Відновлення рухомості паралізованого пацієнта

Відновлення рухомості паралізованого пацієнта

Сорокарічний Дарек Фідика у 2010 році під час нападу отримав декілька ножових поранень в спину, внаслідок чого спинний мозок був пошкоджений, нижню половину тіла паралізувало. Але тепер після інноваційного курсу лікування, під час якого в пошкоджену ділянку спинного мозку пересадили клітини з носової порожнини, чоловік зміг знову ходити.

Хірурги нейро-реабілітаційної клініки у польському Вроцлаві за допомогою групи британських медиків, яку очолював професор Джефф Райсман, голова кафедри Нейронної регенерації (University College London’s Institute of Neurology), зробили першу в світі успішну операцію з відновлення нервових клітин спинного мозку. Нейрохірург-консультант центру у Вроцлаві Павло Табаков (керівник групи польських медиків) каже, що донедавна регенерація спинного мозку була чимось неймовірним.

Для лікування медики використали гліальні клітини складової системи нюху самого пацієнта. Завдяки цим клітинам нервові тканини нюхової системи мають змогу постійно оновлюватися.

Пацієнту зробили дві операції. Під час першої з нервової тканини нюхової системи вилучили одну нюхову цибулину. Отримані клітини вирощували в спеціальному розчині в лабораторних умовах, після чого через два тижні отримали близько 500 тисяч гліальних клітин. Нові клітини шляхом мікроін’єкцій пересадили над і під пошкоджений сегмент спинного мозку. Всього було зроблено біля 100 мікроін’єкцій. В розрив у лівій частині спинного мозку шириною 8 мм також було вживлено чотири тяжі нервової тканини з щиколотки пацієнта. Нервові трансплантати закрили розрив у спинному мозку, гліальні клітини поєднали тканини зверху і знизу в пораненому місці, завдяки чому відбулася регенерація клітин спинного мозку.

Відновлення рухомості паралізованого пацієнта
Як лікували травму: 1) одна з двох нюхових цибулин пацієнта, яку видалили, потім нюхові оболонкові клітини (OECs) були вирощені в культурі, 2) зроблено 100 мікроін’єкцій OECs вище і нижче пошкодженої області спинного мозку, 3) чотири смужки нервової тканини були розміщені поперек зазору 8 мм в спинний мозок. Вчені вважають, OECs стимулювали клітини спинного мозку до регенерації.

Перед початком цього лікування пан Фідика вже майже два роки був паралізований нижче пояса. Курси інтенсивної фізіотерапії (по 5 годин на день, 5 днів на тиждень) не приносили жодних змін, нижніх кінцівок він не відчував. Інтенсивна програма фізіотерапії була продовжена і після пересадки.

Відновлення рухомості паралізованого пацієнта
Паралізація, відновлення рухомості

Майже через три місяці пан Фідика відчув перші позитивні наслідки лікування. На лівому стегні почали нарощуватися м’язи. Через шість місяців після трансплантації пацієнт з допомогою фізіотерапевта робить перші кроки. Через два роки після операції, спираючись на ходунки, він виходить за межі реабілітаційного центру. Частково відновилися функції сечостатевої системи і кишечника.

Подробиці опублікував журнал Cell Transplantation. Програма BBC 1 Panorama отримала унікальний доступ до проекту і провела цілий рік, відстежуючи поступове відновлення рухомості пацієнта.

Залишити коментар