells – це гальма, які зупиняють машину в строго призначеному місці.

Іншими словами, цей тип клітин може надавати гальмівну дію на ті відділи мозку, на які інші нейрони подіяти не в змозі. Такі rosehip cells ми виявили поки що тільки у людини, тому що у людей є своєрідний «генетичний підпис», притаманний нашому виду. У гризунів подібних утворень ми виявити не змогли, але можливо, що такі клітини будуть знайдені у приматів».

Залишити відповідь