Відстань до найдальшої галактики

Група астрономів з Токійського університету для визначення відстані до найдальшої у Всесвіті галактики JNZ-11 скористалися телескопом КЕК-1, що розташований на горі Мауна-Кеа (острів Гаваї) на висоті понад 4 км.

Вчені вимірювали в світлі, що приходить до нас від цього неймовірно далекого зоряного утворення, так звані червоні зсуви спектральних ліній, які є унікальними для кожного хімічного елемента.

Ефект червоного зсуву від віддалених космічних об’єктів виникає через розширення всього Всесвіту в цілому. За час, протягом якого промінь світла долає прірву простору між нами і спостережуваним об’єктом, постійно збільшується. І світлові хвилі також виявляються пропорційно розтягнутими. Збільшення довжини хвилі видимого людським оком світла, відповідає його зміні в спектрі від фіолетового до червоного кольору. Зірки, що сяють блакитним, виглядають помаранчевими, а червоні світила на такій відстані можна зареєструвати в невидимому інфрачервоному діапазоні.

Встановлений на телескопі КЕК-1 спектрограф MOSFIRE дозволив провести в 100 разів більш точні вимірювання, ніж це було можливим раніше з використанням інструментів космічного телескопа Hubble.

З’ясували, що відстань до галактики JNZ-11 становить 13,4 млрд світлових років, в кілометрах це число виглядає як 134 і ще 30 нулів.

JNZ-11 – найдальша і найдревніша з відомих на сьогоднішній день галактик.